resmi olarak bugün karara bağlanan grevdir. 15 mayıs tarihinde thy 16.000 çalışanı ile greve gidecektir. 16.000 çalışanın kaçı greve gider bilemem ama eğer 15'inde thy ile seyahatiniz varsa başka alternatifler düşünmeniz gerektiğini sanıyorum. thy çalışanları (özellikle uçuş personelleri) bu grevi es geçer ve mobbing çalışmalarına boyun eğerse, şirketin tüm yaptırımlarına eyvallah çekmek zorunda kalacak ve bunun sonucunda insanlık dışı şartlarda çalışmaya zorlanacaklardır. özellikle uçuş personellerinin maruz kaldığı mobbing sonucunda iş yükünün artması, uçuş sürelerinin ihlali ve istirahat sürelerinin aşırı derecede kısaltılması sebebi ile beyin kanaması, kalp krizi sonucu ölümler çok daha fazla artacaktır. hali hazırda duyma bozukluluğu, bel fıtığı, varis ve strese bağlı psikolojik bozukluklar zaten yaşanmaktadır. bunlara son vermek için elde kalan tek koz maalesef bu grev. hayırlı uğurlu olsun.

Hava iş'ten yapılan açıklamada:

işveren görüşmelerde sendikanın değişiklik önermediği maddeler de dahil Toplu iş Sözleşmesi'nin 107 maddesini de uyuşmazlığa götürmüştür. işveren kazanılmış haklarımızı da tehlikeye sürüklemiştir.

Toplu iş Sözleşmesi'ne rağmen vardiya saatlerini insan biyolojik saati ile uyuşmayan saatlere çekerek ve normal çalışanları günde 9 saat çalıştırmak için çalışmalar yapmaktadır.

THY işvereni sürekli Toplu Sözleşme'yi haksız ve hukuksuz biçimde ihlal etmektedir. Şirket prosedürlerini adeta işçilerin haklarını yok etmek için araç olarak kullanmaktadır.

Sendikanın görüşü alınarak değiştirilmesi gereken personelin özlük hakları bu madde hiçe sayılarak keyfice değişikliklere uğratılmaktadır.

Uçucu ekiplerin uzun menzil uçuşlardaki 36 saatlik dinlenme hakkı bir gecede 24 saate indirilmiştir. Örneğin, hiçbir mantıklı gerekçe gösterilmeden artık insanların saçı, ruju, giyimi ile ilgili kısıtlayıcı ve açıkça mobbing içeren kadını bir süs eşyası gibi gören uygulamalar ısrarla dayatılmaktadır.

işçiler sağlıklarını koruma hakkından bile mahrum edilmekte, sağlık raporu kullananlar işten çıkarılmakta, insanlar uçuş emniyeti hiçe sayılarak hasta hasta işe gitmek zorunda bırakılmaktadır.

Uçucu ekiplerin kazanılmış haklarını yok etmek ve SHGM'nin bilim dışı SHT 6A-50 talimatını uygulamak için baskılarla uçuş planlamaktadır. Planlamalar ucu ucuna limitler zorlanarak yapılmakta aylık planlamaları günübirlik değişikliğe uğratılmaktadır.

işveren yasal sorumluluk olarak altına imza attığı Toplu iş Sözleşmesi'nde ikramiye ödeme tarihine bile uymamakta hukuksuz davranmaktadır.

Dışarıdan Alınan bakım teknisyenlerinin başka şirketlerde çalıştığı yılları kıdemden sayarken bu şirkete yıllarca hizmet vermiş bakım teknisyenlerinin kımdeliğini yok saymaktadır.

iş yükü ikiye katlanmış filo sayısı her yıl yüzde 20 büyüyen ve 1.100.000 TL kar açıklayan THY çalışanlarının bunca özverisine rağmen işçilere yüzde 3 gibi komik zam önerisinde ısrar etmiştir.

işveren geçen Mayıs ayında AKP Milletvekilleri ile birlikte getirdiği Anri Demokratik grev yasağına karşı çıkan bu nedenle haksızca işten çıkarılan 305 işçiyi bilirkişi raporları, mahkeme kararları ve Yargıtay Onamalarına rağmen hala işe döndürmemektedir.

