bugün

fenerbahçe'nin belçika kampında yapacağı 3. hazırlık maçıdır. kamp yapılan yerdeki genk stadında oynanacak maç yerel saatle 19:30 da * başlayacak.
internetten izlenip izlenmediğini merak ettiğim maç.
fenerbahçenin büyük ihtimal yedek ve genç ağırlıklı bir kadroyla mücadele edeceği maç.
fenerbahçenin mert günok , fabio bilica , ilhan eker , andre santos ,bekir irtegün, selçuk şahin , cristian baroni, deivid de souza, alex de souza , gökhan ünal , miroslav stoch ilk 11 i ile sahaya çıktığı maçtır.
ilk yarısı 0-0 biten maç.
27. dakikada, faul bekleyen gökhan ünal 'ın hakeme arkadan ".mına kodumun çocuğu" diye seslendiği maç. (bkz: türk futbolcuların yabancı hakemlere karşı terbiyesizleşmesi)
TÜRK FUTBOLUNA iyi bir kaleci daha yetiştirdiğimizi gördüğümüz maç
(bkz: fehmi mert günok)
volkan babacan'ın niye ikinci kaleci olmaması gerektiğini gösteren maçtır. *
(bkz: fehmi mert günok)
gökhanın goluyle 1-0 olmuş maçtır. dk65
Fehmi Mert Günok fm 2008 de 2012 yılında deli gibi oynuyordu volkan babacan ı gönderir fb yonetimi kanımca volkan demirel den boşalan eldiveni alır fenerbahce de 7-8 yıl yerli kaleciyle idare eder. ilk yarı bitmek üzeredir.
kazım'ın 2. asisti ve alex'in golüyle 2-0 olmuş maçtır. dk 74.
alex de souza nın golüyle 2-0 fenerbahçe nin öne geçtiği maç.
alex de souza nın golüyle 2-0 olan maç. kazım kazım ında ikinci asisti olmuştur.
kazım'ın laubali oynamaması halinde takıma ne kadar faydalı olabileceğini gösteren maçtır. şu 3 hazırlık maçı gösterdi ki, bilica, deivid, ilhan, bekir(sağ bek olarak) bu takıma yaramaz; yedekten bile girmemeliler. ayrıca baroni 'yi çok beğendim, iyi pas dağıtıyor keranacı. mert'e değinmeye gerek yok zaten.
84te 3-0 a gelen maç. gol selçuk şahin.
maçın 90 dakika olduğunu gösteren, laubaliliğin futbolda yeri olmadığını gösteren maçtır. (bkz: #8723690)
fenerbahçe nin 3-0 lık üstünlüğüyle biten maç.
fenerbahçe adına kazanımları olan hazırlık maçı olmuştur. Takımın üstündeki ölü toprağı az da olsa atılmıştır.
fehmi mert günok 2. kaleci olma yolunda önemli bir adım atmıştır.
10 dakika da olsa sağ bek oynayan okan alkan performansıyla en azından kendisine bir özgüven artışı sağlamıştır.
internetten zaman zaman takılmasına rağmen gayet güzel bir şekilde izlenen maç olmuştur.

tabii fenerbahçe kazandığından ve de maç türkiye ligi maçı olmadığından şaibe diye kimse ağlayamadığı için başlıkta bir hayli boş kalmış, hemen dolduralım canlar.*
maçın ilk 60 dakikasında fenerbahçe bence çok kötü oynadı. ben kendi adıma sürekli "lan gol yicez şimdi" diye söylenip durdum. ammaaa bahsetmemiz gereken bir adam var ki, o da mert günok. bu genç adam volkan demirel fenerbahçe ve milli takımın kalesini bıraktıktan sonra bu kalelerin sahipsiz kalmayacağının göstergesiydi. haa sanmayın ki onur recep kıvrak isimli canavarı es geçiyorum. bu iki genç adam türk futbolunun kaleci sıkıntısı çekmeyeceğinin göstergeleridir. mert bu maç boyunca önündeki savunmasıyla sürekli diyalog halindeydi, her pozisyonun içindeydi ve oyundan asla kopmadı. güzel kurtarışlarının yanı sıra defansa geçtiği fırçalar benim bir hayli hoşuma gitti. tahmin ediyorum aykut kocaman onun yerinde olsa daha azını söylemezdi. bu adam volkan babacan'ın sonu olabilir kesinlikle ama öte yandan volkan da bu performansı görüp toparlanır mı orası bilinmez.

savunma hattı hakkında zaten fabio bilica için düşüncelerim hiçbir zaman değişmedi. bu adamın düzgün görünmesinin tek sebebi yanında diego lugano'nun oynaması ve lugano genellikle ilk müdahaleyi doğru yaptığı için bilica'nın toparlayıcı görevi çok zor olmuyor. ancak ilhan eker adlı yeni transfer bütün hazırlık maçlarında vur kır parçala ekolünü benimsediği için bilica iyiden iyiye silik gözüktü. ilhan ise sadece bu maçta daha doğru müdahaleler yaptı ve adamı sakatlama teşebbüsünde bulunmadan da top kazanabildiğini gösterdi.

bekir irtegün bence kesinlikle sağ bek değil. hatta savunmada ilhan'ın yerine onun görevlendirilmesi gerektiğini düşünüyorum ancak bekir çok iyi niyetli bir oyuncu ve mücadelesini sonuna kadar yapıp kendini olabildiğince hazır tutan bir adam. aykut kocaman da kanımca bundan dolayı bekir'e şans verdi ancak benim gönlüm genç okan alkan'ın daha fazla süre almasından yana. 17-18 yaşlarındaki bir oyuncu sağ bekten kanat bindirmesini atıp, sol beke de milos krasic ayarında bir çalım basıp beni yürrü beea diye ayağa kaldırabiliyorsa, bu adamda kesinlikle ısrar edilmelidir. bekir de normal yeri olan stoperde daha fazla şans bulabilir çünkü kendisi bence bilica'dan daha kaliteli ve istikrarlı bir oyuncu.

