bugün

başlı başına 2 grupta incelenebilirler.
ilki; halkın azımsanmayacak çoğunluğunu oluşturan islami yaşam tarzına mensup * artı cahil kitle. düşünme yetisi zayıf, eleştirel düşünme ve sorgulama yetisi ise olmayan.. rahatça çomarize bir şekilde yönlendirilmeyi, etkilenmeyi başarırlar ve bunların da kendilerine ait bir iradesi, fikri yoktur. bunlar akabe sayesinde bir çıkar elde edebileceğini düşünürler ve nereye yönlendirsen oraya giderler. bunlar için dünün ve yarının önemi yoktur. birilerinin dün apak dediğine apak, bugün kapkara dediğine kapkara diyebilirler. önlerine atılan bir kemik ve de miting meydanında sallanan bir kuran, bunlara hitap eden bir iki gazlama sözü bunlar için yeterlidir..
diğeriyse; akabe sayesinde çıkar elde eden ve birilerini daha rahat sömürebilen rantçı kitlesi.
yalnız, bunu akabeden ölümüne nefret eden ve ülkenin pek çok hususta battığı noktayı görebilen bir kimse olarak söylüyorum; akpye oy veren herkesin radikal olmadığı ve çok da isteyerek vermediği gibi bir gerçek var ve bunlar karşısında bir alternatif göremiyorlar. yüzde 50 olayına inanmayan bir kimse olarak söyleyebilirim ki, ülkenin yarısına yakınını "hüloogg" gibi tek bir kalıba indirgeyemezsiniz.
ben gerekse bu iflah olmaz halka, gerekse muhalefete olan inancımı kaybetmiş durumdayım. muhalefetin durumu gerçekten zayıf; neye neden karşı olduğunu bilen insan siyaset meydanında olması gerekenden az, her ne kadar olanakları iktidar eliyle kısıtlansa da aktivite zayıf, örgütlenme yok..
2 ye ayrılan insan profilidir.

1- bir çıkarı olduğu için oy veren insan profili.
2- bir çıkarının olabileceğini düşünen insan profili.

Bütün olanlardan sonra akp ye oy veren insanlar aklıyla değil çıkarlarıyla oy veriyolar.
görsel
1600 tl maaş alıp simit yedikten sonra allah'a şükreden.
tık tık tık ! ( tahtaya vurma sesi ) profilidir.
aşağılık bir yaşam formudur.

asla bir birey değildir. kendini öyle hissetmez... kendisini nasıl tanımlayacağı ona dayatılmıştır: içi boş bir dindarlık, içi boş bir vatanseverlik, vatan, millet, sakarya, büyüklerine boyun eğme, haksızlıklara, adaletsizliklere, zulme eyvallah etme filan falan...

adalet, fikir hürriyeti, güçler ayrılığı gibi konular kendisine son derece yabancıdır. mutsuz, ezik, bön ve hödüktür. en büyük düşmanı kendisine doğruyu söyleyenler, kim olduğunu yüzüne çarpanlardır. lafa gelince götünü yalar gibi konuşan ama kendisini kullanan, dünyalığına alet eden diktatörlerin göt kılıdır.

demez ki ülkem neden avrupa standartlarında yönetilmiyor? demez ki fikir değiştirsem kafama odun inmesi neden mukadder? demez ki ülkemde neden liderler açık oturum yapmıyor? demez ki ülkemin televizyonlarında neden siyasi skeçler oynanamıyor? düşünmez ki bunlar normal değil, birileri beni esir almış, uyanmamı istemiyor.
aşağılık bir yaşam formudur.

asla bir birey değildir. kendini öyle hissetmez... kendisini nasıl tanımlayacağı ona dayatılmıştır: içi boş bir dindarlık, içi boş bir vatanseverlik, vatan, millet, sakarya, büyüklerine boyun eğme, haksızlıklara, adaletsizliklere, zulme eyvallah etme filan falan...

