bugün

görsel

Hayırlı olsun diyelim.
görsel
4000 altında maaş alan her insan fakirdir bu ülkede.

4000 civarı olmalıydı. hayat pahalılığını hesaba kadatacak olursak karı koca 4000 er tl maaş alacak olduklarında eh işte diyebiliriz. biraz daha insanca yaşanılabilir. sene de bir kez de olsa belki tatile çıkabilir insanlar. haa o da yurtiçi.. avrupaya filan gidebilmek için bir ailenin evine ayda en az 20.000 tl para girmesi gerekir.

bizler sefalet içinde yaşıyoruz.
açlık sınırının 2.517 TL, yoksulluk sınırının ise 8.198 TL olduğu bir ülkede 2.825tl asgari ücret...
ne diyelim akp'yi seçenler sonucuna katlansın, herkes seçimlerinin bedelini öyle veya böyle öder.

unutmadan elin oğlu 2 aylık asgari ücretle araba alıyor!
yorumlara bakıyorsun, arttırsan dert arttırmasan dert. bu ne biçim iş bacanak.
(bkz: asker olmadığım için askeri ücret umrumda değil)

siz konuşmaya devam edin çünkü konuşmanız baya enflasyonu ekonomiyi falan düzeltiyor.
rezilliktir. 2800 anca dandik bir telefon alabiliyorsun. millet 1 aylik asgsri ücretiyle en kral iphone alabiliyor. kardeşim zam yapmayın alım gücünü yükseltin. 10 bin versen ne yazar.kaşıkla verip kepçeyle alıyorsun zaten.
görsel

Pek sanmıyorum harbiden. Swh.
Sizin iş verenlerinizi bilmem ama ben asgari ücretin çoooook üzerinde hayat standardını yakalayacak şekilde maaşını veriyorum. Üzerinden para kazanıyorsam kazandırırım arkadaş, mutlu olsun ki çalışsın. Ha maaş sistemi dışında pirim sistemimiz de mevcuttur, toplam karın yüzdeliğinden. Altı üstü Dübürü kırık veteriner kliniği....
özel sektörde çalışan, üniversite okumuş mühendisin, mimarın, avukatın, doktorun alacağı maaşla ilkokul mezunu asgeri ücretle çalışmış adamın alacağı maaş arasındaki makas gittikçe kapanıyor.

sorun asgeri ücretin artması değil haklarıdır daha fazlasınıda almaları gerek. sorun özel sektör zamı enflasyona oranına göre yapıyor. şuan görünürde enflasyon oranı %14 ama asgeri ücrete yapılan zam %21.

bu tabloya göre okumuş kesimin avrupa ve amerikaya olan beyin göçünü daha da arttıracak bir gelişme.

yeni mezun bir mühendis(okuduğu okul farketmeksizin) çoğu asgeri ücretle işe başlıyor.buda yakşaşık 3000 bin tl diyelim. bu adam arap yarım adasında, amerikada veya avrupada çalışsa kat kat daha fazla alacak.

en basitinden almanyada sıradan yeni işe başlayan bir mühendis 3 bin euro maaş alıyor. aynı almanya da asgeri ücret ise 1600 euro.

bu kadar mantıksız, adaletsiz bir ülke yönetimi en son sovyetlerde görülmüştü sonları malumunuz yok olup gittiler.

şuan görünürde üniversite okumak yurt dışına gitmezsen tamamen boş bir iş.

hangi ülkede deli gibi memur olmak için savaşır gibi sınava giriliyor türkiyeden başka? memur olmak ne zamandan beridir hedef, amaç oldu gençlerimize? yazık değil mi?

türkiyede genç olmak ile afrikada genç olmak arasında bir fark kalmadı artık.

gençlere tavsiyem eğer yurt dışına gidebilmek gibi bir imkanınız yoksa hiç boşuna okumayın. yazılın bir futbol akademisine futbolcu olun, gidin youtuber olun üniversite okumak ilk bine falan giremeyecekseniz anlamsız oldu.
Sizin iş verenlerinizi bilmem ama ben asgari ücretin çoooook üzerinde hayat standardını yakalayacak şekilde maaşını veriyorum. Üzerinden para kazanıyorsam kazandırırım arkadaş, mutlu olsun ki çalışsın. Ha maaş sistemi dışında pirim sistemimiz de mevcuttur, toplam karın yüzdeliğinden. Altı üstü Dübürü kırık veteriner kliniği....
Alım gücü düşük olduğu sürece isterse 10.000 yapsınlar ne fark edecek beyin göçleri daha da hızlanacak son 4 5 yıl içinde gemiyi terk etmek gerekir bazen üniversite bitirip işsiz veya asgari ile başlayacağıma gider avrupa veya arap yarımadasında asgari alırım daha iyi.
Çok entry sildirmiş başlık.

Bi amca 2600'den yukarı olmaz diyordu buralarda.
orta sınıf yok ediliyor, ülkeyi küçük çin yapacaklar. sarı sendikaya üye olan memurlara az bile yakında asgeri ücretle aralarında farkta kalmayacak boşuna okuyup kpss kurslarında sürünmüş olacaklar.*