Asıl önemlisi bu şirkette iş barışı ve huzuru yok edilmiştir, sendşkasız Toplu iş Sözleşmesiz bir düzen için sendikasızlaştırmaya yönelik planlı ve sistemli bir saldırı yürütülmektedir.

işte bu nedenlerle tüm uzlaşı çağrılarımıza yanıt verilmediği için 15 Mayıs'ta grevdeyiz!

THY'den yapılan açıklamada:

Hava-iş Sendikası’nın uzlaşmaz ve dayatmacı yaklaşımları nedeniyle bugüne kadar bir sonuca bağlanamayan 24. Dönem Toplu iş Sözleşmesi görüşmelerinde, bugün Hava-iş Sendikası tarafından 15 Mayıs 2013 tarihinde grev uygulamasına başlanacağı ilan edilmiştir.

Türk Hava Yolları’nın büyüme sürecinin artarak devam ettiği bu dönemde alınan grev uygulama kararının ne Şirketimize ne de çalışanlarımıza herhangi bir yarar sağlamayacağı açıktır.

Türk Hava Yolları alınan grev kararına karşılık lokavt kararı almayacaktır. Türk Hava Yolları’nın faaliyetleri aksamadan sürecektir.

Hava-iş Sendikası’nın bu sorumsuz karardan vazgeçerek 16 bin çalışanın bir an önce imzalanmasını beklediği Toplu iş Sözleşmesini imzalayacağını ümit ediyoruz.

Sendikanın bu sorumluluğu göstermemesi halinde çalışanlarımızın, grev uygulamasına izin vermeyeceklerine, ülkemizin Dünyadaki gururu haline getirdikleri şirketlerine ve geleceklerine sahip çıkacaklarına, greve katılmayarak çalışma haklarını kullanacaklarına inanıyoruz.

Hava-iş Sendikası’nı yasadışı eylem sebebiyle iş akdi feshedilen 305 kişinin işe alınması dayatmasından vazgeçerek 16 bin kişinin bir an önce sonuçlanmasını beklediği Toplu iş Sözleşmesini imzalamaya davet ediyoruz.

Kamuoyuna saygıyla duyurulur.

Türk Hava Yolları A.O.
hava-iş sendikasının süzgeç bıyıklı başkanının ayak oyunlarıdır. thy gibi stratejik bir kurum buna izin vermemeli, şayet grev olursa da toplu lokavtla birlikte tüm tazminatları ödenip ilişikleri kesilmeli, çocuk oyuncağı değil bu iş.

yorum: hava-iş'in dayatması, kendi hava-iş in işgüzarlıkları sonucu 305 çalışanın işine son verilmişti. bu 305 işçinin geri alınmasını dayatıyorlar. insanların aklını çel, sonra dayat, ohh ne ala keten helva.
maaşları çok iyi olmasına rağmen yapılan bu grevin nedeni bellidir, emek sömürüsüdür, thy'de çalışıyorum ben 20 bin lira maaş almalıyım demektir, bunlar bir kere bile grev hakkı olmayan ve ezilen memur kesimi için eylem yapmamışlardır, yapsalar zaten şaşarım.
okumayan cahil halkımızın, para için yapıldığını sandığı grevdir. hava-iş ve thy yönetiminin anlaşamamasının en önemli sebebi, haksız yere işten atılan 305 kişinin işe iadesinin yapılmamasıdır. mahkeme tarafından suçsuz bulunan 305 kişi aynı zamanda yargıtay tarafından da suçsuz bulunmuştur. mahkeme kararından göre 305 kişiyi geri alacağını söyleyen yönetim kurulu başkanı hamdi topçu sözünde durmamış ve temyize gitmiştir. temyiz sonucu da 305 kişinin suçsuz olduğunu belirtmesine karşın değişen bir şey olmamıştır. herkes ekmeğinin peşinde. kimse 3-5 kuruş zammın peşinde değil. herkes insanca çalışmak istiyor ve adalet yerini bulsun istiyor.

