bugün

Hiç bir cumhurbaşkanına küfredilemeyeceğini düşünüyorum. Ne olursa olsun. Bunun yanında onaltı yaşındaki bir çocuğun da göz altına alınamayacağını düşünüyorum. Çünkü bir çocuk ondokuz yaşına kadar neyin doğru neyin yanlış olacağına çok da sağlıklı karar veremez. Zira reşit olduğu bir sene içinde o ayrımı çok da iyi öğrenecektir.
daha dün tecavüz bir okulda 16 yaşında kız çocuğuna tecavüz eden 3 öğretmen serbest bırakıldı...

benim bu adalete diyecek lafım çoktur lakin demeye lüzum yoktur.
16 yaşında bir insan hukuk nazarında reşit değildir. rüştünü almamış ya da erken rüşt kararı verilmemiş herkes yine yasalar önünde çocuktur (sözlükte yazarlık yaptığını sanan sağa sola troll olayım diye hakaret eden 18 yaş altı şahıslarda dahil). rüşt ve mümeyyiz (temyiz kabiliyeti) farklı şeylerdir. şahıs mümeyyiz olabilir ama reşit değilse yine yasalar çerçevesinde gözaltına alınmasında hukuki açıdan bir sakınca olmamakla birlikte yeni çıkan makul şüphe yasası hükümlerine göre bir keyfiyet var ise bunun hesabıda hukuk ve mahkeme önünde verilmelidir. daha dün çocuklara " çocukları öldürmeyin efendiler" diye koro halinde söyleten zihniyete şunu söylemek gerekir " çocukları bu erken yaşlarında fişleyip göz altına almayın efendiler"