1. ?.
  abd de derin sıkıntıdaki banka ve finansal kuruluşların 700 milyar doları bulan batık kredilerinin, devlet tarafından üstlenilmesini öngören kurtarma paketidir. tam başlığı yazdım konu hakkında ufak bir inceleme yapıyordum ki, an itibariyle temsilciler meclisinde 205 e karşı 228 oyla reddedildiğini gördüm. hakkında uzun uzun değerlendirmeler yapılabilecek bir konudur aslında, ama kapitalizmin dizlerinin yere daha önce hiç olmadığı kadar yakın olduğu muhakkak. şu an açık olan borsalarda çok hızlı düşüşler yaşanmış, ekonomi piyasalarında imkb nin ikizi denilen brezilya borsası %10 düşmüş. bakalım bizde ne olacak cuma günü. 1929 benzeri bir sıkıntı yaşanırsa yeni bir dünya savaşı kapıda gibi duruyor. en insanlık her nerdeysen saklandığın yerden çık diyesi geliyor insanın. bir de link verelim.

  http://money.cnn.com/2008...bailout/index.htm?cnn=yes
  http://www.haberturk.com/...cat=180&dt=2008/09/29
  ... bcnolf
 2. ?.
  http://www.sabah.com.tr/ardic.html

  "Azıcık iktisat tarihi okusalardı, bugün olup bitenin hiç de yeni bir açılım sayılamayacağını, o pek sevdikleri otuzlu yıllarda hem de Amerika'da denenmiş olduğunu göreceklerdi...
  Olup bitene bal gibi "yeni Keynesçilik" denebilir. (Hani, "Kiynz" okunan ama bizim iktisat ayılarının ille de Keynes, Keynes diye telaffuz ettikleri adam...)
  Kapitalist sistem çuvalladığı zaman ona devlet müdahalesi, John Maynard Keynes'in daha yirmili yıllarda bulduğu bir çözümdür.
  Başarılı sonuçlar vermiştir ama tam da kesin bir çözüm oluşturmamıştır üstelik, Amerikan ekonomisi ancak dünya savaşı sayesinde kendine gelebilmiştir. (Tarih boyunca sıfır işsizliğin, yani tam istihdamın sağlandığı bir tek ülke ve bir tek yıl vardır: Amerika, 1943...)
  O zaman müdahale Roosevelt'in "devlet altyapı yatırımları" şeklinde gelmişti, baraj ve yol inşaatları falan yoluyla işsizliğin soğurulması... Şimdi Bush'un "zora düşmüş bankalara 700 milyar dolar pompalaması" şeklinde beliriyor, temel felsefe aynıdır.
  Türk aydınları, 1929 krizi tekrarlanırsa arkadan Üçüncü Dünya Savaşı'nın patlayacağını da göremiyorlar. O zaman mutlu olacaklar mıdır?"
  1 -1 ... onurude
 3. ?.
  türkiye bu planda 107 adet amraam havadan-havaya füzesi alarak bulunmaktadır.
  3 ... moso
 4. ?.
  Amerika seçimleri öncesinde mccain ve obama'nın dahi göze alamadığı ancak piyasanın içine düştüğü krizin daha da derinleşeceği konusundaki endişeler nedeniyle uzlaarak 350 + 350 oranla merkez bankası tarafından emekçi insanların gelirlerinden ve vergilerinden sermaye kurumlarına aktarılacak olan 1929 dünya ekonomik krizinden çıkış olarak kullanılan keynes para politikasının bir benzeri planıdır. Krizden bir çıkış planı olarak değil krizi hafifletecek ve piyasaları denetim altına alabilecek bir girişim olarak görülmelidir. Zira kapitalist ekonomi-politik aslen bu krizler yoluyla beslenmekte ve sermaye bu yolla daha fazla tekelleştirilip emekçinin ırzına geçilmektedir. Bu bakımdan keynesciliğin daha en başından kapitalizmin bir emniyet subabı olduğunu söylemeye gerek yoktur.
  ... nekrofili
 5. 16777214.
  temsilciler meclisince reddedilmiş olması şu an açık bulunan wal street'de çok ciddi kayıpların yaşanmasına ve paritenin hemen 1,45 in altına çekilmesine neden olmuştur. eminim şu anda akp kurmayları kurban bayramı için binlerce kez dua ediyordur zira şu an türkiye'de borsaların tatilde oluşu önümüzdeki haftaya kadar bir şekilde yaratılacak çözüm önerilerine ve sıcak para akışına belki imkan sağlayabilir yoksa halimiz harap.
  ... darksideofthepink
 6. 16777215.
  işe yaramayacak plandır.zira adam smith'in görünmez kolu daha etkili olabilir.
  ... olmekistiyorum
 7. 0.
  george bush'un destekledigi, ancak an itibari ile cumhuriyetcilerin reddetigi planlama. tuhaftir...
  ... b2dalo
 8. 1.
  yapay krizi daha da içinden çıkılmaz hale sokmak için ortaya atılan lakin temsilciler meclisi tarafından reddedilen kurtarma planıdır.
  http://hurarsiv.hurriyet....mnews.aspx?DocID=10013600

  ulan yeter be.
  yok mu bir ademoğlu şu paradan para kazanmayı yasaklayacak, dünyadan vampirlerin elini çektirecek.
  nedir bu yahu abd de banka batıyor kabak bizim gibi ezilmişlerin başına patlıyor. ne alaka arkadaş? sokarım ben böyle ekonomi bilmine ve ekonomistlere.
  ulan sen üret amına koyayım abd isterse batsın bak bakalım bişey oluyormu?
  yok ama kolay yol var ya. kapitalizme köle olmak varken kim uğraşır çalışmayla üretmeyle. allah hepinizin belasını versin.
  bizleri bu durumdan bir tek erbakan hocanın milli ekonomi modeli kurtarır. bir dönem uygulanmıştı da netekim, ama müsade etmediler...
  1 -1 ... protest sanayici
 9. 2.
  reddedilmesi uzerine buyuk ihtimalle bu hafta tekrar oylamaya sunulup kabul edilecek plandir. su anki reddedilmis haliyle dunya borsalarini cokertmistir, bir kez daha reddedilirse bir kez daha cokertebilir, arkasindan ne gelir bilinmez, bilirim diyen yalan soyler.
  ... zirvato
 10. 3.
  kabul edilseydi, abd yi tamamen karanlığa sürükleyecek olan plandı.
  abd'nin böyle şeylere ihtiyacı yok, çıkarır birkaç savaş ve düzeltir durumunu.
  savaşlarla beslenen ülkeler batmaz.
  1 ... max jack