bugün

norveç futbol birinci ligi.
tippeligaen'den sonra gelen norveç birinci futbol ligi. tippeligaen premier lig gibi birşeydir; yani türkiye'nin süper ligi tippeligaen, birinci ligi de adeccoligaen'dir.

maçları çok keyifli ve bol gollü geçer. nedense çocukluğumda futbolculuk hayallerimi süsleyen lig olmuştur, takım önemli değil; hep norveç birinci ligi'nde oynamak istemişimdir. karlı, yağmurlu, fırtınalı havalarda, 500-600 kişinin önünde top koşturmak pek keyifli gelirdi bana. norveçli arkadaşımın gazıyla raufosslu olurdum ama hep yenilirdi ibneler. *
2010/2010 sezonu pazartesi akşamı oynanacak maçlarla başlayacak ligdir. maçların tippeligaen maçlarıyla aynı saate koyulma sebebini anlamak mümkün değildir. iki ligi de severiz sayarız amma rosenborg-stromsgodset, efendime söyleyeyim viking-lilleström maçı varken kim niye sogndal-ranheim maçını izlesin ki?

hoş tv 2 sağolsun, verdiği 2-3 maç vardı, tüm maçlar aynı saate koyulunca onu da veremez olacak şimdi. paskalya'dan nefret ettim sözlük, bu hafta nefret ettim, maç yapın allahsızlar, ühüh... ilk hafta maçları işte böyle, ilki 17:00'de, diğerleri 19:00'da başlıyorlar,

fredrikstad - alta: zamanında tippeligaen'de terör estiriyordu fredrikstad. ne güzel komşumuzdu fredrikstad. şimdi adecco'da terör estirme zamanı. devre arasında hiçbir bok yapmayan alta'yı konuk ediyorlar. tahmin de yapacak olursak, fredrikstad deler lan.

bodo glimt - lyn oslo: yine birkaç sene önce tippeligaen'deydi bunlar. evet ligin en acıklı maçı. lyn eskisi gibi değil, bodo zaten asansör takımdı. kazanırlar.

follo - bryne: zemini gördükten sonra lilleström'dakilere salık verdim, gidin burayı tarla diye kullanın şeklinde. yürek dayanmaz böyle maça. 5 metre çamur var lan. berabere biter.

lov ham - sarpsborg 08: hiçbir fikrim yok ama lov ham, sarpsborg'u ham'da yenecektir. güzel maç olur ama.

moss - sandnes ulf: moss favori, kazanırlar. güzel maç değil.

nybergsund - mjondalen: en gollü, en eğlenceli maç. olur diye tahmin ediyorum. nybergsund 5-2 alır.

sogndal - ranheim: adeccoligaen'in yeni ekiplerinden ranheim sogndal'ı zorlar, eğlenceli maç olur ama tahmin konusunda kabızlık çekiyorum.

strommen - tromsdalen: strommen kim lan?
wikipedi'nin, nrk'nın internet sitesinden canlı yayınlandığını iddia ettiği lig.

norveç'teki insanlar bile affedersiniz ske ske bilmem kaç kron bayılmak zorunda kalıyorlar bunları izlemek için, biz buradan, internetten izleyebileceğiz he? hehe, hadi lan ordan.
kısaca norveç ikinci ligidir. bu akşam zirveyi ilgilendiren bir maça da sahne olacaktır.
5. sıradaki bodo glimt ile 2. sıradaki fredrikstad karşılaşacaklar. maçın skoru muhtemelen üst lige çıkacak birinci takımı* etkilemeyecek gibi ama direkt çıkacak ikinci takımı ve play off oynayacak diğer 3 takımı da yakından ilgilendiriyor.
iddaacılara banko 1 olarak öneriyorum bodo galibiyetini.**
gerçekten, nrksports.no adresinden izlenebilen lig. az önce üye olmamı istediler, üye oldum. tekrar aynı sayfaya geldim. maç seçmemi istediler. zaten tek maç var bugün, seçtim. "dur aq daha başlamadı" dediler.

maç saatinde "kanka üye oldun tamam ama maçlar paralı yani kusura bakma" demezlerse, sevinçten oturup ağlayacağım. adeccoligaen lan!

eğer bu akşam maçı izleyebilirsem, yazacağım yine bu başlıkta. haberdar edeceğim ilgilenen birisi varsa. "ben de isterim!" diyen fakat sitede yol bulma konusunda sorun yaşayan varsa, üstün norveççemle yardımcı olabilirim kehkehek