bugün

(bkz: 5 mart 1959 tarihli vatana ihanet antlaşması)
kendisinden sonra gelen tüm hükümetlerden daha az suçla suçlanmıştı şeklinde cevap verilesi sorudur ve bir soru da yorumcudan; adnan menderes'ten sonrakiler ne ile cezalandırıldı?
ÜLKEYi PEŞKEŞ ÇEKMEK VE BiR DÜNYA HIRSIZLIK NEDENi iE SUÇLANAN VE TAYYiBiN ÖRNEK ALDIĞI ROLMODEL.
memleketi amerikaya satmak. asıl suçu buydu. sonra o satıcıda menderesi sattı.

(bkz: satma beni satarım seni)
savunmasına şu şekilde başlamıştır.
sözlerime başlamadan önce not ettiğim müdafamda tekrarlar hatalar ve dil sürçmeleri olursa mazur görmenizi son derece istirham ederim. muhterem reis beyfendi anayasayı ihlal adı ile anılan bu davanın aslı ve esas mahiyeti yüksek malumları olduğu üzre siyasidir. bu dava ile birleştirilen diğer davalarda hemen hemen aynı mahiyeti taşımakta ve bir çok bakımdan eşine rastlanması zor bulunan siyasi davalardır.(haftalarca tek başına bir odada kalmış bir insanın türlü sıkıntılara rağmen bu kadar beyfendi bir şekilde davranmasının tek açıklaması devlet terbiyesi devlet adamlığıdır)
edit: genç postalcılar rahatsız. tıpkı birandın itiraf ettiği gibi darbeyi sizlere aşılamışlar.
--spoiler--
1- örtülü ödenek paralarını zimmetine geçirmek,
6- halkı demokrat izmir gazetesinin matbaasını tahrip etmeye teşvik etmek
8- yargı bağımsızlığının ihlal etmek,
4- tek parti döneminde kurulan bazı traktör ve basma fabrikaları menderes döneminde özelleştirildi veya ekonomik olmadıkları için kapatıldı. nuri demirağ tarafından kurulduktan sonra ismet inönü tarafından devletleştirme kapsamına alınan uçak ve uçak motoru fabrikaları, eskişehir tank fabrikası ve kırıkkale silah fabrikası menderes döneminde nato standartlarına uymadıkları gerekçisiyle kapattı.
6- 1954-1958 yılları arasında 238 gazeteci iktidara karşı yazılar yazmak suçundan mahkum ettirdi.
10- hukuk un üstünlüğünü savunan yargıtay başkanı bedri köker, yargıtay başsavcısı rifat alabay, yargıtay 2. başkanlarından haydar yücekök, yargıtay üyeleri melehat ruacan, kamil çoşkunoğlu, faik uras ve ilhan dizdaroğlu görülen lüzum üzerine emekliye sevkedildiler...
--spoiler--

bu maddeler size kimi hatırlatıyor?

recep tayyip erdoğan neden bu kadar korkuyor şimdi anlaşıldı. bu maddelerden hangisini uygulamıyor sorarım size.

edit: baştan söyleyeyim. darbe yanlısı değilim. objektif bakın yeter.
(bkz: 27 mayıs 1960 darbesine devrim demek)
(bkz: şahitlerin daha sonra dinlenilmesine)
ismet inönü ye vole çakmasıyla suçlanmıştır.demokrasiyi sağladığı için öldürülmüştür.bazı atatürkçüyüz de atatürkçüyüz diye geçinip atatürkü unutan bağnaz kişilere onu hatırlatmaya çalıştığı için suçlanmıştır.
gözlerinizin ikisi de yerinde, adnan bey, iki gözünüzle bakarsınız,
iki kurnaz, iki hayın, ve zeytini yağlı iki gözünüzle bakarsınız kürsüden
meclis e kibirli kibirli ve topraklarına çiftliklerinizin ve çek defterinize.
ellerinizin ikisi de yerinde, adnan bey, iki elinizle okşarsınız, iki
tombul, iki ak, vıcık vıcık terli iki elinizle okşarsınız pomadlı
saçlarınızı, dövizlerinizi, ve memelerini metreslerinizin iki
bacağınızın ikisi de yerinde, adnan bey, iki bacağınız taşır geniş
kalçalarınızı, iki bacağınızla çıkarsınız huzuruna eisenhower in, ve bütün
kaygınız iki bacağınızın arkadan birleştiği yeri halkın tekmesinden korumaktır.
benim gözlerimin ikisi de yok.
benim ellerimin ikisi de yok.
benim bacaklarımın ikisi de yok.
ben yokum.
beni, üniversiteli yedek subayı,
kore de harcadınız, adnan bey.
elleriniz itti beni ölüme, vıcık vıcık terli, tombul elleriniz.
gözleriniz şöyle bir baktı arkamdan ve ben al kan içinde ölürken çığlığımı duymamanız için kaçırdı bacaklarınız sizi arabanıza bindirip.
ama ben peşinizdeyim, adnan bey,
ölüler otomobilden hızlı gider, kör gözlerim, kopuk ellerim,
kesik bacaklarımla peşinizdeyim.
diyetimi istiyorum adnan bey,
göze göz, ele el, bacağa bacak,
diyetimi istiyorum, alacağım da...

nâzım hikmet vatan hainliğine devam ediyor hâlâ.
6-7 eylül olayrının demokrat partinin oy kaybetmesi ve kıbrıs olaylarının meşrulaştırılması için asparagas haberlerin uydurulması. bu büyük bir olaydır ve menderes yönetimi bizzat sorumludur.