bugün

vatanı çok seven ve barış güvercini bir sanatçı. o kadar vatansever biridir ki pkk lılara konser verir, o kadar barış güvercini biridir ki sormayın. konserlerinde arkasında bebek katili aponun resimleri vardır.
http://www.youtube.com/watch?v=VP8n8GfFlyk
siyasi kişilikleri bir yana, delikanlı meyhane adamı havası veriyor insana.
kişiliğini ve görüşlerini bir kenara bırakarak dinlediğim kişidir. tamam arkadaş biz de sevmiyoruz görüşlerini biz de biliyoruz bu adamın ne olduğunu ama şarkıları bir başka güzel be arkadaş.
hüzünlenmek, farklı ve güzel bir yorumla söylediğinden şarkılarını.
Kişiliğini ile türküleri özdeşleşen, başka hiç kimsede bulamayacağınız duygusallıktaki müziğiyle gönlümüzü okşayan halk sanatçısı. Yüzyıl da geçse bir benzerinin dünyaya gelemeyeceği aşikar. Değeri asla bilinmedi. Yuhalandı, taşlandı. Vatan haini ilan edildi. Ama günümüz Türkiye'sinde türkü barlarda, yarışmalarda, nezih bir arkadaş ortamında telefonlarda sıkça dinlendi. Ona yapılan ayiba halk kendi iç muhakemesinde vicdan azabı duyduğundan midir bilemiyorum ama onu asla sahiplenmemiş, özümsemiş insanlarin da dinlemesi, ahmet kaya hakkında söz sahibi olması açıkçası bana koyuyor. Benim ona duyduğum hayranlıkla senin duyduğun hayranlık bir değil. Ben onu yüreğimle sevdim ve yaşatacağım. Ama sen sadece yeri geldiğinde sigarana eşlik etmesini isteyeceksin. Bu bence ona yapılan en büyük ihanet. O hala dipdiri, incitme. Eğer sen onun döneminde yaşasaydın sen de çatal fırlatacaktin. O yüzden önce kendi kimliğinle ahmet kayayi ayrı tutma. Belki yüz yıllar sonra halk onu ders kitaplarında görecek. Bu adam bu zamana kadar unutulmadı denip sahip çıkılacak. Işte devlet kendi yıktığı yaktığına yüz yıl sonra sahip çıkacak. Bu değişken hayatta olmayacak şey yoktur. Mevcut iktidar halkı istediği gibi şekillendirme gücüne sahip olduğu sürece AHMET'ler NAZIM'lar AZIZ'ler her an ellerinde olmadan düşman her an dost ilan edilecek. Bu da halkın elinde olan bir şeyse suç bizimdir. Sanat ölümsüzdür. Evrenseldir. Herkesi bir araya getirir. Elimizde bir türkümüz kaldi ona da sahip çıkalım. Türküleri susturmayalim.
pkk tarafından kafasına sıkılıp katledilen 200'ü aşkın öğretmen için hiç kimse üzülmezken, niçin pkk'ya övgüler dizen, şarkılar yapan bir yavşağa çatal atıldı diye bazı kendini bilmezler üzülürler.

ne garip ülkede, ne garip şekilde yaşıyoruz.

not: böyle bölücü götoşları asla dinlemem.