bugün

Ülkedeki mülteci sayısınım 4-7 milyon arası olduğu söyleniyor. Bu kadar insan barınma, para kazanma ihtiyaçlarını nasıl kazanıyor olabilir gerçekten çok ama çok ilginç ve merak uyandırıcı.
ev ve iş bulan siyasi parti bağlantılı şirketler milyonları havada kapıyor. iyi parti chp komple bu ağa dahil hem de 15-20 yıldır bunu yapıyorlar. geçen zafer partisinden bile araplara ev satan adam görmüştük.
Yandaşların iş yerlerinde karın tokluğuna çalışıyorlar.
Patron akplilerin Kendileri demişti televizyonda. Normal işçiler pahalıymış. Utanmadan sigorta falan istiyorlarmış. Mülteciler öyle değil demişlerdi.
Sınavda zar zor üç soru çözüp ilk 50 bine bile giremeden üniversite kazandım deyip üniversite adı altında boş beleş bir ortamda götü başı dağıtıp mezun olduktan sonra da iş beğenmeyen yavşakların ben üniversite mezunuyum böyle işte çalışmam dediği işleri yapıyorlar.

inşaatlarda tarlalarda sanayide en ağır zorlu tehlikeli işlerde çalışıyorlar.

Ben üniversite sınavında defalarca ilk 200'e vs. girerek derece yapmış en iyi kabul edilen üniversitelerden birini burslu okumuş yds puanı bile 88-89 olan biriyim.

Altı üstü asgari civarı para alıyorum ama az çok insani şartlarda çalışıyor olduğum için bir şey demiyorum.

Türkiye'deki üniversite mezunuyum diye geçinen çöp kalabalık kara cehaletleriyle daha ağızlarındaki köylü şivesini bile düzeltmemiş halleriyle en ballı işlere konayım en az gayretle en çok parayı ben kazanayım derdinde.

Bunu torpille yalaya yalaya yapmış kesim devleti de iş hayatını da yerin dibine sokmuş durumda zaten. insanlar fırsat olsa yalamayı geç bütün dölleri bokları yutacak ama kim ne kadar yalarsa yalasın yer kalmadı artık.

Hayatta üç kuruşa beş köfte yok gençler kendinizi fasülye gibi nimetten sanmayın.
Zafer partisi yöneticilerinin mültecilere ev bulan şirketleri sayesinde.
--spoiler--

bizde çayın 1 tonuna toplayana 1600 lira veriyoruz. bir adam günde 500 kg toplar eder 800 lira. istese 1 ay iş bulur eder 24 000 lira. bir sezonda 3 ay çalışsa eder 54 000 lira. bir öğünde yemek veriyoruz. koca köyde çalışacak bir tane adam bulamıyoruz. mecburen afgan alıyoruz çayı onlar topluyor. adam burada 2 sene çalışıyor o parayla afganistan'da 10 sene yaşarım diyor. şimdi anladınızmı afganlar niye buraya geliyor.

--spoiler--

Birkaç sorum olacak bu açıklamaya;

1. Çalıştırdığınız türk ise sigorta yapıyor musunuz?
2. Çalıştırdığınız yabancı ise sigorta yapıyor musunuz?
3. Eğer türk e sigorta yapmıyorsanız bu hak yemek olmuyor mu?
4. Eğer yabancıya yapmıyorsanız bu kul hakkı yemek bir yana aynı zamanda devletin hakkını 2 kere yemek olmuyor mu?
5. Eğer yabancıya sigorta yapıyorsanız, kaydı kuydu olmayan afganlar için bu iş nasıl oluyor?
6. Bu adamları kayıt dısı çalıştırıyorsanız kul hakkı yemiş gibi hissetmiyor musunuz?
7. Kayıt dısı insan çalıştırmanın devleti zarara uğrattığını, hz muhammed sav efendimizin “Devlet malından bir hırka bile olsa aşıran, çalan şehit olmaz” şeklinde bir hadisi olduğunu biliyor musunuz?
afgan tayfa ihtiyacın varsa, devlet sezon başlamadan kaç işçiye ihtiyaç var hesabını çıkarır. afgan gazetelerinden duyurusunu yayınlar. uygun olanlar orda (kabil'de) güvenlik/sağlık kontrolünden geçip gelirler. yapacakları işi yaparlar. sezon bitince de parasını alır, helalleşirsiniz memleketine döner. öyle her allahın günü sınırdan manda sürüsü gibi ne idüğü belirsiz onbinlerce kişi koşa koşa tek yön kaçak giriş yapmaz.

"gelenler savaştan ve ölümden kaçan mazlumlar, evladım. ensarlıkda mı yapmayalım"yla başladın. tutmadı. "gelenler müslüman ya ondan istemiyorsunuz bre kafirler"le devam ettin. o da tutmadı. şimdiki kulp da "amma türklerden ucuza çalıştırıyorum, piyasayı kırıyorlar". seçimde anlatırsın bunu.
Firsatci turkiye nin fırsatçı ev sahipleri, patronları sayesinde.

Herkes menfaati peşinde.