bugün

siz gelişirsiniz sürekli odunlar altınlar balıklar derken bu ibne ise haritanın en köşesine gider ve 15 katlı içinde top atan kulelerinde bulunduğu çin seddi gibi bir duvar örer içerde de hiç durmadan asker basar. naalet olsun sana.
sonunda kazanacak olan oyuncudur.
evet o bendim. savunmada kalır, kontradan vururdum..

birde oyunun başlarında kendi sınırlarımdaki town centerımın yakınındaki altını, odunları hammaddeleri kullanmaz; rakip tarafın hammaddelerini bitirircesine kullanırdım.

işe yarar mıydı? -evet.
insanları çıldırtan kişidir ama biraz stratejik düşünüldüğünde savunma kağıt gibi yırtılır.
haritanin en capraz kosesine de paladin atlilarla doldurur ve bekletir. siz saldirinca bombos olan devletinize saldirip siz savastayken sizi pompalar. kimisi o ara hemen kendi ordusunu geri cekip sizi durdurmaya kalkar. bu daha da isine yarar bu adamin cunku sizin ordunuz gelene kadar devlet talan olur. siz gelip kendi devletinizde savasirken de geriden surekli adam basar ve yollar. dogal olarak bu sefer iki orduyla ugrasmak zorunda kalirsiniz.

sonuc: savunma yapan kazandi.
işi bilen ibnedir. savaşları kazandıranın savunma olduğunun bilincinde olan kişidir.

örnek vermek gerekirse uhud savaşında peygamber efendimiz tepeye 50 okçu yerleştirmişti ve onların sayesinde savaşı kazanmıştık. sonra nasılsa savaşı kazandık diye okçular yerlerini terk edince ebu sufyan'ın atlıları tepenin arkasından dolanıp anamızı ağlatmıştı. savunma şart.

görsel
tam oç dir farkına varılırsa başta anasına atlanır.