bugün

akp'nin yaptıklarına yüzeysel bakan insanın diyeceği sözdür. akp malesef ki bizim gerçeğimizdir artık ve bir an önce engellenmesi gereken partidir. ekonomik açıdan da irdeliycem, dış politika açısından da.

ekonomik açıdan baktığınızda ülke ekonomisi akp geldiğinde 230 milyar dolarken şimdi 750 milyar dolardır. yani görünürde mükemmel bir artış yakalanmış. fakat bu görünürde! akp ülke başına geçtikten sonra ülkede yapılan özelleştirmeler ve yabancı sermayenin akması bu artışın asıl nedenidir. yani ülke ekonomisi büyüdü, gsmh hasıla büyüdü fakat bu esnafa, çiftçiye, memura, işçiye dokunamdı. hatta bu insanların alım gücü düştü. kemal derviş: "enflasyonu bugün tek hanelere düşürürüz fakat bu alım gücünü düşürür" demişti. işin komik yanı ise kemal derviş'i beğenmeyenler şu an onun getirdiği ekonomik sistemde akp'nin devam ettiğini bilmiyor olması ve akp'nin ekonomik açıdan ülkeyi iyi yönettiğini düşünmesi. yani şu an ülkede uygulanan ekonomik politika kemal derviş tarafından getirildi! velhasıl bugün ekonomik artışın meyvelerini yiyenler akp'nin akrabaları ve çevresindeki insanlardır. örnek çalık gurubu! bunun dışında bu ekonomik büyümeden pay alanlar çok değildir. yabancı sermaye ise şöyle ülkenin verdiği faiz oranları çok yüksek. gelişmiş ülkelerin yani ekonomik anlamda gelişmiş ülkelerin verdiği faizden ortalama 8-10 kat fazla faiz veriyoruz. aslında özelleştirmelerin yapılış amacıda bu! adam geldi bizim ülkemize verdi parasını %20 civarında da para kazandı. bedavaya para kazanıyor adam ve garanti para bu! sonuçta ülkenin iflası diye bir şey yok. en kötü devlet yıkılır fakat yerine kurulacak yeni devlet bu paraları yine ödemek zorunda! bunların dışında bir de arap sermayesi var ki hiçte küçümsenecek seviyede değil. özellikle akp'nin iktidar olmasından sonra artış göstermişler, en çokta ikinci akp iktidarı sonrası artmıştır. bunun nedeni ise akp'nin düşüncelerinin arap dünyasına yakınlığıdır. zira kral abdullah dünyada terörist ilan edilmişken istanbul'a yatırım yapıp, ankaraya gelerek bürokratik görüşmelerde bulunması açıklayıcıdır diye düşünüyorum! buna bir örnekte refarandum zamanı akp'nin yürüttüğü propagandalarda kullandığı paranın kaynağı! bu kadar para nerden bulundu soru işareti. tabi medya hemen irandan gelen 25 milyar dolardan bahsetti. ateş olmayan yerden duman çıkmaz! aynı zamanda akp'nin iran'ı koruması da buna kanıt sayılabilir. zira yanıbaşımızda nükleer silah üreten bir ülkeyi savunur durumdayız şu an! ileride bize tehdit oluşturabilecek bir durum bu farkında değiliz. ee tabi sonuçta iran'dan gelen 25 milyar dolar var! laf ettirmemeliyiz. halkta aman ne güzel müslüman bir ülkeyi koruyoruz, büyük abiyiz biz sanıyor! arap ülkeleriyle kaynaşırken biz israil'den gelen turistlerden de olduk! o da ayrı bir durum.