çalışanlar toplu iş sözleşmesine tabi. bu ne ifade eder ki ? şirket çoğu toplu iş sözleşmesi maddelerini uygulamıyor bile. ses çıkardığında ise aba altından sopa göstererek işten atma ile tehdit ediyor.

yine mi anlamadınız ?

yolcu olarak sao paulo'ya gidin, 20 saat orada kalın ve geri dönün. ve bunu ayda iki kere falan yapın. veya bir gün içerisinde berlin'e gidip gelin, hemen üstüne uçak değiştirip antalya'ya gidip gelin.

belki o zaman anlarsınız.
thy çalışanlarının daha önceki grevini desteklediğim gibi, bunu da desteklemekteyim. insanların grev hakkını elinden alarak, makineleştirmeye çalışan yönetime sahip ülkemizde, her zaman birileri isyan edecektir, gel, gör ki halkımızın bir kısmı, makine olmaya razı olduğundan, bu grevleri vatan hainliği gibi görmektedir.
Hava-iş Sendikası, 15 Mayıs’ta yapılacak grev için hazırlıklarını tamamladı

Hava-iş Sendikası Genel Merkez Yönetim Kurulu, 12 Mayıs’ta yaptığı toplantıda grev hazırlıklarını gözden geçirdi.

THY yönetiminin asıl amacının toplu sözleşmeyi ve sendikayı ortadan kaldırmak olduğunu belirten Hava-iş Sendikası yaptığı açıklamada, “Taleplerimiz sadece ücretle ilgili değildir. Sağlığımız, sosyal hayatımız, iş huzurumuz, iş güvencemizi ve çalışma koşullarımızı kazanılmış hakları ile güvence altına almak istiyoruz. 305 içinse yargı kararları uygulansın diyoruz” dedi.

THY çalışanlarının geleceği için bir dönüm noktası olarak yapılacak olan grev gösterildi. Hava-iş, imza attığı toplu iş sözleşmesini iki dönemdir yetki itirazları ve boşlukları ile ihlal eden, imzasını dahi reddeden THY yönetimi başkanının verdiği sözlerinin boş vaatten ibaret olduğunu söyledi.

işverenin grevi kaçınılmaz kıldığını vurgulayan Hava-iş, “THY çalışanları bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da sağduyu ile yasalar ve hukuk çerçevesinde demokratik hukuk devletinin, anayasa ve yasaların güvencesinde temel bir hak olan grev hakkını kullanacaktır” dedi.

Hava-iş siyasi iktidarı, idari makamları, yargıyı ve Sivil Havacılık Otoritesi SHGM’yi göreve çağırdı.

Grev hazırlıklarının tümüyle tamamlandığını bildiren sendika, “Uygulama esasları açıkça ilan edilmiştir. Bu esaslar çerçevesinde grevimiz, Sayın Hamdi Topçu’nun bugün yaptığı açıklamadaki tutum sürdüğü müddetçe kesin uygulanacaktır” dedi.
bu gece saat 03.00 itibariyle havada hayatı durduracak ve belki uzun bir süre de hareketsiz kılacak grev.

