bugün

Yeni türkiye'de Hakkari Yüksekovalı Mehmet Öner'in başına gelmiştir. Adalet Bakanlığı Sınavları'nda 91 puan alan ve 18 bin 887 kişi arasında 96'ncı olan Mehmet Öner, mülakatta başarısız sayıldı.

https://twitter.com/searc...B6ner&src=typed_query
bu yüzden hiçbir zaman ab seviyesine gelemeyiz işte. bu zihniyet değişmiyor yıllardır. sağcısı geliyor torpil solcusu geliyor torpil.
(bkz: 53 61)
eskiden mülakat yoktu amk. puanını alan atanıyordu. şimdi bu mülakata hep torpil giriyor.
Ampulü olan tanıdığı olsaydı direk müdür olarak başlardı.
adli yargı mülakatlarında tipinizden giyiminize, duruşunuzdan şivenize, diksyionunuza, kendinizi ifade ediş biçiminize kadar türlü türlü şeylere bakılır. güvenlik soruşturması da cabası tabi... ama en önemli husus referanstır bu ülkede...
Adamlar en çok günah olan kul hakkını yiyorlar.maalesef liyakat kavramı kalmadı ülkede.
(#43936437)
"adamlar en çok günah olan kul hakkını yiyorlar."

kul hakkı en çok günah, ya da en büyük günah olarak nitelenemez. sadece hellalleşmediğin sürece affı olmayan günahtır. biri senin hakkını gaspettiyse, ya da tam tersi sen birinin hakkını gaspettiysen helalleşme olmadan tevbe ile kurtulamazsın. diğer günahlar, şirk dahi kalpten gelen bir tevbeyle affolur.

içimdeki din alimini konuşturdum. muahaha.
Bu kadar baskıya dayanamazlar eğer guvenlik sorusturmasi fetö baglantisi falan yoksa atayacaklardır. Bu ülke böyle koyun gibi sesini çıkarmazsan saman altından millet çok güzel yürütüyor işini. Bir aralarda biri egitim bilimlerinde 1. Olmuştu ama atanacağı bölüme 0 kontenjan verilmişti baskı oluşunca o sene kontenjan acip cocugu atamışlardı. Bu ülkede bir karar ile yuzbinlerce insanin hayatini icine edebilirsiniz orneklerini goruyoruz. Zamaninda 50 puanla öğretmen al. Şimdide öğretmen olmayı iyice zorlastirdilar. Bakanimiz çıkıyor formasyon almayın diyor baz almayacağız diyor. Sonra bir bakiyoruz formasyonu olanlar atanmaya devamko sizde yuksek lisans yapacaksaniz ama 5 10 kontenjan onada diploma notu 3.90 olanlar girecek. Zamaninda 2 ortalamayla formasyon olanlarda atanmaya devam edecek.
Torpili yoktur. Amcası dayısı olan torpili buluyor fakat olmayanlar ise ne kadar başarılı olsalarda dahi eleniyorlar maalesef acı ama gerçek.
eğer torpil durumları devrede değil ise, kişinin aslında bir mal olduğunu da gösteren sonuçtur.

bir sınavdan geçmek, kişinin zekasını değil, o konular ile ilgili ne kadar ders çalıştığını gösterir sadece. zeka belirtisi veya yetenek göstergesi değildir.

vakti zamanında, bir oyun firmasına iş başvurusu yaptım, sınavı filan geçtim. Sınav dediğim bilgisayar ve bazı programlama dilleri hakkında genel bilgiler soran bir test. muhtemelen full çektim. sonuçlar ortaya çıkar çıkmaz aradılar zaten. "size bir mail gönderdik, bu maildeki görevi yaparsanız iş sizin." dediler. mail'e baktım. adamlar 1 hafta içinde benden oyun yapmamı istemişler. tetrise benzer bir oyun, kurallarını filan yazmışlar, grafiklerini filan indirebileceğim adresleri paylaşmışlar.

daha ne para konuşmuşuz, ne mülakat yapmışız, bu oyunu yap iş sizin nedir aq? aslında adam da gerçekten şirketinde çalışabilecek oyun tasarlama becerisine sahip olup olmadığımı test etmek istiyor, çünkü sınav bilgisi ile pratik iş bilgisi birbiri ile alakası olmayan şeyler. bunun torpilli olmak ile filan ilgisi yok.

ama tabi devlet dairelerinde maalesef öyle değil, torpili olan gerizekalı da olsa işe alınıyor. bu öyle bir kul hakkı ki,

1. gerçekten o işi hakeden, o işin gerektirdiği kualifikasyona sahip insanların hakkı,
2. milyonlarca insanın vergileri ile haketmediği bir maaşı alacağı için, milyonlarca insanın hakkı,
3. torpilli olup, salla başı al maaşı mantığında olacağı ve işleri hep aksatacağı için, işleri aksayan binlerce, onbinlerce insanın hakkıdır bu. Allah affetmez kul hakkını. bu dünyada her hakkına girdiğiniz insanı tek tek bulup, tek tek helallik almanız lazım. öbür tarafta kimse hakkını helal etmez zaten.

ama tabi insanlarda allah korkusu, kuldan utanma olmayınca maalesef böyle oluyor.
Avukatlık hayalleri kuracağına Kartal imam hatip okusaydın sen de bilader. işin hemen görülürdü