bugün

bu bakışı atmak demir bükey'e bir boyun borcudur.. o el arabası kıvamındaki taşıt soldan geçilirken, geçen arabanın sürücü koltuğundaki asabi kafa, aracın devinimiyle senkronize olarak sağa döner ve el arabasının sürücü koltuğundaki armutu süzer..

bu bakışın benzerini, william wallace ingiliz ordusuna koşmadan hemen önce atmıştı..

bu bakışa maruz kalan insan ot değilse olduğu yerde pısar, eğer ki bir de el kol yapsın, işte o zaman frenler çekilir, levyeler konuşur..

bu bakış atılacakken manita koltuğu diye tabir ettiğimiz yerde oturan arkadaşa büyük görev düşer.. cam hemen açılmazsa o cam bakışın sertliğinden kırılır..

eskiler bu bakış için 10 'mınırınıskim' gücündedir derler..

medusa'nın da efsanesi bir rivayete göre bu bakıştan gelmektedir.. bir gün ormanda atıyla dörtnal giden medusa, önünde tırısla giden bir amazona rastlar.. atını bağırtır, atın kaşıyla gözüyle selektör yaptırır ama nafile.. sonunda düzlükte yandan geçerken o sinirle ''ehliyetini zeus'tan mı aldın be dölbeyin!'' diye bağırmanın eşliğinde yavaşça dönen kafası ve gözleri, amazon'u taş etmiş..

o amazon hala bağcılar dörtyol ağzında heykel olarak kariyerini şekillendirmektedir..
"s.çayım süreceğin arabaya" bakışıdır.
40 ı yanına almış, 40 la birlikte sollanılan arabaya atılan bakıştır. Söför koltugunun yanında oturan 40 bu arada bakışı atan şöförüne 'abi yapma yarrranı yiyim, olay falan çıkmasın' diye yalvarıyordur.

Muhtemelen sollanılan arabanın hızı 40 km'dir. Hayır o arabanın suçu yok, belki karakter sınırı vardır olm.
başa çok gelmiş bir olaydır, bakışı atınca acayip tatmin oluyorlar diye düşünüyorum, çok yedik o bakışlardan.
keskin bir bakıştır. ''hacı plakayı oku, mesaj at'' manası taşır.
kaş hafif çatılır, ağız aralanır, mümkünse el vitesten çekilip havaya doğru kalkıp adama doğru hamle yapar.
sollanan araba 250-300 beygir ise daha da siddeti artan minakoyim bakisidir.
hagi nin, uefa kupası finalinde, son dakikada frikik kullanacakken hakan şükür ün gelip anlamsızca topa vurması sonucu kendisine attığı bakışa benzer.
(bkz: arabası olduğunu sözlükte belli etmenin yolları)

(bkz: görmemiş)
Bu bakışın bir benzeri sol şeritte saatte 40 km hız ile seyreden aracın sağından geçmek suretiyle iskele tarafına atılır. (bkz: denizcilik terimleri). Ancak sol omuz üzerinden bir hışımla fırlatılan bu bakışın bir bağyan sürücüye çarpma olasılığı yüzde sekseniki nokta kırksekizdir.
(bkz: sol şeritte kağnı gibi giden bayan şoförler)
Otomobilin bir arızasının olabileceğini hesap edemeyen; şöförün -kendisinin ilk trafiğe çıktığı günlerde ki gibi- acemi olabileceğini düşünmeyen mankafaların, kendilerini bir b.k sanarak attıkları bakıştır. Düşüncesizlik ve bencilliktir.

Daha önce bu tip bir bakış ile bakmış olan düşüncesiz mankafa, kendisi 40'la gitmek zorunda kaldığında da, bu sefer kendisine bakana düşman kesilir. Aslında yapılan işin ne kadar angutça olduğu, tam da burada anlaşılmalıdır ama anlayacak adam nerede? Varsa bir adım öne çıksın!
otomobili arıza yapmış ve 40 km ile gitmek zorunda kalmış bir şöför flaşörlerini yakıp mümkün olan en sağ şeritten gideceğinden diğer şöförlerce "geçmiş olsun abi" bakışı ile selamlanır.

bahse konu bakışın en etkili olanı sollanırken değil sağlanırken atılır. ve direksiyondaki bünye tümüyle önündeki direksiyona konsantre olduğundan yanından, önünden geçen, klaksona asılan, takla atan arabaları da bakışları da fark etmeyecektir.
aynı bakışa daha yüksek hızlardayken maruz kaldiysaniz daha moral bozucu olur.
"arabanın hakkını ver hakkını" bakışıdır. altımdaki 96 model dizel renault express ile ben bu tip sollamaları hep yaparım ama beni de geçen gün çeşmede tuğba özay göt etti. altındaki porsche jip ile solladı geçti bir de bakış attı ki içim cız etti hay o lambalarda ara gaz çeken ayağım kırılaydı da bi bayana bu kadar rezil olmayaydım dedim. o gün bu gündür altımdaki arabanın hudutları bilip ona göre kullanırım.
bakışı atanın karşısına geçip bol bol gülerim. bu arada gülerken gözlerimden yaşlar geldi..
tanımı bir türlü kelimelere dökülemeyen "kıroluk" kavramının, davranışa dökülmüş tanımının en bariz örneklerinden birisidir.
küfür içerikli bir bakıştır. bu tarz bakan lavuklara orta parmak sana girsin hariketi yapmak şiddetle tavsiye edilir.
vaybe ben olsam hayatta yapamazdım.
o an çok sinirliyseniz 'siktim mi götünden ibnenin evladı' bakışı veya keyifliyseniz 'lan altındaki arabanın hakkını ver dalyarak' bakışı olarak değişen bakıştır.
''naber orospu çocuğeueueueueue?'' bakışıdır. aman levyeye dikkat.
Resmen gurur tablosudur ayrıca kim la bu mal bu kadar yavaş gidiyor diye arabayı sürenin merak edilme durumu.
"evet gaza o kadar basarsan, vitesi atmazsan ne yapar.. 40 yapar" bakışıdır.
40 ile giden arabayı sollarken insan utanır bir de bakmaya.
şöyle bişeydir:http://www.youtube.com/watch?v=kGmybcG3_mY