bugün

durup dururken zoraki bir şekilde beni ttnet sayfasına yönlendirerek modem ayarlarınızı ( ve şifrenizi ) aşağıdaki kataloglara göre ayarlayınız diye bana ayar veren ( ve ne hikmetse benim modemin markası yoktu burada ayrıca ), ulan az önce giriyordum nete, 5 dakikada mı değişti internet şifrem ve ayarlarım düşüncesinden aldığım gaz ile sarıldım telefona başladım tuşlamaya 4440375 diye. hoşgeldin mesajından sonra beethoven çalmaya başladı, başladı, tekrar tekrar ama bağlanmıyor, kimse bana meleba ben x demiyor. sinirim geçti, karnım acıktı. gittim makarna yaptım bu arada telefon hala açık, hoporlöre verdim beethoven çalıyor arkada. makarna pişince yeter artık dedim kapattım. sonra makarnam ile bilgisayar başına geçince sorunum çözüldü.

yani demek istediğim süperdirler. sizinle konuşmadan hattın açık olması bile yeterlidir. matrix gibi anında oparatör analizini yapar, sizinle muhattap olmadan sorunu çözer ve size bu arada sadece en sevdiği sanatçı olan beethoven çalar.
Adsl sorunlarında 4440375 sonrasında bilgi ve tarife değişikliği için 3 ve destek için 5 tuşlanarak arandığı ve adam gibi bir adama denk gelindiği takdirde sorununuzu çözen, aksi takdirde katliam gibi geçen çağrı merkezi numarası.

Öncelikle her sorunu müşteri hizmetleri yetkililerinde bulmamak lazım. Şöyle ki,

ethernet kablosunu takmadığı halde internete bağlanmaya çalışan ve bağlanamadığı için "kardeşim benim modemimin bütün ışıkları yanıyor" ya da "bu video izlediğimiz zaman kotamız gidiyor mu" diyen mallar arar çoğunlukla.

burada bile arandığında "IP numarası veya telefon numarası" istendiğini sananlar vardır. istenen ADSL hizmet numaranızdır. 18 le başlayan 10 haneli bir rakamdır, sözleşmenizde veya faturanızda yazar.

Modemi kapatıp açtırma esnasında, kendileri bulundukları yerden modeminizi resetlerler, bazıları salak gibi dalga geçse de, kapatmadan "peki kapatıp açtım" dediği takdirde anlayacaklardır modem ışıklarından. çünkü ışıklar gider ve kısa bir süre sonra sabitlenir.

Bağlantı altyapı toolu'nuzun programları vardır. bunlarla sizin hattınızı kontrol ederler ve gerekirse internet hızınızı arttırıp düşürebilirler.

yasaklanmış sitelere girmek için DNS ve IP değiştiren bazılarının bu IP ve DNS lerden dolayı internete bağlanamaması sonucu arayıp salak durumuna düştüğü bir birimdir.

Türk Telekom'un 6 milyon abonesinden 600 000'i sorunlu olan, bu 600 000 kişiden günde 60 000 inin aradığı bir yerdir. sonuç itibariyle o adamın yerine kendinizi koyun.
aradığınızda resmen "niye aradınız" diye soracağı hissiyatını oluşturan müşteri hizmetleri. hayır "hepsi de mi öyle acaba", diye düşünmeden edemiyor insan. çünkü, sadece siz değil, etrafınızdaki herkes bu dertten muzdariptir istisnasız.
turk telekom'un adsl hizmeti vermeye başladığını yıllardan itibaren paralel olarak geliştirmeye başladığı çağrı merkezinin erişim numarası.
simdi içeriğe girmeden yapılan tanımla pek açıklayacı olmuyor tipki bilmeden yapılan eleştiriler gibi
neyse lafı uzatmadan bu adamlar neden bu kadar meşgul neden hiç telefona çıkmıyor diye düşünürsek bu konuyu bu iş yerinde çalışmış, yönetmiş görmüş yada görmezlikten gelmiş birisi olarak ;
Öncelikle adsl sistemsel olarak çıkaracağı arızaları sayarsak burada roman niteliğinde bir entry girmek zorunda olmamızdan genel olarak iki ana gruba indirilebilir;

fiziksel problemler.
Doanımsal veya yazilim ekşıkliğinden kaynaklana problemler.

