bazı bedelli askerlik yapma ve vicdani ret hakkı kazananlarca kıskançlıkla suçlananlardır.
18 ay hamallık yapan vatan evladıdır. hangi ülkede zorunlu askerlik kaldı. oraya gidip şehit olanların hesabını diğer tarafta tüm siyasiler verecektir. 3 aylık askeri orada şehit ettirmenin mantığı yok. vicdani ret bir haktır.
asla boşuna yapılmamış vatani görevlerden en önemli olanıdır. doğubayazıt-katkatan dağları-11.hd.bl. de askerliğini yapmış ve hudut güvenliğini sağlamada az da olsa katkısı olmuş birisi olarak. evet.

edit: (bkz: 329 kısa dönem)
mantığa bakın.. ortada baştan sona saçma sapan bir sistematik işkence sistemi var ve millet "ben yaptım sen niye yapmıyorsun?" mantığında. ben işkence çektim sen de çekeceksin.
ortada bir yanlış varsa düzeltelim demek yerine bana yanlış yapıldı veya ortada bir gereksiz zorluk varsa ben zorluk çektim sen de çekeceksin!

fıkra anlatmaya üşeniyorum da özet geçicem, cehennemde her kazanın başında bir zebani varmış, kaynayan kazandan kaçmaya çalışanı dürtükleyip geri atıyormuş kazana. Bir tek türklerin olduğu kazanın başında hiç zebani yokmuş. sormuşlar neden diye şeytana;

"Türkler zaten içlerinden bazıları ordan krtulmaya çalıştığında birbirlerini aşağı çekiyorlar."

biri kazandan çıkıyorsa, ben yanıyorum o niye çıkıyormuş? oda yanacak..

hay sikeyim mantığını şeklinde düşünceler oluşturan ifadelere neden olan suçsuz vatan evladıdır; diyerek tanımla sonlandırıyorum.
zorunlu olarak gidilecek tek yerin bağımsız bir yarglama sonunda cezaevi olması gerekirken bir başka türkiye de doğma cezası olan askerlik gibi bir mantıksızlığın kalkması halinden yararlanamamış insandır ve malesef artık olan olmuştur.
18 aylık yaptığı askerliği bir hamallık olarak görüyorsa , o zamanlar vicdani red olsaydı kesinkez red ediceği belli olan vatan evladıdır.

giden gider,gitmeyen gitmez arkadaş neden bu kadar büyüttünüz olayı anlayamıyorum . kimisi bir toprak parçası için ölmeyi,hayatını feda etmeyi göze alamaz kimisi alır .
lakin faşistliğin dibine vurarak 2 sorundada çözüme ulaşamayız.

''bu ülkede yaşıyorsan askere gideceksin arkdaş !!! '' demek ne kadar mantıklıdır acaba bir düşündünüz mü. oldu kuzum benim hayatıma sen yön ver, sen karar ver. sanki counterde serverin sahibi hıyar herkese emirler veriyor.

not: ''sen gitmiycen ben gitmiycem kim koruyacak arkadaş bu vatanı'' diye ağlarsan cevabı net amerikaya bak ciğerim.amerikada askeri hizmet zorunlu değil...laaaa bi dakika bunu bilmiyorduk dimi ? amerika bölünüyor diye haberlere başlasak mı ?
18 ay boşuna askerlik yapmayan akranları yurtdışında çoktan farkı koymuştur. aç karnına milliyetçilik yapmayı marifet sayanlar günümüz dünyasında parası olanın diğerini öttürdüğünü görememiştir. dünyanın en zengin ülkesi katar'ın ordusu yok.

ben sana milliyetçilik yapma demiyorum hobi olarak yine yap. sen önce bi götünü topla sonra bak bakalım sana kimse dokunabiliyor mu?

almanya başbakanı merkel'in önünde ip gibi diziliyor avrupalı diğer liderler. almanya'nın ordusu yok. cayır cayır sanayi var.

(bkz: beyin bedava)
buyurun benim.
uzuuuuuun dönem askerlik yapmak demektir , bunun bir de 18 ayı parasıyla zipleyip 28 gün yapanları var ki , babaları sağolsun .. ee geri kalınına vatan sağolsun . *
Bir fabrika kurucağım. içinde üretim değil sadece tüketim olacak. Her departmana hiç bir şey yapmaması için, nereden geldiği belirsiz bir müdür atayacağım. Maaşlarını yüksek tutup onlara devletten para aktaracağım. Yetmedi bu müdürlerin bir yerden bir yere gitmesini sağlamak, wc sini odasını temizlemek ve sinirlenince stres atmasını sağlayacak, bedavaya çalışacak personel alacağım ve bunu da vatan borcu adı altında yapacağım... Ş:112
edit: Ş: yok çok şükür.
o evlat ne güzel evlattir.O evlat vatani için canini ortaya koymuştur.Simdi bu günleri gorseler şehitler haklarını helal etmezlerdi.Ettiler mi orasida şaibeli.
iki sene askerlik yapmış evlatların oğludur. Adam askere gidiyor, döndüğünde çocuğuna, bu kim? Diyebiliyor.