bugün

off be abi! çok zor bir durum. kişi ile yeni tanışmışsındır. adam kalıp olarak cüsse olarak senden daha iyi durumdadır, sende adama abi diye hitap edersin. bir iki hafta böyle devam eder bu abi kardeş ilişkisi. sonra günlerden bir gün sizi bu abi denilen kişiyle tanıştırana şaka yolu sorarsın "ya kaçlıydı bu?" ha o mu? bizimle ya o!! bizimle derken? ya olum işde 85 li oda......
bu saat den sonra artık hiç birşey eskisi gibi olmayacaktır. lan nasıl toparlasam moduna geçersin. ama toparlayana kadar abi demeye devam edersin. bir kaç günde böyle için içini yiyerek abi dersin. sonra laf arasında "ya sen kaçlıydın?" sorusunu sorarsın. cevap 85 liyim dir. bu saatden sonra kıvran babam.. yavaş yavaş isminin sonuna bey kelimelerini ekleyerek konuşursun yavşakça, örnegin; cevdet abi iken cevdet bey olu verir.. sonra yavaş yavaş "cevdet nabere" döner sonra "cevo naber yaa" (istersen cıvıtma) olur.

kısacası bu toparlama evresi çok zordur. kendimden biliyorum son tanıştıgım üç kişi benle aynı yaşıt oldugu halde abi dedim. birde bunun bir üst versiyonu vardır;
(bkz: abi denilen kişinin sizden küçük oldugunu ögrenmek)
ben genelde abi dyerek hitab ederim tarzında kıvırmalarla devam eder ;
+selamın aleykum abi naber ya?
edit:ortama yeni birinin geldiğinin varsayalım.
abi denilen kişinin sizden küçük çıkmasının bir level öncesidir.
Bunun ablalı versiyonu da vardır.

daha kötüsü hamile sandığınız kadının hamile değil göbekli olduğunu anladığınız durumdur. hele o kadına da söylemişseniz bu düşüncenizi.....
(bkz: cemaat okullarında sıkça rastlanan durumlar) (bkz: vol 1)
gayet hayatından içindendir misal:pazarcı abilerimiz bize neden abi der "abiiicigim gel bahçe domatesi" gibi aslında.
(bkz: abi deme lazim olur)