bugün

Jon Hamm ile Daniel Radcliffe'in başrollerini oynadığı 4 bölümlük, komedi-drama tarzında mini bir dizidir.
Hoş bir diziye benziyor.
daniel in devleştiği dizi olmuştur... inanmadım. her zaman daniel in rol kesmediğini düşünürdüm. fakat adam bildiğin kendini izletiyor komedi türünde. helal olsun...
bacak kesme sahnesinde insanı kusturabilecek bi gerçekçiliğe sahiptir.*
''Türkiye'de neden bu tarzda ve kalitede diziler çekilmiyor acaba?'' düşüncesini pekiştiren, fevkaladenin fevkinde yapım.
sadece 4 bölümden oluşan, malum ortamlara hd versiyonu düşmüş, dizimag de boş durmamış bölümlerin hepsini bünyesine dahil etmiş dizidir.
Moskova univesitesinden dereceyle mezun olmus bir doktorun Rusya'nin ucra bir Kosesinde doktorluk yaparken basindan gecenler anlatilir.
izleyin uludağlılar...
bağımlılığın bir insanı ne kadar domuzlaştırdığını göstrren dizidir. müfettiş arakladığın morfinleri görmesin diye adamı ölüme mi terk etmedin su dolu şişeyi morfin diye mi yutturmadın. hadi bunları geçtim sevdiğin kadın gözlerinin önünde cayır cayır yandı sen morfinlere koştun lan. daniel bu dizide tam bir yavşağı canlandırıyor. ayrıca o mide bulandırıcı tansiyon düşürücü o sahneleri görmiyim diye gözümü kapatıyorum ne zaman açsam sahnenin tam ortasındayım keşke o kesme biçmeler tam görülmese dexter dan ders alsanız iyi olur yoksa fazla dayanamayacagım.
mükemmel dizidir. ibretliktir her türlü bağımlılıktan ve godoşluktan tövbe ettirir.
sırf leopold leopoldovich için bile izlenebilecek dizi. kim mi o? harry abiden önceki doktor.
ilk sezonunu iki günde bitirdiğim mini dizi. ikinci sezonunu izliyodum ne oldu da bıraktım şuan hiçbir fikrim yok. iyiki hatırlattınız *
Daniel in sık sık i am doctor demesiyle bana doctor who yu hatırlatan dizi.
"tüm dünya hastayken bir doktor ne yapabilir?"

20. yy'ın başlarında ihtişamlı -ışıklı- moskova'daki öğrenciliğini tamamlayıp, görev için allah'ın siktir ettiği küçük bir rus kasabasına gönderilen genç doktorun meslek hayatına ilk adımını anlatarak başlayan; belki bir çok kişi için komedi; hemen hemen benzeyen bir durum yaşadığım için bana dramın kralını yaşatan mini dizidir.
jon hamm zaten muhteşem ona şüphe yok da, daniel radcliffe'e de bir kez daha hayran kaldım.

dizinin -bence- en güzel yanı; "madde bağımlılığı"nı, madde bağımlılığı olmayan birine anlatış tarzı. jon hamm öyle güzel tasvir ediyor ki (zaten bu rusların tasvir yeteneğine hastayım) kendimi morfin kullanıyormuş da bırakmak için yanıp tutuşuyormuş gibi hissettim. sonra da keş olmadığım için şükrettim.

ayrıca mihail bulgakov diyor ki; sen ne kadar muhteşem bir öğrenci olursan ol , ne kadar okursan oku kardeşim, iş pratiğe gelince bir hiç olabilirsin.

kısacası çok güzel dizi, zaten 1 sezon 4 bölüm; 1 bölüm de 22-23 dakika. hayatımda hiç bir oturuşta 1 sezon dizi izlemedim demezsin.
Gerçekten güzel dizi, izlerken üşüdüm resmen.
Yeni keşfettiğim güzel bir mini dizi. Tanrı leopold leopoldovich'i kutsasın.
mihail afanasyevic bulgakov'un öykülerinden dizyi aktarılmıştır. tek günde izlenebilen güzel bir mini dizi. zaten her sezon 4 bölümden 2 sezon yani 22 dakikalık 8 bölüm.

dikkat spoiler içerir!

