hanim kos sabri asist yapti maci. duran top ta yapar olmus sarbimiz, canimiz, cigerimiz... maca gelirsek yine kazanamadik, kismet bir dahaki maca. sivasspor' a tebrikler.
artık 3-4 büyük gibi bir kavramın kalmadığının açık kanıtı olan maç. vatana millete hayırlı olsun.
gs taraftarını ilk defa anladığım maç. tüm kalbimle anladım bu adamları. neden stadlarına gitmiyorlar, neden kulüplerine destek olmuyorlar çözüyorum mevzuyu. kim gider lan o stada? birazcık ahlak namus kavramı olanın o ortamda ne işi var? bu yüzden 4.000-5.000 kişi gidiyor maçlara...

daha geçtiğimiz haftalarda bilmem kaç yıllık lise kültürünün nasıl bir kültür olduğunu görmüştük.

(bkz: karını yatağından alırım)

sövüyoruz kaydırıyoruz ama lig tv çok büyük amme hizmeti yapıyor. sağolsunlar sesi kısmayarak camianın kültürünü ve kalitesini süper yansıtıyorlar ekranlara. maça giden organizma sürüsünün, analarıyla halvet olmak istedikleri hem de düz yoldan değil ters yoldan takılmak istedikleri sivaslı futbolcular.

-musa aydın
-sezer badur
-pini felix balili
bir de sık sık o meşhur hepiniz o. çocuğusunuz tezahüratı. e bir de maç sonunda bülent uygun'un anasına sövmeye başladı sürü.

şu sivasspor yemin ediyorum galatasaray'ın 10 katı büyük kulüp ve camia. en azından anadolu'da böyle ana bacı ortalarda değil, adamı kabak gibi oyarlar. ama dolapdere'nin, tarlabaşı'nın, sefaköy'ün conolarında böyle kavramlar olmadığı için bağırırlar ana bacı avrat ters düz.

herkes örnek alacak aziz yıldırım'dan fenerbahçe'den herkes...
maç sonunda sıcak kahve verilecek misafir tribünlere ana avrat küfür değil. maça gelirsek milan baros atılmadı ya konuşacak başka bir şey yok. öyle bir hakemle cincon zar zor son saniyede yenilmemiş oldu ama türkiye kupası'na veda etti denilebilir.
Cassio lincoln'ün yokluğu nedeniyle galatasaray'ımızın yine kazanamadığı maç olmuştur. Lincoln'ün eksikliği her alanda hissedildi. Lincoln'ü bulamayan sivasspor'un kazma futbolcuları milan baros'a çalıştılar ancak sakatlayamadılar. Ve 4 sarı kart gördüler. Korkak skibbe'nin şu maçta bile çift forvete dönemediğini ve 3 ön libero saçmalığında ısrarı ayrıca saçmalıktı. Ulan adam galatasaray'ı değil pendikspor'u yönetiyor sanki. Attığı gol harici aldığı her topu geriye oynayan ayhan akman ilk 11'de yapamayacağını tekrar kanıtlamıştır.
el s.ki ile gerdeğe girenleri gösteren maç. ya da bu ülkede en çok taraftarı olan takım sivasspor.

ne geçmez acıymış, ne büyük bir kinmiş birader. kusa kusa bitmedi. iki ayaklı bir etabın ilk maçı berabere bitti hepi topu. kewell, lincoln, servet gibi adamlar yok. birisi kendi takımında olsa 40 gün düğün yapacak adamlar iş galatasaray olunca saymıyorlar bunu tabii.

