bugün

Osmanlı Padişahlarından 3 üncü Murad ın bostancıbaşılarındandır.

ukteyi veren ve notu: jack daniel beylerbeyi tarafında sokak ve çeşmesi var, kısıklı camii sini yaptırdığı söylenen bir vakıfmış.bunun fazlası bir bilgiye sahip olanlar doldursunlar lütfen..

not: abdullah ağa ile ilgili bu kadar bilgi bulabildim. gerçekten ısrarla aramama rağmen. yalnız üsküdar müftülüğünde yaptırdığı camii ve vakıf hakkında detaylı bilgi veren bir adres buldum onu da abdullah aga camii başlığına ekliyorum.

edit: sonunda bişeyler bulabildim.

Çengelköy iskelesi kayıkçılarından, Safranbolu lu Yalnızkürek Ali dayının oğlu. Kökü güzelim Safranbolu dan ama doğma büyüme Boğaz çocuğu... Çocukluğunda, yalın ayak başı kabak, babasının yanında senelerce kürek çekmiş. 25 yaşında, Saray a hamlacılar ocağına intisab etmiş. Saltanat kayığında kürek sallamakla başlayıp 1808-1809 de bostancıbaşı olmuş, bu makamda 7 sene hizmet etmiş; kapudan paşa olmuş, sonunda, sedarete kadar yükselmiş. Abdullah Ağa nın ölümü de hayli trajik. Bir Tophane yangınında, tulumbacılarla beraber bir nefer gibi çalışırken duvar üzerinden düşmüş, ağır yaralanmış ve istifaya mecbur olmuş. Tedavi ve tebdil-i hava için gittiği izmit te 23 ay sonra hayata veda etmiş.

http://www.hurriyet.com.t...le.asp?sid=4&aid=1741