bugün

Şüphesiz ki Türk insanının üstün ahlakının sonucudur.

Sıfır araçlarda ötv artınca ikinci elde de sanki ötv varmış gibi bir anda 8 bin 10 bin artmış fiyatlar.

görsel
görsel

Edit: artık karakter sınırı dememe gerek yoktur umarım.
sıfır gibi demek ki.
1 ocak'a geçtiğimiz geceyarısı 10.000 tl arttıranı gördüm. üstelik piyasası hiç mi hiç olmayan bir araç.

ya bu ahlaksızlığı bırakın artık allah belanızı versin. serbest piyasa ayağına milletin cebindeki paraya göz diken orçolar.
Moov by garenta adamdır, havalı hissettiriyor.
30 bin liraya yaris bulabiliyordum bir ay önce. Şimdi 30 bin liraya el arabası var.

Amk bu sistemin.
Saçma. Çok saçma.
anlamsız artış. galericiler yapıyor bunu ama nasıl organize oluyorlar çözemedim.
Bakın size yepisyeni bir orospu çocuğu buldum.

görsel
Herkes kafasına göre yazdığı için aracımızı satamıyoruz.
aynen benim de gözüme çarptı. sıfır alsak daha ucuz alüminyum.
Aracı sattığında tekrar o fiyata alamayacağı için piyasadaki herkes gibi 2. El de artıyor haliyle. Yani bu piyasa da altına yada dolara endeksli. Bakınca Sadece 2. El araç fiyat artışları bile bir ülkedeki enflasyonun boyutunu gözler önüne sermede yeterli ölçü aslında.
Çünkü bayilerde sıfır araç yok. Bunu fırsat bilen onun bunun çocukları fiyatlara yüklendiler. En geç mart ayında ikinci el piyasası düşüşe geçer çünkü sıfır araçlar şubat mart gibi gelmiş olacak. Diğerlerini bilmiyorum ancak volkswagen için bu böyle...
bir kaç neden var ;

-özellikle sıfır araç fiyatlarının çok yükselmesi, ulaşmanın zor olmasından dolayı ilgi 2. elde.
- eskiden sıfır km kiralanan araçlar 2. ele gelirdi, şimdi kurumsal kiralamada 2. el araçlarda kullanılıyor doğal olarak 2. elde azalış var...
- banka kredilerinin düşük olması.
- ertelenmiş ihtiyaçların piyasa sakinleşince alıma geçmesi
sahibinden'in domino taşı etkisinden kaynaklı durumdur.
ben size bunun en büyük nedenlerinden birini daha söyleyeyim. kimse bunu farketmiyor ama türkiye'nin en büyük ikinci el pazarı olan şehirde, fiziki olarak satış yapabileceğiniz gerçek bir oto pazarı yok. o sebeple internetteki hayali fiyatlara mecbur kalıyoruz.

ankara'da gerek bir oto pazarı kurulması lazım. millet market otoparklarında falan araba satmaya çalışıyor. gerçek pazarlarda fiyatlar daha gerçekçi.
sıfır araç fiyatları biranda artmasıyla paralel. dolar 7 den 6 civarına düştü amasanki dolar 10 tl gibi ne zaman sıfır araçlara baksam fiyat güncelleniyor fiyatları belirleyen sahibindeki kurnaz satıcı gibi habire 3 er 5 er fiyat artıyor. ustalardan bıkmış biri olarak yazın sıfır clio ya bakıyordum 72 bin ile başladı 77 bin sonra 85 bin. hurda indirimi bitti 96 bin olmuş dedi biri. sıfırı çıkmış 120 bin küsür olacakmış. agustosta ikinci eli 45 bin olan fiorino ya 65 yazmışlar. oto balonu ne zaman patlar bekliyoruz.
sorarlarsa memlekette kriz var. bayilerde sıfır araç kalmamış çünkü krediler çok ama çok hızlı düştü. sıfır araç alacaksan sıraya giriyorsun. e bizim kriz içindeki yoksul halkta asla arabasız yapamayacağından ikinci elcilerde vurmuşlar dibine.
Hayat pahalaşmıs araba pahalı olmuş cok mu .
Bir yakınıma sıfır araba almak için bir sürü otomobil bayisi gezdik. Hiçbir bayide araç yok. Siparişle en yakın mayıs haziran ayında getirebilceklerini söylüyorlar. Bu durumunda 2 elin saçma fiyatlara satılmasının nedeni bu olabilir. Paranız olsa da araç bulamıyorsunuz.
Malum sitede takip ettigim bagzi bmw ve mercedes modeller var. Amina kodugumun comarlari utanmasa sifir bayi fiyati yazacak. Isin komik kismi da bu modeller yaz basindan beri ilanda. Adamlar ilanlari kaldirip yeniden koyuyor. Plakadan ogrendik artik.
Gün geçmiyor ki yeni bir çakal daha türemesin.

görsel