adalet, fikir hürriyeti, güçler ayrılığı gibi konular kendisine son derece yabancıdır. mutsuz, ezik, bön ve hödüktür. en büyük düşmanı kendisine doğruyu söyleyenler, kim olduğunu yüzüne çarpanlardır. lafa gelince götünü yalar gibi konuşan ama kendisini kullanan, dünyalığına alet eden diktatörlerin göt kılıdır.

demez ki ülkem neden avrupa standartlarında yönetilmiyor? demez ki fikir değiştirsem kafama odun inmesi neden mukadder? demez ki ülkemde neden liderler açık oturum yapmıyor? demez ki ülkemin televizyonlarında neden siyasi skeçler oynanamıyor? düşünmez ki bunlar normal değil, birileri beni esir almış, uyanmamı istemiyor.
''Ben fayansımı satıyorum Dolar beni ilgilendirmez'' diyen ve Oslo, habur, dolmabahçe olayları yaşanmasına rağmen Ana muhalefet partisine Terörist diyen tiplerin profili ağırlıklıdır.

Yüksek miktarda ihale alanlarda var tabi.
görsel
Düşünme yetileri yoktur, yalnızca itaat etmeye programlı yaşam formlarıdır.

Öyle bir noktaya getirilmişler ki, ‘’aman biz etliye sütlüye bulaşmayalım’’ kafasındalar. Günü kurtarma kafası, akepe kafasına hükmetmiş durumda. Bunu iki farklı kişide gördüm.

O değil, taaa Atatürk’ten beri bu ülkede gelmiş geçmiş bütün vatan hainlerini istisnasız bu boş beyinler destekledi, bi de utanmadan yüzsüz yüzsüz muhalif kesime vatan haini, fetöcü demiyorlar mı? Kanser bi kitle. Sizin miladınız doldu.

Uzun uzun açıklamaya gerek yokmuş aslında özeti ektedir;

görsel
görsel
ileri derecede Vatansever ve milli duyguların timsali olan insanlardır evet ak parti seçmeninin ruhunu 15 temmuzda ve afrin harekatında gördük, vatanseverler bu tarafa fetöcü hainler o tarafa evet herkes safını belli etsin.
görsel

Bu adamı şimdi leopar desenli bi şeylerle hayal edin. Abi kafa türk hava yolları misali uçmuş bunların. Brain not found.
alın teriyle, kayıt içi helal para kazanmamıştır.
Yüzde doksanı ilkokul mezunu,
Dindar geçinen ama Ağzından küfür eksik olmayan,
Hırsızlığı normal karşılayan,
Kadına değer vermeyen, tecavüz yasasını onaylayan, Atatürk'e hakaret etmeyi normal sayan çomar zihniyete sahip insancıklar bu partiye oy verir.

Ha üniversite mezunu olup da oy veren de var tabii. Genelinden bahsediyorum.

Hayatta en şanslı olduğum konu çevremde akp'li hiç kimse olmaması. Babamın; "Tayyip reyiz, hüloooğ" diye bağırdığını düşünemiyorum.
tipik bir türk insanı profilidir. zira türkiye nin yarısı akp ye oy vermiştir. şahsen hoşuma gitmiyen bir durumdur. ama gerçek bu.
genellikle sorulduğunda ben oy vermedim diyen insan profilidir. ulan sen vermedin o vermedi de kim verdi ?
türkiye de her ailede bulunan profil.
gerçek şu ki, türkiye de kimse akpnin kötü niyetlerini bilmiyor, ülkenin gidişatını mantıklı sorgulayamıyor. bu partiye oy verenler gayet normal, dindar ve iyi niyetli insanlar. tartışılması gereken; akpnin bu iyi niyetli insanları nasıl kandırdığı. oturduğun yerden önce akp ye sonra akp ye oy verene atıp tutmak kolay. sen çık, sen kandır, ülke yararına bir şeyler yap. demokrasi bu değilmi zaten?
ağız yapısı her türlü avantayı götürecek kadar büyük, beyin yapısı her türlü haramı saklamaya çalışacak kadar küçük.
görsel
eksik analizlerdeki profildir.
ancak ak partiye oy vermeyenleri psikolojik olarak tatmin eder. daha öte birşeyler olmalı? türk halkı ekonomiyi önemser değil mi?
görsel

