bugün

Ne kadar türbanlı da olsa, o da bir insan ön yargıları kırmalıyız. Din ; herkesin kendi şeçimidir. Ateist de olabilir, hristiyan da olabilir, yahudi de olabilir, her ne olursa olsun insana insan gibi bakmalıyız. Tabi cevap vermek veya vermemek senin elinde olan birşey fakat türbanlı diye, zenci diye, yahudi diye ayırtmak yanlış birşey tamam sevmeyebilirsin cevap vermeyebilirsin. Ne zaman önyargılarımızdan kurtulup insana insan gibi baktığımız zaman bu dünyada savaşlar biticek.

herhangi bir siyasi partiye üye değilim. yaptıkları yabozlıkları sevmiyorum. ama hepsi aynı değildir. genelleme yanlıştır.
Insanî olmayan bir tavirdir. insanlar aynı dili konuşup, aynı şehirde yaşarken neden bir soruya cevap vermeye bile tenezzül etmez bilmiyorum.

Ayrıca ;

"Ne kadar türbanlı da olsa" şeklinde bir giriş yaparak insanlar hakkında ön yargı yapılmaması gerektiği mesajı veren yazarın samimiyetine duyduğum hayranlığı ifade etmeyi de kendime borç bilmekteyim.
discrimination ornegidir. Basi acik kiza hakaret eden comardan farki yoktur.
Adam cevap vermek zorunda değil. onun ateist olduğu alnında yazsa her gün vukuat yaşar : ekmek vermeyen fırından tut selamını almayan sınıf arkadaşlarına , bilmiyorsa onu artık kanından saymayacak akrabalarından çocuğunu varsa yazarın çocuğuyla oynamamasını tembihleyen kesim olacaktır fazlasıyla. hal böyle olunca ki yaşamıştır birçok dert ateist olduğu için susma hakkını kullanmış.gönül ister ki hoşgörü de hoşgörü olsun her inanca inançsızlığa sahip bireyler için.
Not : Müslümanım
ben ateist değilim ama en doğrusunu yapmışsın bacı kardeşim. başını kapatmış bir insan zavallıdır, yazık. umursamaya değmez.
o sokakta gördüğün başı açık kadınlar hep hristiyan, ateist, yahudi hatta budist ama müslüman değil.
ateistliği müslüman düşmanlığı sanır, inancını açıkla desek iki kelam edemez, gelir burda cak cak cak konuşur.
Ateist ol, olma demiyoruz da insan ol önce.
af edersiniz ama yavşaklıktır. insanların giyinme tarzlarına göre davranılmamalı. yoksa günümüzün aktif hastalığı yobazlardan farkımız kalmaz.
görsel

Ben böyle yapıyorum ciddiyimjdjskkd. Çünkü kokuyolar.
Aferin abisi iyi bok yedin.
Ateist olmak insanlıktan çıkmayı gerektirmiyor.
Amariga görmemiş medeniyetten aciz insan eylemi işte budur amk. Abi sen ateist olma insan ol önce amk.
sorunları olan insan davranışıdır.

ben şunu merak ediyorum. neden insanları birbirine düşürmek istiyorsunuz. neden?

geçen dolmuşta hamile türbanlı bir kadına yer verdim. inene kadar sohbet ettik. indim dertlerimiz, kaygılarımız, hayallerimiz ne kadar da aynı dedim.

vallahi bırakın bu işleri. illa trollük yaparak eğlenmek istiyorsanız bu mevzulardan uzak durun. çünkü bu bildiğiniz çiğlik ve kimseye faydası yok.
nezaketsizlik örneği.
Ben sana ateist olamazsın demedim, ADAM olamazsın dedim.
Bir şeye sinirlendiğinde trip atıp konuşmayan insan beyanı. Karşındaki bir insan, ve ne giyindiğinin ya da neye inandığının bir önemi yok. Bu şekilde tripcan tavırlarınızla sadece kendinize güldürürsünüz. O kişinin de bu durumun pek umrunda olacağını sanmıyorum.

Elbette konuşmama özgürlüğümüz var. Ama bu toplumsal ahlaki değersizliktir.

Bir insan inancını yaşıyor diye "bunu belli ediyor ama yeaaaaa" gibi mızmızlanacağına daha realist düşünsen yada düşünebilsen bu hareketi yapmazdın.

senin ailenin hepsi ateist diyelim. Inançlarını belli etmemeleri için hacca mı gidiyorlar? Eğer öyle yapıyorsanız birer gerizekalısınız.

Kurtulamadık her kişinin kendi yaşam ozgürlüğünü kıskanmamayı.
hiç denk gelmedi.

genelde bırak adres sormayı, görünce kaçarlar.
onlar böyle kaçında ben bile kendimden korkuyorum amk!
inşallah kendime bir şey yapmam.
türbanlı bir kadını görmezden gelerek ona hak ettiğini vermektir.
sonuçta islamda nikahı yoksa kadın erkeğe adres sorabilir mi?
bunu tüm islam dünyası bir araya gelip acilen tartışmalı.

edit: puhaha, özelden insanlara hakaret ediyorsun diyen bile oluyor. peki türbanlılar insanlarla tokalaşmıyor bile onun ideolojisi bu dimi. yani ona saygı duy diyorsun peki benim görüşüme göre de türbanlı biriyle konuşmak, göz göze gelmek sorun.
eee o zaman ben bunları değince türbanlıya neden hakaret etmiş oluyorum?
herkesin hayat algısı farklı farklıdır, kimi türbanlıyla bir toplumsal hayatta hiç onu tanımasa da belli bir diyalog kurar kimi de ondan tiksinir ve uzak durur. siz insanların özgün düşünlerine, ideolojilerine işinize gelince ama özgürlük değip işinize gelince ama sen insanlara hakaret ediyorsun diyorsunuz.
bu çok yanlış bir hareket ve bunu diyeni, bu yönde düşüneni kınıyorum.
hayal aleminde yaşayan ezik zındık beyanı.

türbanlılar senin suratına bile sıçmaz, görmezden geliyormuş muş.
yersen.
insanlık ayıbıdır! Ne olursa olsun kadınlara saygı gösterilmelidir.

işin tuhaf kısmıda bu saygısızlığı yapan kişi yüksek olasılıkla Feministtir.
Türbanlı olmamasına dikkat etmediğim hadise. Genel olarak kadınlara adres anlatmıyorum. Anlamıyorlar çünkü.
çok günahtır

sakın cevap vermeyin

hemen uzaklaşın

yoksa nikah diüşer.

amen.
faşizan bir davranıştır. kişisel inançlarından dolayı bir insanı hor görmektir, onursuzluktur. karşımızdaki insanın da tıpkı bizim gibi bir insan olduğunu, onurunun ve gururunun olduğunu unutmamamız gerek.

inançlının ve inançsızın birlikte, mutlu bir şekilde yaşadığı bir türkiye’dir hepimizin ihtiyacı olan...
adres soran bir türbanlı görmezden gelerek yokmuş gibi davranmak ve onlara hak ettiğini vermektir.