bugün

birçok üniversite öğrencisinin hayallerinden birisi de iyi olduğu bir branşta özel ders vermektir. birgün adamın biri aradı ve benden çocuğuna ders vermemi istedi. bende sazan gibi soru falan sormadan kabul ettim ve ilk görüşmeye eve gittim .

baba: hoşgeldin (havadan sudan muhabbetler) ,oğlan liseye gidiyor da bir tek matematiği zayıf tıkırnometre diye bir dersten zayıf almış.
ben: trigonometri olmasın efendim o .
baba: her ne haltsa işte bizim zamanımızda böyle dersler mi vardı canım.

neyse baba ile konuşma faslı geçti çocukla teke tek kaldık. bu arada çocuk da erkek hem de en sapından benden fazla sakalı var. bir anda ürktüm ama toparladım sonra

ben: hadi başlayalım dedim, başladım anlatmaya , ben anlatıyorum ama çocuk ne bir şey soruyor ne de ağzını açıp bir tek kelime ediyor.
ben: anlıyorsun değil mi ?
çocuk:.......
kafa sallıyor bu arada cevap yine yok.
ben: hadi o zaman sorulara geçelim.
ben: sin50/cos40 sadeleştir bakalım bekliyorum.
çocuk: çok kolay cevap si5/co4
ben: anlamadım bu ne?
çocuk: şey işte s leri ve sıfırları sadeleştirdim. a tabi ya beşden de dördü atacaktık di mi?
ben:şaka mısın lan!! bütün sükunetimle devam ediyorum.
ben: neyse bak cevap 1 oluyor .sin 50 ,cos 40 a eşittir , az önce anlattım ya.
ben: .....evet buraya kadar yaptım sonuç 12/8 çıktı.
çocuk: hocam sadeleştirelim onu da
ben: evet aferin unutmuştum bak sadeleşmiş hali kaç? ben şaka yapmıştım ama baktım suratına feleğim şaştı bu hakikaten bilmiyor.
çocuk: eee şeyy
ben: ney hadi her tarafı kaça böleceğiz ortak olan sayı ne ? sabrım burda taşıyor sesimi yükseltiyorum biraz .
çocuk:hııım 1 e bölelim! bölünüyor. evet 1 ortak.

neyse tam çocuğa bir tane kafa atacaktım babası içeri girdi .

baba: oğlum al şu x tl yi bugünlük yeter, bizim acele işimiz var çıkmamız lazım
ben: amca bir beşlik daha versene be
baba: niye oğlum
ben: hattımı değiştirecem de

hayatımda o kadar hızlı koştuğumu hatırlamıyorum . usain bolt görse yarışları bırakırdı herhalde .

bu arada telefonumun numarasını da bir arkadaş vermiş abi ye.sonra o veren arkadaşı da bir güzel haşladım .

edit: bu olaydan sonra iki kişiye daha özel ders verdim .

(bkz: bir daha özel ders vermem).
(bkz: kolay gelsin)
deveyi hendek atlatmak bundan daha kolay yapılır.
(bkz: türk eğitim sistemi)
(bkz: denklem bilmeyen çocuğa x i bul demek)
2 yaşındaki bir çocuğa, hayatın anlamıyla ilgili felsefik bir konuşma yapmaktan farkı yoktur.
(bkz: deveye sek sek oynatmak)
neee dört işlemi bilmiyo musun seeen diyip seni liseye kadar geçiren hocalara geçirmek lazım denilesi öğrencidir
trigonometriyi geçtim ben dört işlem bilmeyen adama çarpanlara ayırma anlatmaya kalkışmıştım
çarpanlarına bile kendim ayırdığım armutun pişip bizim dangalağın ağzına düşmesi gerekirken hala mal mal bakmasına sinir olmuştum git çalış kardeşim ben uğraşamıycam demiştrim.
(x-2).(2x+3)/(x-2)(x-3) aynı olanları götür dedim de 2leri sildi
çok üstüne gitmiyceksin olmuyosa olmuyo...
(bkz: dört işlem bilmeyene şampiyon olmadığını anlatmak)
imkansızdır. ilk önce ilkokula inip 4 işlem öğretilmelidir. imkansızdır dedim ama impossible is nothing diye bir şey de yok değil.
2 işlem biliyorsa "çarpma" ve "bölme" denemeye değer durum.
(bkz: boşa kürek sallamak)
Günde 3 paket sigara içen birisine benzen, nitrozamin, formaldehit ve hidrojensiyanit gibi kanser yapici maddelerin zararlarını anlatmaya çalışmak.
Gündemdeki Haberler
güncel Önemli Başlıklar