ha bir de hala utanmadan galatasaray değerlerine sataşanlar var. hadi koçum otoparka siz. kendi futbolcunuzu dövmeye.
Herkesin özellikle galatasaraylı olmayan herkesin kendinde söz hakkı bulduğu ilginç bir maç.
Eksiklerimizi iyi bilen sivas'ın hücumumuzu çökertmek adına 11 kişi ile defans yapma vesvesesi bizi tıkadı. Daha sonra Balili'de devreye girince kontralarla uzun süredir kurgulanamayan defansımız darma dağın oldu. işin burası teknik bir durum. Küfür futbolun içinde var gençler diye çıkışmaya hiç gerek yok bu gerçeği red eden bir bireyin "futbol" un ne kadar içinde olduğu tartışılır bir durumdur - daha ziyadesinde taraftarlık durumunun ne olduğu- Her takım gerektiği yerde küfür ediyor elbette.
Lakin baliliye yapılan şey çirkinliğin ta kendisidir.- Hiç bir gerginliğin içinde bulunmayan bir adama niye küfür ediyorsun a gerizekalı - Ki balili de gayet iyi bir adamdır. Tabi bu çerçevede şunu gözlemlemek mümkün ; Bülent Uygun böyle karşıladık sizi şöyle ettik diyor iyi hoş diyorsun bülent uygun da!
Daha iki gün önce Bilica'nın ümite attığı tekmeyi unutmadı bu taraftar. Yine aynı gün Sezer salağının yaptığı çirkeflikleri unutmadı. Bugünkü sivasspor sertliği de bunlara tuzbiber oldu. Ha bir de kırmızı kartla alakası olmayan bir pozisyon vardı ki bunların hepsi taraftarı çıldırtmaya yetti.
Yine de onaylanan bir harekette bulunmadı galatasaray taraftarı yakışmadı. Ama sezer'e küfür etselerdi böyle düşünülmeyecekti-
Bir de kendine pay çıkaran fenerli arkadaşlar var. Daha bir sene öncesinde stad çıkışında futbolcusunun arabasını tekmeleyen küfür eden bir taraftar kitlesinden bahsediyoruz - akabinde bunun 8 9 sene öncesinde Rüştünün arabasının içine kadar girip adamı döven bir fener zihniyetinden bahsediyoruz. Ne diye neyi konuşuyorsunuz genç fenerli arkadaşlarım. Büyük bir ironiye imza atmayın genç kardeşlerim. ilgili ilgisiz konuşmayın.
(bkz: sabri vurdu taç)
(bkz: sabri vurdu aut)
(bkz: sabri vurdu e 5 te)
(bkz: sabri vurdu kaleci)
(bkz: sabri en sonunda ortaladı ve gol) *
sabri ve arda' nin ne kadar terbiyesiz ve saygisiz olduklarini bir kere daha ispat ettikleri mactir.
Eksi vermeden önce macin tekrarini seyredin kardesim, adam olan susar oturur asagi o zaman.zapotocny nin hangi dilde küfür ettigini bilmeyen bir hakem kardesimiz genede kirmiziyi cakiyor, bir diger hakem kardesimiz ise neredeyse oglu yasinda cocugun agzini yaya yaya hassiktir lang demesine degil kirmizi sözlü uyari bile vermiyor. Vah vaaah.
edit: ulan eksilere yanmiyorum da, bu kadar dokunacagini bilseydim insan evladina yazmazdim be kardesim.
galatasaray ve pollyanna taraftarına bir tokat daha.

(bkz: ne oldi rengin soldi)
(bkz: bir sivas vardı canı sıkılan cimbom geldi sıkıntı bitti) fener vardı bas belamız bırde sıvas cıktı hadı hayırlısı dıye ızledıgım mac neyse tamamını degıl bu sefer ucunu gecırdıler.
balili'ye ayıp edilmiş maçtır.

maçın %70'ini galatasaray rakibe yığmasına rağmen son pasları tamamlayamadığı için gol pozisyonuna girememiştir. bunun sebebi de arda'nın ve ayhan'ın tutuk olmasının yanında artık söylemekten bıktığımız eksiklerdir.

kafayı yicem ben nerde lan bu adamlar, nasıl bi sağlık ekibi, nasıl bir fizyoterapisti var bu takımın lan?
galatasaray'lı yazarların çok sinirlendikleri maç.

ayrıca şunu da öğrenmiş olduk, bir beşiktaşlı veya fenerbahçe'li galatasaray maçı başlığına entry giremiyormuş. başkasının bilmemnesiyle bilmemne yapmış oluyormuşuz, bir de çok sinirleniyorlarmış.

"lütfen yapma moralimiz çok bozuk" diye özel mesajlar geliyor.