siyasi açıdan bakarsak olaya hiçte iyi durumda olmadığımızın farkına varmamak anormal. şimdi çıktı recep tayyip erdoğan one minute dedi, halk oo şuna bak israil'e kafa tuttu dedi. kendiside ilk açıklamalarında israil'e dediğini söyledi. fakat sonra kıvırmacalar başladı aslında ben moderatör'e tepki gösterdim dedi. hangisi şimdi karar ver! yoksa israil tehdit mi etti? bu da bizi küçük düşürdü uluslararası platformda! ama halkın gözünde başbakan büyüdü! marmara gemisi olayı vardır ki hepten içler acısı bir durumdur bu. düz mantıkla bakarsanız israil terörizm uyguluyor evet ama 6 gün savaşlarına bakarsanız eğer 400 milyonluk arap nüfusu 2 milyonluk israil'e saldıracağı zaman bu terörizm değildi. yani tavuk döndü horoz domaldı israil terörist oldu! velhasıl mavi marmaraya israil daha gitmeden gerekli uyarıyı yaptı ve gemiyi kendi limanlarına çekeceklerini söyledi. mavi marmara'da ki arkadaşlar gemiye inen israil askerine saldırdı! sonucunda da israil suçlu oldu!* adamlar gelmeyin demiş, gelirseniz de limana çekeriz demiş sen adamın askerine saldır! olacak şey mi bu yahu. şöyle düşünelim biz bi ülkeyle savaş halinde olsak ve fransa bu tarz bi gemi yollasa geçirir misiniz? nerden bileceksiniz silah olmadığını! ayrıca biz uyaralım gelmesin diye ve inatla gelsin bunlar sonrada askerimize saldırsın teknede 9 kişi birden ellerinde sopalarla... milliyetçilik duygularımız kabarır öldürün lan dersiniz! bu gemi gitmemeliydi hükümetin ciddi hatasıdır. engel olamaları gerekirdi zira bu gemilerde tek türk olmamasına rağmen bize mal oldu malesef! ayrıca hatay'da verdiğimiz şehitlerinde tek suçlusu hükümettir! israil'in pkk'yı maşa olarak kullandığı herkes tarafından biliniyor. ben şahsım adına gemide ölenlerden çok o gençlerimize üzülüyorum. aynı yaştayız fakat onlar artık yaşamıyor adalet mi lan bu! ayrıca bu da israil'den açık tehidittir ve bizi küçük düşürmüştür!

bir de ülke içini değerlendirirsek tam bir kaos ortamı olduğunu göreceğiz. elinizi vicdanınıza koyun ve söyleyin kaç parçaya bölündük? yargı-yürütme, kemalist-dinci, asker-sivil... bunların kaçı vardı akp iktidarından önce? bir de kürt-türk davasını ateşlediler. bu zaten varolan ibr şeydi fakat iyice kabardı bu olayda. şu an çok kritik bir sürece girdik ülke adına ve bunu iyi atlatamazsak ülke malesef bölünür. bunun için kahin olmaya da gerek yok. azcık tarih bilgisi olan biri anlar. unutmayın balkanlar'ı savşla değil halkın isyanlarıyla kaybettik! şimdi kürt meselesi var başımızda. aslında ben buna inanmıyorum, böyle bir mesele yok gözümde. sadece şu var devlet doğu anadolu ve güneydoğu anadolu'yu şimdiye kadar hep salladı! haliyle bu bölgeler gelişmedi! halkta haklı olarak göç etmek zorunda kaldı. burada şu kültür şoku oluştu! adapte olamayan kürt vatandaşlarla halk arasında kopukluk oluştu! bana göre mesele budur, o bölgeye ekonomik yatırımlar artmalı bir an önce ve bu durum telafi edilmeli! dil meselesine gelirsek, dillerini konuşmakta gayet özgür bir millet durumundalar. bu ülkenin ana dili türkçe'dir! bunun dışında eğitim olmaz! zira lazca eğitim de verilmeli o zaman! kimlik tartışmasına hiç girmiyorum bu konu sıktı artık zaten!

bütün bunlar ülkenin akp tarafından iyi yönetilmediğine işarettir. araplarla yakınlaşma milletimiz adına iyi değildir. tarihe dönüp bakın ne kadar kalleş bir milletten bahsettiğimizi anlarsınız! orta doğu osmanlıya attığı kazığın ceremesini çekiyor şimdi. eğer adam olup kazık atmasalar, bölünmese buralar şimdi bu şekilde kan kayıpları olmayacaktı! ülke içindeki kaos gelişmeyi engeller. artık şunun farkına varın teknolojiniz ne kadar ileriyse o kadar güçlüsünüz demektir! kavgaya lüzum yok herkes bireysel olarak bir şeyler yaparsa daha iyi yerlere geliriz, ülke olarak!

edit:başlığı görünce eksilemişler hemen. okusaydın bi!