--spoiler--
konusu okulunda tüm kitapları yiyip yutan her dersten birinciliği olan( tam 15 tane) yeni yetme doktorun ilk atandığı yerde gerçekler karşılaşması sonrası şoka girmesi ve depresyon dolu günlerini anlatıyor. sonrasında morfin bağımlılığının zararları anlatıyor. tabi ki türk işi yeşilaycılıkla değil. sonrasında iç hesaplaşmalar, yüzleşmeler. oyunculuklar şahaneydi. dizideki eski-yeni doktor sahnelerinde belirgin bir boy farkı var. keşke bu kadar göze batar olmasaydı.

bahnamelere gönderme yapılmasına şaşırdım.

görsel

görsel

görsel

1917 rusya'sında geçen öyküde "turkish erotica"'ya ne atıflar yapılıyor. neo-osmanlıcı ak gençlik görse bunu da inkar ederdi. böyle bir şey zinhar yoktur bile der.
--spoiler--
E2 kanalında yayına girmiş ya da girecek olmasıyla sevindiren dizi. Bir daha izlemek keyifli olacak.
iyi dizidir, izleyin.
bu kalitede dizi az vardır. büyük paralar, saatler yok. sadece 20 dk, 4 bölüm ve 2 sezon.

--spoiler--

Türk erotik dergileri bölümüne çok güldüm. resimler saçılınca daha da bir güldüm. müthiş bir incelikti bence. o dönemin brazzersı, türk erotik dergileri imiş.

kızın bacağını kestiği bölüm... Kırsalda ve dönemde insan hayatına verilebilecek değerin net en güzel özetiydi. dışarıda doğum sahnesi de böyle.

morfin yerine su koyduğu bölüm... Başmüfettişe feldsher'ın morfin bastığı -aslında su- ama etki etmediği sahne. adamın her çığlığı öyle gerçekçiydi ki benim canım acıdı.

morfin'e başladığı sahne... "ben doktorum idare edebilirim" demesi aslında bağımlılığa giden ilk evrenin ne olduğunu belirtiyor. "benim iradem güçlü hık desem bırakırım" lafını az duymadık neticede.

ve final bölümündeki sahneler... mika'nın, Palageya'nın kaybındaki ciddiyetsizliği ve old doctorun ona kızması. "o seni en kötü hâlinde bile severdi" deyişi ve cenazeyi sırtlaması çok haklı bir tepkiydi. Feldsher'ın kaybı sonrası kızın yanması. genç doktorun bunu önemsemeden morfine saldırışı ve "sadece morfin için yaşıyorum, biraz daha morfin" deyişi işin ne bok olduğunu apaçık gösterdi.

en son her şeye rağmen o hastaneye gelmesi, o hemşirenin onu görmesi ve palageya'nın mezarına gidişi mükemmeldi. "çok geç kaldım, affet"

--spoiler--

aslında yazacağım çok incelik var ancak uzun sürer.

Ruslar böyle hikaye yapmayı, ingilizler böyle dizi çekmeyi nereden öğrendi?

ekleme: ve son olarak. leopold leopoldovich ! oğlum olursa adını leopold koyarım. o derece bir adam.
Efsane diziymiş bu be. hala izlemeyen varsa çok şey kaçırır. Özellikle kara mizah sevenler mutlaka izlesin.

10/10
devamı gelecek mi diye merakla beklenen mini dizidir.
Sonunda anlamsız bir şekilde duygulandığım mini dizi.
gerçekçilik ve oyunculuğun üst seviyede olduğu bir mini mini bir dizi. kesme biçme sahneleri,doktorun tecrübesizliğinin verdiği korku ve endişe,kurgu,soğuk atmosferi her şeyiyle müthiş bir yapım.
doktorun şimdiki hali ile küçüklüğünün beraber olduğu kısımlar favorimdir.
kitabını yeni bitirip çok beğenmenin verdiği gazla en kısa zamanda izlemeye başlamayı planladığım dizi.

(bkz: genç bir doktorun anıları)
Az önce bitirdiğim izlenesi dizi.