andre santos ve caner erkin'in dönüşümlü oynadığı sol kanat zaten aslında fenerbahçe'nin oyuncu alternatifi açısından hiç zorlanmayacağı bir pozisyon. dos santos'un caner'e oranla tek artısı miroslav stoch ile daha güzel ikili paslaşmalara girebilmesi ama tahminimce caner de uyum süreci geçtikçe bunu daha iyi yapmaya başlayacaktır. dos santos zaten göze hoş gelen bir oyun oynuyor ve tribünler kendisini bir hayli seviyor. tek yapması gereken ise sezon başlamadan biraz kilo vermek zira göt göbek bağlamış sağlamından. caner'i ise taraftar bir hayli sevecektir çünkü dışarı çıkacak topa bile bir at misali depar atıp yakalayıp takıma kazandırmak istiyor ki fenerbahçe tribünleri bundan bir hayli hoşlanır.

selçuk şahin bence kendisini keşfeden aykut kocaman'ın sorumluluğu altında daha yararlı olabilir. bu maçta selçukla ilgili gözüme çarpan tek artı pas trafiğinde hız kesmemesi ve daha basit oynamaya çalışmasıydı. duran toplarda da ön direkte çok etkili bir adam ve golü de buldu zaten bu şekilde. böyle devam ederse yer yer formayı alması sürpriz olmaz diye düşünüyorum. cristian baroni ise rakibin daha çok kanatlardan gelmeyi tercih etmesi sebebiyle orta alanda konya ovası misali boşluğu bulunca biraz daha ileriye doğru hareketlendi yer yer. bu dediğimiz türkiye liginde zaten olmaz o yüzden ön liberolardan bir tanesi mutlaka dikine oynamayı becerebilmeli. eğer ikisi birden bu işi yapabiliyorsa tadından yenmez. bu nedenle fenerbahçe'nin ön liberoları emre belözoğlu ve mehmet topuz olmalıdır bence ama aykut kocaman ne karar verir, o bilinmeyen tarafı.

sağ kanatta deivid de souza daum döneminde olmadığı kadar istekliydi. deivid zaten yaradılış olarak pozitif ve dikine top oynamaya çalışan bir adam. çok top kaybediyor diye eleştiri alıyor tabi bundan dolayı da. eğer iyi motive olursa, kendisinden olabildiğince faydalanacaktır aykut kocaman. kazım kazım için ise zaten herkes söylemiş şöyle iyi böyle iyi oynadı diye. önemli olan bunu sürekli hale getirebilmesi. kazım zaten sezon başına 4-5 maçı çok güzel oynuyor. 14-15 maçı böyle güzel oynasa tadından yenmez.

sol tarafta miroslav stoch bence halen kendini gösterme ve kanıtlama stresi altında. bir şeyleri başarabilmek için biraz fazla zorluyor pozisyonları ama pas trafiğindeki hızından ve dos santos'la olan uyumundan ben bir hayli memnun kaldım. savunmaya da geliyor yardım ediyor ama zaman zaman çok boş bıraktığı oldu o kanadı, zamanla daha iyi olacağı ve daha fazla fayda sağlayacağı düşüncesindeyim.

alex de souza için ise çok çok fazla bir şey söylemeye gerek yok, bildiğiniz gibiydi. ilk yarıda genk alan daralttığı için adını fazla duymadık ama ikinci yarıda, özellikle de golden sonra bulunan geniş alanlarda çok rahat top dağıttı ve ardarda gelen gollerde pay sahibiydi. yerine giren gökay iravul ise zaten fenerbahçe futbol takımını kapsamlı olarak takip eden insanların iyi bildiği bir isim. hem sağ kanatta hem de ortada oynayabiliyor. dikine ve hızlı oynamasıyla tanınıyor. yaşının da genç olması sebebiyle önünde uzun bir yol var. umarım aykut kocaman kendisine daha fazla şans verir.

gökhan ünal ise semih sakat olduğu için sahaya 11'de çıktı. ilk yarıda güzel bir pozisyon yaratıp iyi de bir şut çıkardı ancak gole ulaşamadı. attığı golde de pozisyon alışı çok iyiydi hatta sanki biraz fazla iyiydi ki ofsayt kokuyordu hafiften. neticede yumurta kapıya dayandığı için istekli göründü ve semih'ten daha diri ve yıpratıcı bir görüntü verdi. yerine giren genç recep** ise ciğersiz kontenjanından koyduğu presle aklımda kalmış, daha fazla izleriz umarım kendisini.

neticede aykut kocaman'ın oyuna müdahaleleri, saha içerisinde takımın çok totalist bir yaklaşımla yer değiştirmesi, hızlandırılmaya çalışan pas trafiği ve oyun merkezini ileri çekme adına yaptığı değişiklikler bu maç için yeterliydi. ha bütün sezon böyle gider mi? orası bilinmez, ancak iyi bir santrafor transferiyle bu takımı adam edebilir kendisi. ben bu sene kendisinden harikalar yaratmasını beklemiyorum. ben ondan 3 sene sonra gözü kapalı çılgınca pas yapabilecek bir takım bekliyorum. o yüzden kendisinde sabredilmeli ve destek esirgenmemelidir. ama skoru garantiye alır almaz gençleri oyuna sürmesi, aksayan adamları çatır çutur değiştirmesi ise şu anda bile kendisi için artıdır. umarım o da fenerbahçe gibi başarıya aç bir şekilde daha büyük adımlar atmak istiyordur ve bu başarı yakalanır kendisiyle.