bugün

abd de derin sıkıntıdaki banka ve finansal kuruluşların 700 milyar doları bulan batık kredilerinin, devlet tarafından üstlenilmesini öngören kurtarma paketidir. tam başlığı yazdım konu hakkında ufak bir inceleme yapıyordum ki, an itibariyle temsilciler meclisinde 205 e karşı 228 oyla reddedildiğini gördüm. hakkında uzun uzun değerlendirmeler yapılabilecek bir konudur aslında, ama kapitalizmin dizlerinin yere daha önce hiç olmadığı kadar yakın olduğu muhakkak. şu an açık olan borsalarda çok hızlı düşüşler yaşanmış, ekonomi piyasalarında imkb nin ikizi denilen brezilya borsası %10 düşmüş. bakalım bizde ne olacak cuma günü. 1929 benzeri bir sıkıntı yaşanırsa yeni bir dünya savaşı kapıda gibi duruyor. en insanlık her nerdeysen saklandığın yerden çık diyesi geliyor insanın. bir de link verelim.

http://money.cnn.com/2008...bailout/index.htm?cnn=yes
http://www.haberturk.com/...cat=180&dt=2008/09/29
türkiye bu planda 107 adet amraam havadan-havaya füzesi alarak bulunmaktadır.
Amerika seçimleri öncesinde mccain ve obama'nın dahi göze alamadığı ancak piyasanın içine düştüğü krizin daha da derinleşeceği konusundaki endişeler nedeniyle uzlaarak 350 + 350 oranla merkez bankası tarafından emekçi insanların gelirlerinden ve vergilerinden sermaye kurumlarına aktarılacak olan 1929 dünya ekonomik krizinden çıkış olarak kullanılan keynes para politikasının bir benzeri planıdır. Krizden bir çıkış planı olarak değil krizi hafifletecek ve piyasaları denetim altına alabilecek bir girişim olarak görülmelidir. Zira kapitalist ekonomi-politik aslen bu krizler yoluyla beslenmekte ve sermaye bu yolla daha fazla tekelleştirilip emekçinin ırzına geçilmektedir. Bu bakımdan keynesciliğin daha en başından kapitalizmin bir emniyet subabı olduğunu söylemeye gerek yoktur.
temsilciler meclisince reddedilmiş olması şu an açık bulunan wal street'de çok ciddi kayıpların yaşanmasına ve paritenin hemen 1,45 in altına çekilmesine neden olmuştur. eminim şu anda akp kurmayları kurban bayramı için binlerce kez dua ediyordur zira şu an türkiye'de borsaların tatilde oluşu önümüzdeki haftaya kadar bir şekilde yaratılacak çözüm önerilerine ve sıcak para akışına belki imkan sağlayabilir yoksa halimiz harap.
işe yaramayacak plandır.zira adam smith'in görünmez kolu daha etkili olabilir.
george bush'un destekledigi, ancak an itibari ile cumhuriyetcilerin reddetigi planlama. tuhaftir...
yapay krizi daha da içinden çıkılmaz hale sokmak için ortaya atılan lakin temsilciler meclisi tarafından reddedilen kurtarma planıdır.
http://hurarsiv.hurriyet....mnews.aspx?DocID=10013600

ulan yeter be.
yok mu bir ademoğlu şu paradan para kazanmayı yasaklayacak, dünyadan vampirlerin elini çektirecek.
nedir bu yahu abd de banka batıyor kabak bizim gibi ezilmişlerin başına patlıyor. ne alaka arkadaş? sokarım ben böyle ekonomi bilmine ve ekonomistlere.
ulan sen üret amına koyayım abd isterse batsın bak bakalım bişey oluyormu?
yok ama kolay yol var ya. kapitalizme köle olmak varken kim uğraşır çalışmayla üretmeyle. allah hepinizin belasını versin.
bizleri bu durumdan bir tek erbakan hocanın milli ekonomi modeli kurtarır. bir dönem uygulanmıştı da netekim, ama müsade etmediler...
reddedilmesi uzerine buyuk ihtimalle bu hafta tekrar oylamaya sunulup kabul edilecek plandir. su anki reddedilmis haliyle dunya borsalarini cokertmistir, bir kez daha reddedilirse bir kez daha cokertebilir, arkasindan ne gelir bilinmez, bilirim diyen yalan soyler.
kabul edilseydi, abd yi tamamen karanlığa sürükleyecek olan plandı.
abd'nin böyle şeylere ihtiyacı yok, çıkarır birkaç savaş ve düzeltir durumunu.
savaşlarla beslenen ülkeler batmaz.
revizyona ugramis hali senato'dan turkiye saati ile sabah 5 civarinda gecmis, cuma gunu temsilciler meclisinde son oylamasi yapilacak tasaridir. son hali uzerinde senato hep beraber cumhuriyetci-demokrat ayrimi yapmadan calismistir.

ilkinden farki ise orta-alt sinifa vergi kesintisi felan gibi tatlandiricilar icermesidir ama ana hatlariyla aynidir.

obama da biden da mccain de evet demistir.

sarah palin vali oldugu icin oylamada soz hakki yoktur. zaten altyapi sorunu olan bolgeye 20 milyon dolarlik spor salonu yaptiran bir valinin degil bu oylama, hicbir hayati karar oylamasinda bulunmasin insallaah. (bkz: makbule tokmak tarzi beddua etmek) ulan belki kari amerika'ya baskan yardimcisi olacak, belki mccain kanserden giderse (hakketen daha gecen yil kanser urunu temizletmis herif) amerika baskani olacak hatta, ama gel gor ki spikerin "amerikan supreme court'un (yarginin basi) hemfikir olmadiginiz kararlari nelerdir?" sorusune bir tane bil (rakamla 1) cevap veremedi, "su kararinda hemfikirim ya da degilim" diyemedi.

bak sinir oldum yine aksam aksam, turkiye'de sabah sabah.
işi bilen çakalların pazarlık yapmaları sonrası temsilciler meclisinin ilk önce red ettiği sonradan da çakallardan iş çıkmayacağını anladıkları an kabul ettikleri plandır.

(bkz: hacım bana 600 milyar dolar verin daha iyi kurtarırım)
israilli dolar milyarderlerinin bayram yapmasına sebebiyet veren mevzu. kontrolde söz sahibi olmak isteyecekler. yeniden!