budur. daha başka bir şey demiyorum. konu kilit.
ya bundan rant sağlayan çakal görünümlü bir profildir ya da küçük dünyasında kömürleriyle mutlu mesut yaşayan saçma sapan, faydasız bir tiptir.
(bkz: brainless)
Hem kendisiyle hemde parti içerisindeki diğer kardeşleriyle uyuşmazlığa düşen "oy veren" profilidir. 4 farklı şehirden akp'ye oy veren seçmenin aynı masaya oturması ve %80 oranında hiç bir konuda anlaşamıyor olması bunun en büyük kanıtıdır.

Peki bir biri ile anlaşamayan bunca insan bir partiyi nasıl olur'da 2002'den bu yana iktidardan düşürmez. Buda çok basittir sadece etrafını analiz edebilen bir insanın kolaylıkla ulaşa bileceği sonuçtur.

iş gereği bir çok firma sahibi ile muhatap oluyorum gerek tekstil-gıda-imalat-otomotiv-yedek parça-makine vs bir sürü firma sahibi ile görüşüyorum. Genel olarak hepsinin ofisinde "risale-i nur" denen kitabı yada fettullah gülen hazretlerinin söylediği bir sözü duvarlarında asılı görüyorum. Samimi olduğum bir kaç firma sahibine sorduğumda "cemaate ve iktidara yakın olmak bir çok kişinin seninle ticaret yapması demek" cevabını aldım. Buda zaten oluşan atmosferin ve samimiyetsizliğin en kaba örneği!

Diyarbakır'da akp'ye oy veren 2 seçmen ile bursa ve erzurum'da akp'ye oy veren iki seçmeni aynı masaya oturtun 5 tane siyasi ve politik gündeme dair soru sorun hepsinin vereceği cevap birbirinden farklı olacaktır.

örnek soru: pkk sorunu ile ilgili ne düşünüyorsunuz?

Diyarbakırlı akp'li seçmen: Siyasal ve kültürel haklarımız, kendi dilimizde eğitim gibi konuların acilen konuşulup yasalaşması gerekiyor aksi halde dağa çıkışın önü kesilemez. Diyarbakır halkının ve kürtlerin tek istediği budur. Özerklik ileri zamanlarda konuşulabilir.

Bursalı akp'li seçmen: pkk ile sonuna kadar mücadele edilmeli. beklediğimiz hareket budur hükumeten. *

Erzurumlu akp'li seçmen: bunun silahlı bir mücadele ile sonuçlanacağını düşünüyorum aksi halde pkk terörü bitmez. devlet dağdaki teröristi temizlemeli şehirdekileri'de öyle. türkiye'de dil türkçe olmalıdır. diğer diller ile eğitim yapılamaz. isteyen istediği ile kendi evinde bahçesinde başka dilde konuşur.

cevapları hep seker ve yuvarlaktır konuşmaları. olabilir-olmayabilir-gelebilir-gidebilir-seçilebilir-terör bitebilir- gibi yuvarlak konuşurlar. kendi aralarında dahi anlaşamazlar ancak bir çoğu ticari çıkarları için çarkın dönmesi için akp'li olmak zorundadır. akp'nin seçmen profili budur işte.

Günün birinde gülen cemaati ve yapılanması gerekli ilgiyi yeni nesillerden görmeyince akp'de tarihin karanlığına gömülecektir. Türk siyasetinin en karanlık seçmen profili ile birlikte.