simdi nedir bu modem açık kapama muhabbeti derseniz en basit cevap mühendisliğin birinci kuralıdır bir cihazı restart etmek, tabi sikayet odur ki çözüm olmaması gereksizlik gibi nedenler olsada bazı durumlarda gerekeliliginden dolayı çağri merkezinde standart işlemlere eklenmiştir ve bunun istatiksel başarısı çoğu zaman belli bir kalite grubu ile takip edilip güncelliğini ispatlamaktadır, neyse tabi burda bazı şeyleri ispatlamak istersek de telekom'u savunmak olarak algılanması anlamında değildir tabi halen devlet dairesi şeklinde çalışan yada taşeron olarak görev yapan arıza ekplerine bu merkezden bir arıza bildirdiğinizde üzülerek söylüyorum ki durum tamamen bölgenizdeki memur veya herneyse görevlilin insiyatifine yada sizin şanşınıza kalmış her ne kadar bu çağrı merkezinde standart bir hizmet verilmek amaçlansa da gerek arayan kişilerin telefondan yapılcak işlemlerin kısıtlılığı bilmemesi gerekse bazi hizmetlerde gerekli olan zorunluluklar ki bunların çoğu arayanın lehinedir, ve saymakla bitmeyen nedenler ki bunlara bir kaç örnek vermek gerekirse buyrun ;

-adsl kullanan kişi kota sayfasına girer sifresini değiştirir olaylar gelişir , modemi kurulum işlemi çoğumuz için bir kaç dakika sürsede bazı durumlarda hele ki bir telefon uçunda iken deveye hendek atlabilmekle rekabet içinde bir zorluktadır.

-Fabrika ayarlarına dönmek ,burada modem taşarımı yapan kişiler her ne kadar merakli ellerden , elle basılmıcak bir tuş şeklinde bir reset tuşu dizayn etseler de bazen merakli bünyeler fabrika ayarları nedeni ile kendi probmelerini dize dert edebilmekte,akabinde sorulan '' -neden reset atma ihtiyaçı hissetiniz '' sorusuna da üşenmeden 'Merak ettim oynarken modem ile ' gibi abuk sapuk diyaloglara şahit olmanız da içten bile değil.

-Birde ethernet arayüzünün devre dışı kalması ki bu durum çogu kez hatta binlerce onbinlerce kez anlatılsa da bazi bünyelerde format attiktan sonra ethernet kartının çalışıp çalışmadığını merak etmek pek de ilgi çekiçi gelmemekte nedense .

tabi bunlar saymakla bitmez , modemin hiç bir ısıgı yanmaması , bir pc ile baglanip digeri ile baglanamasi, modem kapali iken neden internete giremedigini merak etmesi hatta isi abartip , evine hirsiz girip çalınan modemi için ariyanlara bile rastlayabilirsiniz, neyse bunlar kullanıcı hataları ve bilgisizliği ile ilgili konular bunları herkesin bilmesi mecburi olmadıgı gibi bunları bilmeyenleri de kinamak kötülemek amaçı ile söylemiyorum ama bu gibi islemler asıl konu olan adsl sorunu yaşayan abonelere ekstra hatta bekleme veya hizmet kalitesinde düşmeler gibi geri döndügünden önemli yer teskil etmekte bu konuda.
utanmasa müşteriden destek isteyecek çalışanlara sahip olan hatlardır.
(bkz: müşteri hezimetleri)
müşteri hizmetlerine derdimizi anlatana kadar iki defa adsl numaramızı isteyen destek hattı.
önce bilgisayar numarayı kodlamamızı ister, daha sonra bilgisayarın bağladığı müşteri temsilcisi aynı numarayı bir daha ister.
"kardeşim iki dakka önce verdikya onu niye kaale almıyon da bi daha soruyon" diyecem bi dahaki sefere.
sinir bozan diyaloglara sebep olan hattır. destekten çok, sinirlerinizin yıpranmasına yarar.

- iyi akşamlar ben nalan nasıl yardımcı olabilirim?
* bağlantım yok da sebebini öğrenmek istiyordum.
- ip numaranızı veya internetinizin bağlı olduğu telefon numarasını alan koduyla birlikte alabilir miyim?
* tabi 0 *** +++ -- //
- şu anda bağlantınız normal görünüyor.
* bağlantım var görünüyor ama explorer web sayfalarını görüntüleyemiyor.
- modeminiz açık mı?
* evet.
- şimdi onu kapatıp açar mısınız?
* nalan hanım 30 defa yaptım.
- bir kez de birlikte yapalım. * *
* evet yaptım.
- şu anda link ışığınız yanıyor mu?
* evet bağlantım var görünüyor.
- bir dakika bekletebilir miyim?
* tabi.

beklerken hat düşer tekrar aranır

- iyi akşamlar ben ece nasıl yardımcı olabilirim?
* ben az önce aramıştım beklemeye alındım hat düştü.
- problem nedir?
* bağlantım yok!
- ip numranızı veya internetinizin bağlı olduğu telefon numarasını alan koduyla birlikte alabilir miyim?
* la havle vela kuvvete. peki 0 *** +++ -- //
- şu anda bağlantınız normal görünüyor.
* ya bu sizin destek hattı ses kaydından falan mı oluşuyor?
- efendim?
* bakın az önce nalan isminde bir hanımla görüştüm beklemeye aldı beni ve hat düştü. şimdi bağlantım neden yok bilmek istiyorum!!
- modeminiz açık mı?
* evet!!!
- şimdi onu kapatıp açar mısınız?
* ya siz adamla dalga mı geçiyorsunuz 1000 defa yaptım 1000 defa.
- bir kez de birlikte yapalım.
* iyi akşamlar! *
iyi akşamlardan sonra bir bela okuma seansı geçmişti fakat, sözlükte kurumlara bela okumak yassah olduğundan, bu kısım sansürlenme amacıyla makaslanmıştır.
her problemin çözümüne önce modemi kapatıp açtırmakla başlayan "müşteri hizmetleri yetkilisi" barındıran hattır.

