bugün

yemeği koç ailesinden biri yedi sanırım.
insanların bile bile kazıklanmaya gittiği Ege'de bir yer. Sonra niye zırlarlar anlamadım gitti.
472 473 euroya tekamül eden bir hesap...biz geçen iki kişi iyice bi alman restaurantında adambaşı ana yemek+ tatlı+ ana içecek(bira şarap) bi de sonra dondurmalı tatlı yedik, ben 2 bira içtim, 41 euro hesap geldi, bahşişle 45 euro verdim...

Kötü çükük bi yer diildir, bu civarın tanınan bi mekanıdır.

2 kişi 41 euro hesap geliyosa, 472 euro için 20 kişinin yemek yemesi lazım. Kaç kişi yemek yemiş, onu bilmemiz lazim.

Bi de hep merak ettiğim, böyle mekanlar %52 lüks vergisi var almanya'da, almanya sen milleti zikiyosun , elimde diil bu durumda benim sana ortak olmam lazım, paranın yarısını bana verceksin, der...şu kadar kar edebilirsin, bunun üstünde kar etceksen, bana da verceksin, der...

Öyle bi uygulama var mı Türkiye 'de?

Yaziim, uzatiim entryi...kardeşim geldi, iki hafta kaldı Almanya'da, onu stgt havaalanına götürdüm, uçağa check in yaptırdık, daha 2,5 saat zamanımız var, dedim, gel bi güle güle birası içelim...tedirgin oluyo, ya içtik yeteri kadar, bunu da içmiyiverelim falan diyo...orda öyle mekanlar var oturduk birine...ben iki bira içtim o da içti, ama tedirgin herif...hesap istedik 4 bira 10,40 euro!! Diyo ki...biz şehirde bi biraya 2,50 tan 3 euro ya kadar ödüyoduk ya, bi bira şehirde 2,8 se burda en az 8 euro'dur, 25 euro hesap alırlar bizden, diye düşündüm, diyo...Dedim, öyle bişey yaparlarsa, almanya 4 biraya 25 euro alıyosan bunu 12,5 12,5 kırışırız, yar etmem sana o 25 euro'yu der...bi de sen bu şartı kabul edersen, yandaki dükkan birayı 2,5 euro'ya satar, 8 euro'ya bira içmeye hiç kimse sana gelmez, almanya'da sana gelir, n'oldu yaa ne güzel milleti söğüşleyecektik, bizim paralar n'oldu, bana minimal paramı ver, der, direkt iflas edersin, dedim kardeşime...

Sana yasak koymaz...sat lan der...8 euro'ya satma da 20 euro'ya sat, ama 10 euro'su benim, der...sana o durumdaki "en alt vergiyi" imzalattırır (götün yiyosa), o imzayı attıktan sonra, o parayı kazanıcaksın...kazanamaz da o parayı ödeyemezsen, almanya'yı mahkemeye vermen lazım...sana ulan göt, bi birayı 80 cent'e alıyosun sana 3 euro'ya kadar kar marjı verdik sana yetmedi, 20 euro'ya bira satmaya kalktın, der, satamadın, bana paramı da ödeyemedin, e o zaman 2 3 yıl hapse atarlar seni, diye kardeşime anlattım...atarlar, attılar da...

Seçim yeni geçti, yeni yönetimler, "devletçilik" oku üzerine lütfen kafa patlatsınlar...almanya'da böyle bi ok yok...ama herif seni gene de "kibarca" tehdit etmekten geri kalmıyo...al sana devletçilik!!

Biraz örnek almak lazım...
(bkz: türkiyenin döviz bazında da pahalı olması)

sebep bundan ileri geliyor. + olarak 2016 sonrası mehmet şimşek in o zamanki hazine ve maliye bakanlığını bırakıp yerine malum kişiler geldikten sonraki politikalar bizi bu noktaya getirdi.

yani benim 1 milyon dolarım olsa gider houston dan boston dan las vegas tan londra dan müstakil geniş bahçeli bir ev mi alırım yoksa beşiktaş ta cadde üzerinde 10 katlı apartmanın 2. katındaki 3+1 daireyi mi? hiçbir şey normal değil gerçekten.