bugün

izmir'de, hava koşulları uygun olursa, saat 10.48 ila 12.55 arasında izlenebilecek olan güneş tutulmasıdır. saat 11.51'de en fazla tutulmanın olacağı an olacak ve güneşin %40'ı karanlık görünecektir.
bulutlu olsa da olmasa da izlenmemesi önerilen tutulmadır. ne güneş gözlüğüyle ne de teleskopla.

heyecanla bekliyoruz.
internetten de izlenebilmektedir. daha doğrusu yarın izlenebilecektir, hem de parçalı değil tam tutulma olacak şekilde faroe adalarından yapılacak yayınla
Deprem korkusu başlatır.
turkiye'nin de %40 nasiplenecegi tutulmadir.
Güneş Tutulması, astronominin alanına girerken, ülkede yaşanan "Akıl Tutulması"nı açıklayabilecek bir bilim dalı yok.
islam'a göre küsuf namazı kılmayı gerektirir.

küsuf namazına güneş tutulur tutulmaz başlanır, iki rekat kılınır ve güneş tutulması bitinceye kadar dua edilir:

http://www.namazzamani.ne...-namazi-nasil-kilinir.htm

peki bu namaz niye kılınır? zamane yalancılarının yazdıklarına bakarsanız, dansöz gibi kıvırdıklarını, "güneşin tekrar görünmesi için kılınmadığını" iddia ettiklerini görürsünüz.

oysa yukarıdaki linkte verilen, buhari'de geçen hadis incelendiğinde, güneş tutulmasının bir "azap" olarak tanımlandığı ve kaldırılması için namaz kılındığı ve dua edildiği anlaşılıyor.
akla 1999 yılındaki tam güneş tutulmasını getirmiştir. bir hırdavat dükkanının canımda güneş tutulması seyretmek için cam gelmiştir yazısını asılmış. sırf merakımdan girip sormuştum kaynak camını göstermişti bana ve o ürün 1 liraysa bana 5 lira gibi bir rakam söylemişti. nasıl bir ticari zekadır. o kağıdı cama asmaya da hiç utanmamış itoğluit fırsatçı pezevenk
Hava kapalıdır, yine göremeyeceğizdir.
çanakkale'de havanın kapalı olmasından mütevellit görülemeyecek olan tutulmadır.
kanal d sabah haberine göre doğu brezilyadan gelmiş okyanusu ve afrikayı aşmış ve ev nihayetinde de akdeniz bölgelerinde hissedilmeye başlamıştır.
Avrupa´da yavas yavas gözlemlenmeye baslanmistir.

Livestream icin asagidaki linkten faydalanilabilinir. %80 - %85´lik bir tutulma beklenmektedir.

--spoiler--
http://www.spiegel.de/wis...ive-stream-a-1024490.html
--spoiler--

Ayrica ciplak gözle bakilmamasi gerekli. Kaynak gözlügü, isli cam gibi gereclerle kisa süreligine gözlemlenmesinde sakinca yok, fakat uzun süre bakilacaksa kesinlikle ne kaynak gözlügü ne de isli cam fayda etmez. UV- ve IR-Filtreli camlar kullanilmali, aksi taktirde gözünüzde kalici zararlar olusma ihtimali oldukca fazla.
görsel memlekette güneş bile düzgün tutulmuyor. Hoş,
istanbulda bulutlar nedeniyle halihazırda güneşin tam hali bile görünmezken tutulmuş halini görmek pek mümkün olmayacak gibi. Şeyapmak istemiyorum ama yani o kadar boşuna mı heyecanlandım ben 23 nisan çocukları gibi.
çıplak gözle bakmamanız gereken tutulma.

ayıp la yıl 2015 amk.
paralel yapının ürünüdür.
ortaokuldayken sırf güneş tutulmasını izleyebilelim diye okulun özel gözlük dağıtmasını hatırlatmıştır.

(bkz: özel okul)
lanet olası Hava bulutlu olduğu için göremeyeceğimiz tutulmadır.
Ankaranin nasiplenmeyecegi olaydir. Ulan ne cenabetsin ankara, kar yagıyo.
akdeniz bolgesi'nde hava aciktir.
rahatca izlenebilir.
Güneşin yüzünü göstermesi ile gözlerimin müşerref olduğu tutulmadır. iki röntgen filmi üst üste koyarak baktım mıtlıyım.
Zerre ilgimi çekmeyen olaydır. Her şeyi denedim ilgileniyormuş gibi yaptım ama yok yani yok yani ilgilendirmiyor.
Trakya
görsel
görsel
an itibari ile eskişehirden gözlemlenebilen tutulmadır.
görsel
Sanırım hiç kimsenin göremediği tutulma olmuştur. Ama isabet olmuş diyeceğim. Televizyonda gördüğüm öğrenciler ellerinde röntgen filmleriyle bekliyorlardı. Yazık, bu eğitim sistemi, büyüteç ile görüntü oluşturmayı öğretememiş onlara.

koyu cam arayacağıma bir tane tane büyüteç bul. kolay kolay Yanmayacak bir şeye görüntüsünü yansıt. Direkt bakacağına... Rasathaneler de öyle bayıyor zaten.

düzeltme: Rasathaneler öyle bakıyor (gözlemliyor) derken benzer bir şekilde bakıyor demek istemiştim. Yani beyaz bir yüzeye yansıtıyorlar güneşin görüntüsünü. Aletleri ne kadar daha gelişmiş olsa da, yaptıkları şey bir büyüteç yardımıyla görüntü oluşturmaya benzer.