zaten ttnet adls abonesi her bilgisayar kullanıcısı hani geçtik işin teknik boyutunu türk olmasından mütevellit, "kapatıp açalım belki şarj eder" mantığı ile modemi kapatıp açar. bu destek hattındaki kişilere "kardeşim 4-5 kere yaptım ben o eylemi bir şey değişmiyor" deseniz de "bir kez de birlikte yapalım" derler. böylece 1-2 dakikanızı yiyip sorunun diğer noktalarını bulmaya çalışırlar.

avea müşteri hizmetleri ile benzer niteliktelerdir. avea'da da sorununz ne olursa olsun? "görüşmelerim kesiliyor/telefonum arama yapmıyor/mesajlarım gitmiyor/ mesajlarım çok geç gidiyor/mesajlarım çok geç geliyor vs." direkt verecekleri cevap şudur; "x bey/hanım şimdi size bazı kodlar vereceğim bu kodları telefonunuzu kapattıktan sonra uygulayın, sorun devam ederse bizi tekrar arayın" verdikleri kodlar çağrı yönlendirme iptali ve çağrı engelleme iptali kodlarıdır. sorununuz ne olursa olsun, bu kodlar verilir, hiçbir problem avea'dan kaynaklanmaz, ya telefonunuzda ya da sim kartınızdadır hata. şebeke gayet muhteşemdir.

biri her probleme modem kapatıp açtırır, diğeri iptal kodlarını verir.

ikisinin en muhteşem ortak özelliği ise; türk telekom özelleştikten sonra ikisinin de büyük hissesi, lübnanlı oger şirketinin eline geçmesidir.

işte türk halkının hak ettiği hizmet, güle güle kullan türkiye.
(bkz: adsl köstek hattı)
gerçektende arkadan desteklemeyi düşündüğüm hattır. olmadı maddi destekte bulunulması gerekmektedir, parası neyse verelimdir, bu iş böyle olmazdır.
bünyesinde genç ve heyecanlı tiplerden oldukça fazla bulunmaktadır.

+iyi günler nasıl yardımcı olabilirim
-şimdi hocam benim tarife değişikliğiyle ilgili birkaç sorum olacaktı
+buyrun
-benim tarife değiştirmem için ne yapmam gerekir
(burada 'kişisel bilgilerinizle birlikte telefondan yapabilirsiniz' demesi gerekiyor)
+şey..ben.. kem küm..(şimdi sıçtık)
+(hah hatırladım) biz size bi kağıt okuyoruz kabul ediyosanız tarife değişikliğiniz gerçekleşiyor
-?!?!(hönk) neyse, tarife değiştirsem bu ayki faturam neye göre gelir
+(aha yine sıçtık) beyefendi ben sizi biraz bekleticem
çat araya müzik girer mozartın x'inci senfonisi, bir müddet sonra adam geri döner..
+bugüne kadar eski tarifenizden bugünden sonra yeni tarifenizden ücretlendiriliceksiniz
-ne nası yani, ayın ortasındayız şimdi bu ayın faturasında ben ne ödiycem
bu noktadan sonra eleman yine kem kümlemeye başlar, ben de daha fazla uzatmam görüşmeyi.
-iyi günler çok yardımcı oldunuz!
orda ki bayanın bey diye hitap şeklinde konuşan yerdir.
t.t.i.h. *
msnde online olan konunun ehli arkadaşlardan daha çok yardımı dokunmayacak hattır.
sözde diğer abonelere hizmet vermesi yüzünden saatlerce hatta bekleten ve kol gibi telefon faturası gelmesine sebep olan sonuçta i$e yarayan hizmet veren hattır.
(#2960982)
çok bekleten yardımı bir borç bilen insanlar.işe yarıyo söyledikleri.
aradığınız zaman direkt modemin markasının danışma hattına yönlendirdikleri sözde destek hattı.
-iyi günler ben ... nasıl yardımcı olabilirim.

- (bkz: modemi kapatıp tekrar açın).
(bkz: isminizi öğrenebilir miyim)
(bkz: öğrenemezsin)
(bkz: bilgisayarın fişi takılı mı)
aynı desteği bende veririm. hatta veriyim. işte;
modeminizi kapatıp tekrar açınız
(bkz: telefondaki servislerden kiz erkek tavlama)
arandığında tek yardımlarının modemin kullanma kılavuzu yok mu kardeşim bak işte oraya dedikleri servis.* *.