(bkz: ehe)
sivas 4 eylul stadyumu önünde "her zaman her yerde en büyük cimbom" diyen bir galatasaraylı vatandaşın, yerel kanalda yerden yere vurulmasına neden olan maç. "sen sivasta ekmek yiyorsun nasıl boyle soylersin, ben sana bir şey soyleyeyimmi herzaman her yerde en buyuk sivasspor sok bunu kafana" denmiştir kendisine. dayak da atılmıs mıdır bilmiyorum, merak ediyorum.
öyle ya da böyle olmayınca olmuyordur bazen. bu da öyle bir maç işte. kazanmak isteyen taraf galatasaray'dı ama akıllı oynayan taraf sivas oldu. galatasaray gücünü ekonomik kullanmayı bilseydi maçın skoru eminim daha farklı olurdu. hırsımızın kurbanı olduk desek yeridir.

evet biraz sinirliyiz. çünkü rahat yenmemiz gereken bir takımı yenemedik. sinirimiz bundan. galatasaray taraftarını küfürbazlıkla suçlayanlara, ali sami yen'de küfür ediliyor diyenlere fenerbahçe-trabzon maçını hatırlatayım. hani siz hiç küfür etmediğinizi iddia ediyorsunuz ya. evet biz ediyoruz, biz maç izlerken de küfür ediyoruz. herkes aynı ana denk getirince ses çıkıyor birazcık. komik degil mi? begenmedin mi? aç götünü, dön aynaya? gülmezsen adam değilsin...
o kadar eksikle anca bu kadar dedirten maçtır. ama buna da bir çözüm bulunmalıdır. geniş kadro dedik ama bu daha geniş olmalıymış demekki teknik futboldan anlamayan ligimizde önüne gelene tekme koyan ismail güldüren gibiler futbolculuk yaptıktan sonra.

acısı rövanşa kaldı artık orada alırız öcümüzü.
galatasaray seyircisinin çok ayıp ettiği maç.
gs nin kendini zor kurtardığı karşılaşma.
yine soldan içeriye kesilmiş bir orta, yine gol.
galatasaray yönetimi sabri'ye bir el atmalıdır artık; her pozisyondan sonra hakeme itirazlar, her pozisyonda gerginlik yaratmalar falan filan, zaten doğru düzgün ne şut çekiyor ne de orta yapıyor, bu adamda sadece ciğer var...

ayrıca sivasspor yine galatasaray'a kök söktürmüştür, ligdeki mağlubiyete bahaneler bulanlar şimdi ne diyecekler acaba...

edit: eksi oy veren var, sabri sarıoğlu'nun bu maçta iyi olduğunu düşünenler var heralde, ya da daha büyük ihtimal aramızda sabri sarıoğlu var. ancak o eksi verir...
ligdeki mağlubiyete bahane bulanlar bir bok demeyecek. ama o maçtaki hakemin şerefsizliği bir gerçekti. bu maçta ise tek kale oynamamıza rağmen gol atamadık, lincoln ve servetsiz olmamıza rağmen yenilmedik. sivas'ı küçümsememek lazım ama galatasaray'ı hiç küçümsememek lazım çünkü arada kalite farkı çok bariz. diyeceğim şu galatasaray büyük aksilik olmaz ise rövanşı alır önüne bakar.
maç sonu bülent uygun 'un galatasaray taraftarına mesajı ;

'benim bir tek lafım galatasaray taraftarına. şimdi ben onların gözlerinin içine bakarak birşey söyleyecem.geçen sezon sivas'a geldiniz , 20 otobüs galatasaray taraftarı şehri dolaştı ve ondan sonra da hepiniz resimler çekindiniz , cumhuriyetin temellerinin atıldığı bu şehirde sevgiyle karşılandınız. sonra maça çıktık 10.000 kişi sizi karanfillerle karşıladı futbolcularınızı. şampiyonluğu elimizden aldınız ve şampiyon oldunuz alkışlarla uğurladık.biz hiçbir şeyi haketmedik , futbol oynamaya çalışıyoruz , hiçbir zaman da küfürü haketmiyoruz o yüzden de o küfür edenlere.. (sonrasın da spikere dönüp başka soru sormasını istiyor)
sivasspor'un an itibariyle galatasaray'dan daha üstün bir takim oldugunu göstermis mac.
Galatasaray'in son pas ve dolayisiyla anlasilabilecek Lincoln eksigiyle, cok rahat 5-0 gibi bir skoru alabilecegi mac iken, Sivasspor'un Hitler'in hakemleri tehdit ederek mac kazandigi gunlerden kalma cirkin futbolu, standart balili hamlesi ve oyuncu sakatlama konusundaki insan ustu gayretleriyle 1-1 bitmis mactir.

