Aslında akp'ye de değil fetoya evet demişler. Vay anasını nerden nereye ya.
akp'ye değil anayasayasa referandumuna evet dedik. doğrusu da buydu zaten.

lakin, sırf onlardan farklı düşünüyoruz diye, hayır diyenler bizi, tayyipçi olmakla, fetocu olmakla suçladılar. siz cahilsiniz, siz geri kafalısınız, siz yobazsınız, siz salaksınız dediler. siz, bir çuval kömüre göt verirsiniz dediler. siz, atatürk düşmanısınız dediler. bu toplumun yarısından fazlasını* vatan haini ilan ettiler.

öyle miydik gerçekten?

hayatı boyunca akp'ye hiç oy vermemiş biri olarak tayyipçi miydik? fethullah gülen'in neden amerika'da yaşayıp türkiye'ye gelmediğini sorgularken fetocu muyduk? iki üniversite bitirmiş bir de üstüne master yaparak cahil miydik? batının teknolojisini, ilmini, yaşam standartlarını ülkemize getirmeye çalışırken geri kafalı mıydık? hükümetin yaptığı icraatlerin neredeyse tamamına karşı çıkarken, aslında bir çuval kömüre göt mü veriyorduk? gençliğe hitabeyi, ata'nın hayatını, sözlerini, düşüncelerini, hayatını öğrenip bunu benimserken, aslında atatürk düşmanı mıydık? vatanımızı bu kadar severken, darbe anayasası ile yönetilmesini istemezken, hukukun üstünlüğünü isterken, yoksa biz aslında vatan haini miydik?

değildik canım kardeşim.

biz sadece ülkemizin iyiliğini istedik. evet oyu verirsek, herşeyin daha iyi olacağına inandık. biz bu ülke insanının iradesine saygı duyduk. türk halkının yüzde atmışı aptaldır diyen bir gerizekalıya değil, hergün içiçe yaşadığımız kendi insanımıza inandık.

ve istediğimiz tek şey, biraz saygı. benim gibi düşün demiyorum sana, bana inan ya da beni onayla da demiyorum. biraz olsun saygı göster diyorum. istediğin kadar eleştir, ama hiç tanımadığın insanlara hakaret etme. istediğin kadar eleştir, ama hiç tanımadığın insanlara iftira atma. sen benim gibi düşünmüyorsun, öyleyse sen tayyipçisin deme. sen dindarsın, öyleyse atatürk düşmanısın deme. sen evet oyu verdin, öyleyse salaksın deme.

çünkü sen böyle dedikçe, sana olan saygım bitiyor. sen böyle dedikçe, ben sana düşman oluyorum. sen böyle dedikçe, senin olumlu fikirlerini bile göremez oluyorum. ve sen böyle dedikçe, bu ülke kutuplaşmaların olduğu, hızla iç savaşa sürüklenen bir ülke haline geliyor.

bir insanın, hem dindar, hem atatürkçü, hem vatansever olabileceğini kabul edin. böyle insanlardan türkiye de çok var çünkü. ama sen onlara bu şekilde dışlarsan, onlara iftira atarsan, onlara hakaret edersen, onlarda sana karşı cephe alır.

yapmayın canım kardeşim. yapmayın...
(bkz: iyi bok yedin)
ne farkı vardı ki ? düzenleyenin kim olduğu yeterince belli. insanların farkındalıklarının olduğu zamanlardan, insanların ahmaklaştığı zamanlara gelindi. ve herkes bunda hemfikirdi. aklı fikri olmayanlar hariç.
evet, aynen öyle yaptık. şu saatten sonra kimseye kabullendirecek de değiliz efendim. ne yani oylanan maddelerin düşündüğünüz gibi olmadığını göstersek nolacak? hee haklıymışsınız deseniz ne kazanıcaz? öğrenmeyin efendim bu güne kadar öğrenemediyseniz bu günden sonra da öğrenmeyin oyladığımız maddelerle akpnin kendi yargısı oluşturamayacağını.

imparatorluklarını oluşturdular, artık istediklerini asıp istediklerini kesecekler madem, siz nasıl saldırıyorsunuz akpye anlamıyorum. anlatana minnettar kalırım.
akp'nin kendisini kurtarıp diktatörya kurmasını sağlayacak olan değişikliğe evet diyen gerizekalıların söylemi.mallık bir seviyedir, siz çukur bile değilsiniz be canlarım.
(bkz: OKYANUS ÖTESiNDEN DESTEK VERENLERi DE KUTLUYORUM)
gerçek olandır. chp referandumu güvenoyuna çevirse de oylama maddeler içindi.
muhtemelen, evet demiş ülkücü söylemi...

(bkz: yaşı yakan yaş görünümlü kuru)
chp(sol), mhp(sağ) bu iki parti birden bu referandum icin ortak paydaya girdiklerini görmeyip, referandumda akp'nin yalnız ve yalnız meclisteki partilerden sadece bir tanesinden üstü kapalı destek aldığını da görmeyip, yine de evet dedin. iktidarda kim var be arkadaşım, o atamaları kim yapacak arkadaşım? beyin yok mu sende arkadaşım? akıl fikir diliyorum senin için arkadaşım.
öyle bir duruma getirildi ki konunun ehemmiyeti değil partilerin propagandası oldu referandum. insanlar kendi çıkarlarına yontmaya başladılar referandumu. kimisi hiç bilmeden sırf başbakan evet diyor diye gelişi güzel evet bastı. kimi de başbakan evet dediği için hiç bilmeden hayır... kim neye evet dedi neye hayır dedi farkında değil ki... sonuç hayırlı olsun umarım. şu saatten sonra gerisini tartışmak yersiz.
(bkz: bi siktir git)
hayır diyenlerin neye hayır dedikeri sorulduğunda doğruluğu belli olacağı cümledir.
evet diyenlerin neye evet dedikleri sorulduğunda yanlışlığı belli olacak cümledir.

(bkz: külliyen yalan)
türkiyede her insan böyle düşünmelidir yazık o kadar universite lise okumuş insanlara. bu bir yerel seçim değildi bir referandumdu evet diyince ak partili, hayır diyince chpli mhpli olunmadı ah zaten bu ayrım kavransa...
(bkz: olur söylerim)
(bkz: cemaat beleşçisi)
nurculara, rejim düşmanlarına rağmen ülkenin geleceğine ve gelişmesine inanmak isteyen bireydir.saf mıdır değil midir bilinmez ama bu ülkede artık birilerine güvenmek gerektiğine inanmaktadır.
evet oyu verenlere uygun savunma cümlesi.
(bkz: iyi bok yedin)
(bkz: evet dedim ama bir sor niye dedim)
anayasayasa ne ola ki? dedirten cümledir.
(bkz: bu ülkeyi satalım mı sorusuna evet diyenler)
(bkz: iyi halt ettin)
(bkz: başbakan ın dsip e teşekkür etmesi)
...evet dedik ve böylece savcıları adalet bakanının maşası yaptık. hayır hayır, biz akp'ye değil anayasaya referenduma evet dedik. yok olm yok lan ne alakası var adalet bakanıyla akp'nin?