bugün

hevesle alıp eve getirdiğiniz japon balıklarının yüzleşeceği kaçınılmaz sondur. siz ne yaparsanız yapın eceli gelen balık ölür. ya az yem yerdiğinizden aç kaldığı için ölür, ya çok yemek verirsiniz patlar ya da kendini akvaryumdan dışarı atar. akvaryumunu gösterip de bunlar 4 yıldır burdalar diyen bir balık sahibi zor bulunur.
bazı balıkların bir arada yaşamı savunalım düşüncesinde olmamasından da kaynaklanabilecek hadise. çünkü hakikaten bazı balıklar diğer türlerle bir arada yaşayamıyor. mesela japon balıkları bildiğim kadarıyla bir tek çingene balığıyla yaşayabiliyor.

onca zaman beslenilen balığın ölmesi hele ki çocuksanız çok kötü koyar. bir daha balık beslemek istemeyebilirsiniz. sonuçta japon balığını bir reçel kavanozunda tek başına 8 yıl yaşatmış biri olarak şunu diyebilirim ki, öldüğünde üzülecekseniz hiç bu işe bulaşmayın, "yok ben takmam öyle şeyleri" diyorsanız da paşa gönlünüz bilir.
yapılan yazılı açıklamada ölüm sebebi olarak kaldığı nezarethanede intihar ettiği belirtildi. ancak otopside darp izlerine rastlanması üzerine balığın babası "unutmazsak savcılığa suç duyurusunda bulunucaz" dedi. akşam saatlerinde balık konseyi önümüzdeki hafta imzalanacak olan "karadeniz artvin-kırklareli hamsi hattı" antlaşmasını ertelediklerini açıkladı. gerginlik artıyor sular durulmuyor. türkiye iran olmasın olabilir.
termometrenin ayarının bozulması sonucunda gerçekleşebilecek hede.
(bkz: neyse ki eceliyle ölmüşlerdir) *
küçükken tarafımdan gerçekleştirilen mini katliamların sonucunda meydana gelen olaydır.

ve bunu yaparken hiç de üzüntü falan duymamıştım. kaç zamandır deli gibi yedirdiğim japon balığım eşek kadar olmuştu. o ailenin babasıydı. küçükken kendisini öldürmeye çalışan köpekbalıklarından kaçmış ve benim akvaryumuma kadar uzun bir yolculuk geçirerek sonunda burada ufak bir aile meydana getirmiş yavaştan işlerini büyütmüştü. adı vito' ydu. * .

salına salına akvaryumuna dolandığı zamanların birinde onun gerizekalı bakışlarıyla karşılaştığım an onun ölmesi gerektiğini hissettim. ve bunu hisseden bir çocuktu. düşündüm eşi ve çocukları ne olacak diye. hadi michael zekiydi ama santino hep asabiydi ve sinirlerine göre hareket ettiği takdirde ölecekti. acımadım ve pis bir plan hazırladım. * .

ufak bir akvaryumum vardı ve orada sırf meraktan piranha besliyordum. akvaryumcu hamit abi piranha' ya kesinlikle et vermememi, kendi yeminden başka birşeyle beslemememi, yoksa vahşi olacağını söylemişti. sanırım yaklaşık 2 ay boyunca öyle beslemiştim. hiçbir sorun yoktu ve aile için bir tehlike arz etmiyordu bu piranha. ta ki o aç kaldığım güne kadar. yemekten herkesin kalkmasını beklemiş ve gizlice yemeyi geciktirdiğim tavuk butunu minik lokmalar haline getirmiş ve piranha' ya atmıştım.

bir süre geçmişti. piranha' yı aklıma gelebilecek her türlü etle besliyordum ve artık elimi gördüğü an zıplamaya ve yemeye çalışıyordu. göreve hazır hale gelmişti. bir gün yemek saatini geçirdim ve aç bıraktım. ve ertesi gün evde yalnız kaldığımda piranhayı akvaryuma aktardım.

evet tahmin ettiğiniz gibi, piranha hepsini yedi. * hayatta kalan sadece sonny oldu. ibnelik değil mi? o herifler eceliyle öldü benim sonny' m tarandı. bunu yapmamın sebebi oydu. bu yüzden acımadan gebertmiştim vito' mu.

sicilya' da kıldığımız cenaze namazının üzerinden yıllar geçti. huzur içinde falan yatma vito. sonny' ye bütün ibneliklerini anlattım. her sene gidip mezarına sıçıyor. sen bunu hakettin. keçiören' de bir evde öyle dik dik yüzmeyecektin koçum. * .

işbu entry çocukluğunda hayvanlar üzerinde çeşitli sapıklıklar yapmış bir the godfather hayranı tarafından yazılmıştır.

ruhun şad olsun don corleone.
suyunun aşırı kirlenmesi, motorun yetersiz kalması, sıcaklığın fazla yükselmesi yada düşmesi, akvaryum suyu değiştirilirken dinlenmemiş su koyulması.. vs sebeplerden gerçekleşebilecek hadisedir. yada hiçbiri olmaz balık hastalıklıdır bir kaç güne hakkın rahmetişne kavuşur.

şahsen kurduğum akvaryum sisteminde japonlarım, çöpçülerim, vatozlarım ve hatta köpekbalıklarım bir yıla yakın süre huzur içinde yaşarlarken zorunluluk sebebiyle kendilerini annemin akvaryumuna nakil ettim ve bir buçuk ay içinde hepsi hakkın rahmetine kavuştu. bu da olabiliyor işte.
o balıklarla kendini iyi hisseden kişinin ruh halinin bozulmasını sağlayacak olay.
Akvaryum kimyasından anlamayanların sürekli başına gelebilecek olan olaydır.(amonyak,nitrit,nitrat ilişkisi)
Bitkili iyi filtrasyon yapılmış bilinçli akvarist tarfından iyi kontrol edilen tanklarda kolay karşılaşılmayacak durum.
bazen herhangi neden yokken gerçekleşendir, hiç unutmam bir siyah moli' vardı akvaryumda; zamanla hafif arıza olduğunu farketmiştim ama nereden bilebilirdim suyun içinden zıplayıp akvaryum kapağındaki florasan ampüle yapışıp bizi ve arkadaşlarını kahırlar içinde bırakacağını, değer miydi moli? cesedini üç gün sonra bulmuştuk kurumuştu.
Genellikle üzülmediğim durum.