bu süreçte bütün türkiye işçi sınıfı ve sınıf partileri, aydınlar, öğrenciler de hava işçilerinin yanlarında olacak elbette.
havaalanının diğer birimlerinde çalışan insanların, mesela benim gibi duty free de, hayatını sikertecek grevdir. kabaca bir uçakta 100 yolcu olduğunu ve thy nin gün içinde 20 tane uçuşu olduğunu düşünürsek, 2000 kişinin gün boyunca beynimizin dibinde çemkireceğini hayal etmek bile insanı oturduğu yerde yoruyor. ama grevlerinde haklılar mı? evet. havalimanına hayatında yolculuk etmeye veya yolcusunu almaya gelmiş, ya da uçağa binince kendini lord zanneden sığırların anlayacağı türden bir iş değil bu. sabaha kadar da anlatsan "her yere bedava uçuyosun, hayvan gibi para alıyosun, bi de grev yapıyosun yeeaaa" dan başka cevabı olmayacak insanlara bunu anlatmak biraz zor. bende çok sabırlı bi adam değilim. gidin 1 gününüzü havalimanında geçirin, bak bakayım 2 saat sonra nasıl kaçıyorsun. sonra gel buraya yaz haklılar mı haksızlar mı diye. hadi gülüm.
beyoğlu kumpanyanın bestelediği, nazım hikmet kültür merkezi'nin klibini hazırladığı, thy işçileriyle birlikte söylenen şarkıyla da "bu uçak burdan kalkmaz!" diyerek selamlanmış grev.
buradan izleyiniz/dinleyiniz:
http://www.facebook.com/photo.php?v=10151084701853485mQeuAgxJwFU&feature=youtu.be
ben daima thy ile seyahat ederim ama bu seferde greve katılım 200-300 dolayında ise bırakın mobbingmi yapılıyor maaşmı ödeniyor beni alakadar etmez yine thy biner hostessss su getir diye mobingin Allah ını ben yaparım..

hem maaş ve mobbing için bastıracaksın hemde greve katılmayacaksın hemde arkadaşlarını yalnız bırakacaksın ben gidip başkasına binmem gelip senin uçağına binip kraldan çok kralcı olacagım bu seferde yolcularadn zılgıtı çekeceksiniz.

emekçisiniz emekçi , ömrünüz havalarda geçiyor adam heyyy hostess hanım su getir diyen davarlarla karşılaşıyorsunuz ama iş hak hukuka gelince kendiniz kaçıyorsunuz..

not: ben emekçileri severim tayland dan bir keresinde Türkiye e geliyordum yanımdaki zibidi tam 9 saatlik yolculukta 22 bedava bira biçti 22 kez tuvaleti kullandı hostes e bir kere su istemedim yemek gelince tşk ettim gözleri gülüyordu ,sizde emekçilere tşk edin sözlük yazarları çünkü hakediyorlar ama hakkını savunmayanlarada bir tepik siz atın.
türk hava yollarına akp sayesinde girmiş kişilerin muhtemelen katılmayacağı grevdir.
(bkz: it iti ısırmaz)
yanlarında olamamak onlardan olmadığımız anlamına gelmiyor.

direnen işçiler kazanacak.
thy'ye karşı uluslararası bir komplo olduğunu düşünüyorum..

şirket avrupalı dev rakiplerini zorlamaya başladı.. basında falan yok rujdu, tüydü, kıldı muhabbeti bu olabilir..

ki öyle.. iyi komplo teorisi ispatlanamaz olandır diyorlar..
haftaya perşembe günü uçağı olan beni endişelendirmeyen grev. gurbetteyim memleketi aileyi herkesi özledim, geçen dediler oradan grev varmış ya sorun çıkarsa. içimden geçti ki hakikaten rötar vs. olursa ya da kalırsam diye. zerre tepki vereceğimi zannetmiyorum zira hayatım boyunca emekçinin haklarını savunma yönünde hareket ettim. kaldı ki burada sadece emekçi perspektifinde de bakamam, türkiye'de son yıllarda kamu yönetimindeki rezil yönetim anlayışı thy'ye de yansımış dolayısıyla umarım istediklerini alır emekçiler bu rezil yönetimden...
çalışanların 2002 önceki hakları, 2007 hakları ve şimdiki haklarının karşılaştırılmasıyla hazırlanacak bilgilerin sosyal medyayı kullanarak toplumla paylaşılmadır ki emek için mi maşa olmak için mi grev yapıyorlar anlarız.

gazete başlıkları ve kulaktan bilgileri tınlamadan direkt gerçeklerle yüzleşme zamanı.
sokarim grevine lan, 15 mayıs 2013 saw-adb seferinde oynama olursa yikarim orayı. swh
verilmiş haklar geri alınamaz. bu grev subjektif görünse de hepimizi ilgilendiriyor. grevi destekliyorum
Grev çalışanların hakkıdır. Sonuna değin kullanma kararlarının yanındayım.