Bu abartilan sivasspor'u orta karar bir oyunla Melatis Kharkiv gibi bir takim bile 3'leyebilir fakat bizim medyamizdaki samimiyetsiz ve yapistirma anadolu takimlarinin sampiyonlugu arzusu maalesef bulent hocayi ve sivasi fazla buyutmemize yol acmis.

Ama...

Kardesim, bu takim galatasaray takimi, ben bu takimi cocuklugumdan beri tutuyorum, uefa kupasini kazanirken sokaklara firladim, super kupayi ailemle beraber izledim, 6-0 zulmunu cektim cekiyorum, son dakikada sergen'in goluyle giden sampiyonlugu aglayarak karsiladim. Bu nedenle bu takim hakkinda 1-2 kelam edebilirim bence.

Arda'm, canim kardesim senin yetenegine, takimina duydugun sevgine ve felaket sergen- hakan sukur taklitlerine saygim ve sevgim sonsuz ama sen kaptanlik icin isyan eden ustelik de genc bir futbolcu olmana karsin ne takima gerekli ayari cekebildin ne de zor anlarda tam istedigin gibi oynayamadin, bekleneni de sahsen bana veremedin. Umarim kendini toplarsin.

Aydin, abicim, sana da guvenmek istiyoruz, yetenegin icin o felaket sac- sakal durumuna bile katlaniyoruz ama artik ya sabir diyor galatasaray taraftari. Birazdan deginecegim teknik direktor Skibbe'nin en iyi niyetli ve guzel yonlerinden biri olan genclere sans verme ozelligi ustune kac mactir oynuyorsun. Arda sana benden de iyi diyor- ki bence bizle kafa buluyor- ama sen sansini hic iyi kullanamadin. Gayret ustune gayret ama oyunun hep kuru kuru kaliyor. Kendine bi ceki duzen ver!

Ayhan, kardesim sen ne yapiyorsun? Abi gecen sene honda tekne motoru gibiydin, simdi ne olduysa, o kadar basiretsiz oynuyorsun, o kadar ayar ediyorsun ki yani harbi illet oluyorum sana. Neyse ki bu konuda cok kritik bir rakibin var da en ayar sana olmuyorum- ki senide cocuklugumdan beri severim be ayhan'im-.

-----
Gelelim, hakkinda en cok soz soylenen ve soylenmesi de gereken adam olan Sabri'ye. 25 yasinda olmasina karsin hala genc yetenek olan, hala istikrarli bir performansa ulasamayan, hala cocuksu hareketleriyle Galatasaray taraftarini bile illet ettiren ve kendisi hakkinda bir adet bile savunulacak nokta birakmayan, Sabri'ye. Kardesim, sen ismail gulduren'in 3g versiyonu filan misin? Oglum, 30 macta en fazla 4-5 kez bir guzel gibisinden oynuyorsun ondan sonra dunyanin en cirkef, en bos ve en uyuz futbolcularindan biri oluyorsun. Sonra da ben niye kaptan degilim falan diye millete ince ayar cekmeye falan kalkiyorsun. Abicim, sen kimsin ya? Yarim sezon adam gibi oynamasina karsin Galatasaray'a A takimda oldugun 6-7 yillik performansindan daha cok katki saglayan bir Lincoln kisisi varken sen kime, kaptanlik icin posta koyuyorsun, maclarda cirkeflik yapiyorsun ardindan, berbat oynuyorsun? Sen ya bu deveyi adam gibi gut ya da bu diyardan git kardesim. Denilecek tek sey bu.

-----

Skibbe. Eksisozlukteki geyige gore alayini skibbe, babacigim sende alayimizi sk..b attin. iyi niyetli bir adama benziyorsun ama cok basiretsizsin, hincal efendi ve digerleri seni elestirdikce elestirdi ama bu taraftar sana kol kanat gerdi. Umarim sen de artik olmasi gerekenleri olmasi gerektigi anlarda ve 'adam akilli' yaparsin.

