bugün

Onlar Amerika’nın o zamanki 12 Mart kuklaları tarafından 6 Mayıs 1972 tarihinde darağacında katledildiler. Onlar Deniz Gezmiş, Hüseyin inanve Yusuf Aslan idi. Bu üç genç öyle bir günde katledilmişlerdi ki o gün filizler toprağa düşer ve yeşermeye başlarlardı ve aynen öyle de oldu. Bu üç genç bir Hıdırellez günü toprağa düştüler ve gönüllerde yeşermeye başladılar.
Deniz, Yusuf ve Hüseyin hayatlarında hiçbir zaman insan öldürmemişlerdi.Üçü de fakir ama namuslu ailelerin namuslu çocuklarıydı.
Belli başlı iki suçları vardı. Bunlardan birisi;
Ankara Balgat’taki Amerikan üssünden 5 askeri kaçırmak
diğeri ise;
Ankara’da iş Bankası Emek Şubesini soymaktı.
Ama ne yazık ki bazı kanı bozuklar istedi diye T.C.K.’nın 146/1. maddesi ile yani idam cezası ile yargılandılar ve bu cezaya çarptırıldılar. işin acı tarafı ise 28 CHP li milletvekilioylamada asılmaları yönünde oy kullandı.

Deniz’lerin mahkemesinde suça göre ceza uygulanmamış, cezaya göre suç uydurulmuştur. Bilenler çok iyi bilirler ki, bu insanların yaptığı hareketlerin hiçbirisinin 146. madde ile uzaktan yakından ilgisi yoktur. Bilakis tam tersini yapmışlardır, yani T.B.M.M.nin ve Türkiye’nin namusunu korumak için çaba sarf etmişlerdir, bunun için Amerikalı askerleri kaçırarak tüm dikkatleri üzerlerinde toplamayı amaçlamışlardır ve ağızlarından Atatürk ve Bağımsız Türkiye sözleri hiç düşmemiştir. Eğer Amerikalı askerleri öldürmek isteselerdi kim onlara engel olabilirdi? Bırakın askerleri öldürmeyi kıllarına bile zarar vermeden serbest bıraktılar.

Bakın, 12 Martçıların Atatürk Türkiye’sini yıkacak diye idam ettikleri Deniz Gezmiş Samsun’dan Ankara’ya adına yürüyüş düzenlediği Atatürk için ne diyor.

“ Büyük Türk Milleti! Atatürk için toplanalım! Mustafa Kemal’in Milli Kurtuluş idealini yaşatmak için, Mustafa Kemal devrimine saldıran karanlık güçlere dur demek için, Milletçe yabancı uşaklığına düşmekten kurtulmak için ,tam bağımsız gerçekten demokratik Türkiye için, Gazi Mustafa Kemal’in Milli Kurtuluşçu saflarında toplanalım! Yaşasın Türkiye! Yaşasın yarının bağımsız Türkiye’si için mücadele”.

Evet bu sözleri ülkeyi böleceği iddia edilen Deniz Gezmiş söylüyor.
Bugünün bazı kesimi ise ‘' bu milletin a…. koyacağız’' diyenlerin peşinden koşuyor!!!

Tıpkı deveye dikenin yaradığı gibi!!!
Bi nevî Adnan menderes in intikamının alındığı tarihtir
(bkz: darağacında üç fidan)
Orospu çocukları tarafından Anadolu antiemperyalizminin katledildiği günlerden birisi.
Bir yangın ormanından püskürmüş genç fidanlardı
Güneşten ışık yontarlardı sert adamlardı
Hoyrattı gülüşleri aydınlığı çalkalardı
Gittiler akşam olmadan ortalık karardı...

Attila ilhan.
şairin sözleriyle;

https://www.youtube.com/watch?v=c5VSK7EHixM
Üç yürek..
Üç fidan..
Üç insan..

Fikirler ölmez..
amerikan mandası cunta hükümetinin ve altıncı filonun önünde secde edip namaz kılan şimdiki islamcıların ataları tarafından idama mahkum edilmişti bu memleketin güzel çocukları bu kara günü unutmak mümkün mü? unutma unutturma.
sıradan bir gün. hatta hava güzel olursa mangal yakıp eğlenmeyi düşündüğüm gün.
görsel
Emeği geçen herkesin vicdanı sızlamalı .
Ölüm toplasada çiçekleri, çiçekte tohum biter mi? Bitmeyen umutlara...
deniz , yusuf , hüseyin. 45 sene geçmiş. söylenecek pek bir söz yok aslında.iyiki geçtiniz bu dünyadan.

ışıklar içinde.
görsel
Aşk olsun size çocuklar! Aşk olsun!
kara günlerimizden. şimdi ülkemize geldi sıra...
6 Mayıs 2017, 6 mayıs 1972'nin, deniz gezmiş, hüseyin inan ve yusuf aslan'ın idam edilişlerinin kırk beşinci yılı. kırk beş yıl, cahit sıtkı'nın dediği yarım ömür geçmiş o günden bu güne. onlar için kırk beş yıl geçmedi, onlar hala yirmibeşinde birer delikanlı.
https://youtu.be/vn22hxepu3Q

Ne zaman dinlesem, aklıma gelir bu tarih. içim sızlar.
üçününde idamını hatırlıyorum
sizin gibi kitaplardan okumadım
o günkü şartlarda cezaları idamdı
belki bugün olsa farklı olurdu.
fidan midan değildi
bayağı memleketi yıkmaya çalışan eşkiyalardı.
sol 40 yıldır değişmedi
hep eşkiyalara ağıt yaktı
bir kerede şehitlere ağlayın
ama en azından samimiydiler
dinsiz oldukları için son telkini kabul etmediler.
ne yazıkki lise yıllarında bende bunları savundum
ömrümün kayıp 4 yılını komünist olarak geçirdim
su ideoloji falanda demeyin
ben yaşadığım beldeye orak çekiçli bayrağı çekerken siz daha doğmamıştınız
ben kurşunlanırken siz doğmamıştınız
bu yol yol değil
sonu çıkmaz sokak.
44 yıl geçmiştir aradan..

unutulmayacaktır.
bir akşamın sabaha döndüğü vakit.
kıyılır mı be!
kıyılır mı yüreği vatan sevdalısı bu gençlere...
"go home yankee!" dediklerinde o ülkemize gelenleri kovduk!
eyyy deniz! eyy Yusuf! eyy Hüseyin!
sizleri unutursak eğer;
kalbimiz kurusun!
Hıdrellez şafağında, yıldızların ışığında Gürledi darağacında delikanlım Deniz.
demokrasi tarihinin kara günlerindendir.

Bugün hala deniz ve arkadaşlarından korkuyorsa insanlar, bu gençler büyük izler bırakmış.
(bkz: müjganla ben Ağlaşırdık)
HAKiM: Sa
DENiZ: As
HAKiM: iyi asın bu gavatı.
Hop geldi gene rus uşakları.
Amerikanci oldunuz, ruscu oldunuz ,

Bir Türk olamadıniz amk.
Annemin doğduğu gün. iyi ki hatırlattınız lan sol frame sayesinde hatırladım doğum gününü.
unuttunuz değil mi sözlük ahalisi...
Siz sıradan geyiklerinize devam ederken onlar inançları uğruna öldürüldüler.
unutmaya ve uyumaya devam edin.