Bir lafım olacak sadece. Kendini mağdur taraf gibi göstermeye çalışan şark kurnazı(!) akıllılara.
Ağıza pelesenk lafları var.
"Hastası, cenazesi, tarağı küreği olanı niye mağdur ediyorsunuz"
şeklinde.
Bakın güzel insanlar, HAVA-iŞ -----ki sendikal yapılara hiç sevgim yoktur ama işlevlerine inanırım halen----- yamulmuyorsam 6 ya da 10 Nisan tarihinde THY GM binasına gidip biz grev kararı aldık dedi. THY de Mayıs ayının ilk haftası bitene kadar bu haberleri hep sümenaltı ettirdi medyada. Umursamadı. Halkı grevin gerçekleşme ihtimali konusunda bilgilendirmedi. 3-5 gündür ancak konuşuluyor medyada grev haberleri. Bu sebeple mağdur olanların muhatabı greve katılanlar değil THY Yönetimidir. Uçuşunuz olmazsa, ertelenirse gidin şef, amir, müdür kim varsa hesap sorun. Hakkınızı doğru yerde arayın. Hakkını arayanlara boş yere zulüm etmeyin. Son olarak, Hak verilmez alınır. Grev ANAYASAL HAK'tır. Çatır çatır kullanın.

Bu arada Atatürk Hava Limanı Dış Hatlar Terminali önüne sağ olsun polis hemen gelmiş. Toma'sını da getirmeyi ihmal etmemiş. Sanki THY'nin çalışan personeliyle grev yapan personeli birbirine girecek ya eksik etmemişler sağ olsunlar.

http://haber.sol.org.tr/s...celleme-0115-haberi-73031
(bkz: türkiye nin din devletine doğru gidişi)
emek en yüce değerdir. dünyanın en büyük spor kulüplerine milyon dolarlar saçan bir firma kendi emekçisini kapının önüne koymayı marifet sayıyor. haklı ve meşru bir grevdir. elbette haklarını arayacaklar.yanlarında olmak bir onur meselesidir.
hosteslerin ve pilotların dahil olmadığı grevdir. şuana kadar bugün gerçekleşmesi gereken 82 sefer de gerçekleşmiş. ama yine de bir yerlere uçacaksanız kontrol edin derim ben.
sendikalara ve faaliyetlerine itimadım çok az olsa da, bu konuda hava-iş sendikası çocuğu ortaya koymuştur denilebilir.

(bkz: şimdi onlar düşünsün)

fakat, pilot ve hosteslerin katılmadığı bir grev, amacına ulaşmaz. baksanıza 82 uçuşun tamamının aksamadan devam ettiği söyleniyor. e peki adam demez mi "ulan ben işlerimi tıkır tıkır yürütüyorum. grevdekiler olmasa da oluyormuş. at gitsin". işvereni zor duruma sokmak değil mi asıl amaç? uçak kalkıyorsa grev amacına ulaşmamıştır henüz.
sonuna kadar yanında olduğum grevdir.

bugün iş için gaziantep'e gidecek olmam ama direnişten kaynaklı iptal etmem bile işçilerin bu haklı direnişini desteklememi engelleyemez.

direnen işçiler kazanacak.

tüm faşistlikleri ile işçilere saldıran medya ve kolluk güçlerine karşı yaşasın işçilerin birliği.
gece 03:00'den beri greve katılan olmadığı belirtilen durum.
iş yükü ikiye katlanmış filo sayısı her yıl yüzde 20 büyüyen ve 1.100.000 TL kar açıklayan THY çalışanlarının bunca özverisine rağmen işçilere yüzde 3 gibi komik zam önerisinde ısrar etmiştir.

Hava-iş Sendikasını yasadışı eylem sebebiyle iş akdi feshedilen 305 kişinin işe alınması dayatmasından vazgeçerek 16 bin kişinin bir an önce sonuçlanmasını beklediği Toplu iş Sözleşmesini imzalamaya davet ediyoruz.

Hava iş sendikasının çalışanın emeğini, onurunu yere düşürmeme çabasıdır bu grev.
Doğrusu türk-iş ten böyle güzel haraketler beklemezdim.