yaşadığım bir olayla ciddi ciddi takdirimi kazanan, dürüst insanların çalıştığı market zinciridir.

efendim bizim teyze fomara akuğur şubesinden çarşı dönüşü 49 liralık alışveriş yapıyor 100 lira para veriyor. kasiyer kız (şirin mi şebnem mi tam hatırlayamadım ismini) "bozuğunuz var mı diye soruyor", teyze de 1 lira veriyor. malzemeleri alıp öylece geliyor eve...

iki gün sonra bana durumu anlattı 50 lirayı almayı unuttuğunu söyledi aile içinde her türlü itiraz hak arama eyleminde ön saflarda, protokolde bulunan biri olarak bilindiğim için benim de gelmemi istedi. şakayla karışık eee alırsak ıslatırız artık babında sulu şakalarla gittik akuğura.

kapıda müşterileri karşılayan orta boylu hafif göbekli bir adama durumu söyledik, fişi gösterdik. tamam hallederiz dedi.
içeri girdik en yakın kasiyere adam sordu

-iki gün çnce şirin/şebnem'in kasası fazla verdi mi?
(ne yalan söyliyim içimden geçen cevap "hayır" olacaktı)
--evet 50 lira fazla vardı..
(şaşırmıştık)

adam 50 lirayı çıkarıp verdi bize. teşekkür ettiğimizde de;

"personelimiz bu konuda çok hassastır, daha önce de bu tür mağduriyetler yaşandı. bize ulaşanların hepsini çözmeye gayret ediyoruz"

evet düşündüm eve giderken beni neyin etkilediğini; personelin dürüstlüğüydü etkileyici olan. burası türkiye alışık değiliz bu tarz etik örneklere...

neyse teyzemden uludağ gazoz içmeyi hak etmiştim. bir kahramanlık öyküsü de böyle mutlu bitiyordu...
(bkz: akugur)
ürünlerin bozulması pahasına gece buzdolaplarının fişini çektiği görülen market.
(bkz: kürt marketi)
indirimlerini sıkça kontrol ettiğim, köşe başımızdaki market.