-----

Bu takimi imkansizliklar ve acilarla kamcilaniyor. Daha da 'takim' oluyor ve basarili oluyor. Dedigim gibi umarim, butun bu degindigim ve deginilebilecek elestiri vb. seylere karsin tekrardan gercekleri tarih yazar, tarihi de galatasaray yazar ve bizlerde tekrardan rerere rarara galatasaray galatasaray cimbombom diye sevinip, cosariz. Umidimiz kimi zaman azalmasina ve cogu zaman baskalari tarafindan itilip, kakilmalara dayanmak giderek zor olsa bile.
galatasaray'ın oynamaya çalıştığı sivasspor'un ise oynatmamayı başardığı bir karşılaşma olmuştur. galatasaray maalesef sahaya tam anlamıyla yayılamıyor, bunun neticesinde pozisyon bulmakta oldukça zorlanıyor. tirbünden izlerken hangi fubolcunun hangi mevkide oynadığını bazen karıştırıyor insan. tüm bunların üstüne sivasspor'un da etkili bir savunma anlayışı eklediğimizde galatasaray'ın gol bulması ancak kişisel beceriye kalıyor. lincoln ve kewell'ın olmamasından beklentiler tamamıyla arda'ya odaklanmıştır. onun da kötü bir gününe denk gelmesi bu sonucu doğurmuştur.

ayrıca taraftarların kötü tezahüratlarını eleştirmenin yanında, başta petkoviç olmak üzere süreyi geçirmek için ellerinden geleni yapan sivasspor'lu futbolcuları da eleştirmek önemlidir. üstelik bunu maçın ilk dakikalarından itibaren yapmaya başladılar. biraz da futbol oynmayı düşünseler!

her şeye rağmen sivasspor etkili savunmasıyla hakettiği puanı almıştır.
kamera şakasına benzeyen bir maç. oynayan galatasaray, oyunu sert faullerle kesen ve galatasaray' ın temposunu düşürmeye çalışan sivasspor... bir sürü korner kullanıp tek korner karşılayarak 1 - 0 yenildiğimiz göteborg maçına benzeyecekti, son dakikada gelen gol olmasa. o top var ya, o top bazen adamını seçer, dünkü maçta balili' yi seçti, baros' u seçmedi. bazen beceri ve baskıdan yana hiçbir çaba ve iyi niyet futbolun nankörlüğünü geçemiyor, sivasspor' un işine gelen de bu oldu.
bir sürü eksikle sahaya çıkıp galibiyeti kaçırıp son dakikada beraberliği kurtarmak... böyle acayip bir şey işte futbol...
futbol izlerken zevk alma isteğimin, anadolu'dan bir takımın şampiyon olması isteğimden daha baskın olduğunu görmeme neden olan maç.

sivasspor, dünya üzerinde kısıtlı bütçelerle birşeyler yapmaya çalışan, desteklenmesi gereken, takım ruhunu benimseyebilmiş ender ekiplerden.
nedir sivasspor, şampiyon oldursa, hangi takımın taraftarı olursa olsun sevineceği, en azından üzülmeyeceği anadolu takımı.
takdir edilen azim, beklenen farklılık.
buraya kadar çok güzel de, bu adamların hiç bir maçı tat vermiyor arkadaşım. tamamen oynatmamaya yönelik, yeri geldiğinde biçer-döver futbol tarzını benimsemişler. kasıtlı sakatlama çabaları olağan. sonuca giden yolda her şey mübah. 3 puan gelsin de..

bu mudur futbol, bu mudur seyir zevki, bu mudur sevinilesi başarı?
belki endüstriyel futbola bir eleştiri bu, fakat o futbolun alâsına premier lig deniyor ya. hadi oralar uzak sana, bankasya 1. lig bile 58 çeker senin futboluna.
hoffenheim gibi bir sivas modelinin de sana uzak olduğunu kabul ediyoruz da, adının önüne "korkak" sıfatı koymamak için zor tutuyoruz kendimizi yahu.

sonuç olarak, bu başyapıtın mimarı bülen uygun'un hiç bir başarısına sevinemem ben. artist..

galatasaray'a gelince, yazık diyorum.
sabri'ye hâlâ 55 numaralı sarı-kırmızı formayı giydirenlere,
arda'nın hâlâ kulağını çekmeyenlere,
ayhan'a 3 yıl daha ekmek yedirecek olanlara..

sonuç olarak, galatasaray ruhuna aykırı adamları barındırıp, çapulcuların ilkokul çocuğu kıvamında çiğ göndermeler yapmasına neden olanlara yazık.

hakemler, sağlam karakterli olmalı, diyecek başka bir şey yok.

galatasaraylıyım, aşığım, utanıyorum.