geçen sene yapanlar olduğu gibi bu senede yapacakların olacağına inandığım komedi.
sözüm ona oruç tutacaksın, ibadet yapacaksın ama 16 saatin nerede ise 14 saatini uyuyarak geçireceksin.
arkadaş böyle ibadet edeceksen hiç ibadet etme daha iyi.

ve daha komik olanlar bu kişiler sanki hacca gitmiş, 5 vakit namaz kılmış gücünde saldırırlar etrafa.
dışarda yemek yiyen birini görseler dinsiz/kafir derler, oruç tutmayan birini görseler laf söylerler.
şuan sokakta yemek yiyen veya bu sıcakta, bu kadar saat tutamam diyenler inanın 16 saatin 14 saatini uyuyarak geçiren gereksiz varlıklardan daha samimi geliyor bana.
milletin işine, inancına, ibadetine niye bu kadar karışırız bilmiyorum, doğrusu.
bırak 16 saatin 16 sını da uyuyarak geçirsin. o kişi bundan rahatsız değilse kime ne.
ben hiç uyumam, asabi olur ona buna küfrederim, oysa uyuyarak geçirir kimseye zararı dokunmaz.
zaten hadiste de belirtilmiştir;
oruçlunun uyuması ibadettir diye.
"Oruçlunun uykusu ibadettir. Susması tesbihtir, amelleri misliyle kabul edilir, duası makbuldür, günahı affedilir." Hz. Muhammed

efendim oruçlunun orucunu nasıl tuttuğu konusu hep tutmayanlarca eleştirilir. neden tutmayanlarca? çünkü 17 saat aç ve susuz kalmayı, halsizliği yaşamamıştır. tutanın elinde olsa olabildiğince az yorularak geçirmek ister ramazanı. arap ülkelerinde ramazanın ilk on günü tatil edilir mesela.

ama tutmayanın haberi yoktur böylesi bir yorgunluk halinden. sözlüğe gelir ve yapmadıği gibi yapanada müdahale ederler. ne zaman 'öyle oruç tutulur mu' eleştirisini duydunuz, sözün kaynağının oruçla alakası olmayan bir insan olduğundan emin olunuz. çünkü oruç tutan bilir bu işin eziyetini ve bu eziyeti çekmenin sağlam bir irade ve adanmışlık gerektirdiğini.
(bkz: iftara kalkmak)
sizsiniz ya bu dinin sahibi, siz karar veeerin haaamınaa diye cevap verilesi durum.
tutmayanların ilgilenmemesi gereken konu. ha bu sıcakta aç susuz kim 14 saat uyur, orasını da bilmiyorum.
milleti niye bu kadar rahatsız ettiğini bir türlü anlayamadığım eylem.

kişinin orucunun kabul olması için sahur ve iftar vakitleri arasında bir şey yiyip içmemesi lazım, nefsini günahlardan uzak tutması lazım. bu kadar basit yani komplike olan bir şey yok. yani orucun kabul olması için illa ki sıcakta dışarı çıkıp, güneş tepedeyken dolanıp, taş taşıyıp odun kırıp, kendini yerden yere atıp helak olması, kendine işkence ederek "daha çok sevap kazanıyorum ama böyle, iyi iyi valla iyi" demesi gerekmez. ha ama iş gereği, zorunluluk gereği güneşin alnında çalışırken oruç tutuyorsan, gün boyu alnından ter eksik olmadıysa, elbette o vakit orucun daha da bir güzelleşir. nefsini böyle zorluklar karşısında kontrol edebilmek çok kıymetlidir çünkü.

ha oruçlusundur, uyumazsın da üstüne bir de gününü ibadetle geçirirsin. tadından yenmez o vakit. ama "oruçluyum, sinirliyim" diyerek olur olmaz küfredip, kavga edip ve hatta nefsine hakim olamayarak orucunu sakatlayabilecek başka işlere musallat olmandansa; bütün orucu uyuyarak geçir be gözüm. en azından günaha girmezsin, tuttuğun orucun sevabı da yanına kalır.

tutana, tutmayana bir şey denmez de; dinlenerek oruç tutana neden böyle sataşılır, bu durum kimi neden rahatsız eder.. anlamış değilim.

edit: o değil de 14 saat uyuyan bir insanoğlu var mıdır lan?
(bkz: ölüdür o ölü)
14 saat uyumanın normal bünyeye zarar vereceğini bilmeyen insanların yapacağı eylem.
bana da samimi gelmiyor açıkçası.
bu konudaki tezin " ama sıcakk ya, terliyorsun, susuyorsun, dayanamıyorsun " diye embesilce savunulduğunu görünce birkez daha ne kadar haklı olduğunu gördüm.
demek birileri sırf şov olsun, oruç tutayım görüneyim diye ibadet yapıyor. gerçi türkiye burası, böyle tiplerin olduğunu velhasıl biliyorduk.

ha bir de bu tarz orucu genelde bebeler tututar.
yaşı 12-13 arasında olan çocuklar ana,baba zoru ile oruç tuttukları için veya gözleri din ile öylesi korkutulurki oruç tutmazsam cehennemde cayır cayır yanacam korkusu ile zorla oruç tutarlar.
hali ile dayanamazlar ve ne yaparlar. tüm gün tosun gibi uyurlar, iftarını yaparlar ve camiiye git puan topla kampanyası gibi sevap hanelerine bir kaç puan daha eklediklerini sanırlar.
"sende yapta o kadar yap" diye karşılık verilecek suçluluk psikolojisine girmiş çıkamamış kişi terbiyesizliği.
oruç ta yatılarak tutulamaz diye birşey yoktur. kişinin imkanı vakti vardır yatar da uyur da. bilakis hem oruçluyken hemde normal zamanda sıcak aylarda öğlen uykusuna yatmak sünnettir çünkü sağlıklıdır. (bkz: kaylule)
farz ibadetleri(namaz) yapmak şartı ile uyku uyunulabilir.
orucumuz birilerini her zamanki gibi germeye başlamıştır.
(bkz: insan şeytanları)
orucun aç kalan insanları anlamak üzere tutulduğunu farzedersek, pek de bir sakıncası olmayan durumdur. fakirsin diye uyumaz mısın kardeş?
sorun çözüldü.
ben buna oruç tutmak demem kardeşim. oruç tutmak demek sadece yememe ve içmemeden ibaret değil. ruhen ve bedenen verilen huzurdur. denersen görürsün kardeşim. dine çok yakın değilim ama uzakta değilim. yada banane yatın uyuyun. öteki dünyayı bir tek ben mi düşüncem