bugün

afrika severlerin fark etmesi gereken durumdur...

edit: olayı kökünden çözmek zoruna gelen, arada bir yardım toplanınca vicdanı tutan, aslında kendinden daha zayıf insanları arada bir hatırlayıp onlara yardım edince ettiğini sanan insanlara dokundu anlaşılan....yazık fazlasıyla o insanlar sizin tatmin duygunuzu onurlandırıyor!
(bkz: afrika nın dünyanın kamburu olduğu gerçeği)
doğrudur, IBAN numaram tr99 999 99 lütfen para atın ben de afrikaya göndereyim denilebilir.
afrikada şu ana kadar sömürge olmayan 2 devlet vardı sanırım.

doğrudur.
Aynı zamanda afrika gerizekalı o yüzden yağmalanıyor. Kimse siz izin vermediğiniz sürece sizi yağmalayamaz ve sömüremez. Köle ticaretinin temelinde de yine soydaşlarını zorla kaçırıp avrupalılara incik boncuk karşılığında satan afrikalılar vardı. Avrupalılar insan avına çıkmıyorlardı.
Afrika 1.000 kusür kabileden müteşekkil bir coğrafyanın adı. Bu birbirine zıt ve birbirinden habersiz kabilelerin her şeyleri birbirinden çok farklı. Tek ortak yanları tenlerinin rengi. Koskoca Bir Kıta'dan bahsediyoruz burada. Bir kabile diğerini palalarla doğrayıp imha etmeye çalışabiliyor mesela? Beyaz adam hiç gitmeseydi dahi Afrika kendi içinde kendi kendini zaten yiyip bitirecekti? Beyaz adamdaki insan egosunun aynısı Afrika insanında da var yani. Kendi ölçeklerinde bu hep var.
https://www.youtube.com/watch?v=CsyHbj_SHGA

Bir iş beceremeyen afrikalıların da suçudur. Avrupalılar gelince iki silah için ,mücevher için zavallı afrikalı köylüleri köyünden kaçırıp köle diye sattılar avrupalılara. Onlar hiç köylere dalıp çalmadı sanıldığı gibi.
Avrupalılardan kalan alt yapıyı bile kırdılar yıktılar üstüne bir şey koymadan.
aynısının benzerinin bir değisiği bizde var. ülkemiz yer altı ve yer üstü zenginlikleri olan gerçekten avantajlı bir ülke jeopolitik konumu felan. ama halk yoksul niye kaymağı piramidin üstü yiyiyor kazanın dibini halk sıyırıyor. belirli zenginler malı götürüyor siyasiler desen ayrı bir dünya. birisi bir gecede bir sürü para harcar biriside çocuğuna birşey alamadım diye üzülür.