bugün

erdal ı gördüm dar ağacında
on altı yaşında ölürken netekim
bir şey yapmazdı sadece bakardı
bu kadar kaos bize fazlaydı ki

bir darbe geldi başıma...
büyü de baban sana, büyü de büyü
acılar alacak, yokluklar alacak büyü de baban sana
büyü de baban sana, büyü de büyü
bitmez işsizlikler açlıklar alacak büyü de baban sana

büyü de baban sana büyü de büyü
baskılar işkenceler kelepçeler gözaltılar zindanlar alacak
büyü de baban sana büyü de büyü
büyüyüp de onyedine geldiğinde
baban sana idamlar alacak
sürekli bok attığımız aysel gürel'e ünzile'den sonra ikinci toplumsal mesaj içerikli şarkıyı yazdırmış olaylar zinviri - kurumlar - kuruluşlar - insan olmayanlar - genç olmayanlar ...

'' amman ammaan yandım amman , kurşun gibi izler.. son bakıştaki o gözler kaldı aklımızda.. ''

(bkz: son bakış)
geçen yıl "genç bakış" adlı programda kenan evren bu da dahil olmak üzere idamlar için imza atarken elinin titremediğini söylemişti. celal bayar üniversitesi öğrencileri de onu coşkuyla alkışlamışlardı. leman dergisi de bu konuyu kapak yapmış ve o üniversite öğrencilerine kalite bir ayar vermişti.
sözlük yazarlarının yarısından fazlasının içinden "o hak etti"dediği durum. (bkz: kenan evren e saygı gösteren koyun gençlik)
akıllara yusuf aslan'ın idamından önce söylediği şu son sözlerini getiren olay.

ben ülkemin bağımsızlığı ve halkımın mutluluğu uğrunda şerefimle bir defa ölüyorum. sizler, bizi asanlar şerefsizliğinizle her gün öleceksiniz.
bir insanın ölümü ne kadar önem taşıyorsa , o kadar önemli olan olaydır.

ölüm , ideoloji ayırmıyor zira.
tanim:islemedigi bir suc yüzünden daha cocuk yasta yasi büyütülerek idam edilmesi ve ya katliamidir.

ayrica, sözlükte bazi kimselerin sadece düsüncesi geregi sucladigi kişidir.
(bkz: neyse ben bişi demiyorum)
zekeriya onge adlı eri öldürdügü iddiası ile bu cezaya carptırılmıstır.bu ere ön taraftan ates ettigi söylenir. halbuki bu er adli tıp raporunda da belirtildigi gibi sırtından aldıgı kursunla hayatını kaybetmistir.
haksız yere yapılan bir idamdır.

17 yaşında bir b.k yedi deniyor. eğer siz ileride sizin b.ka bulanmamanız için verilen mücadelelere b.k diyorsanız diyecek birşey yok çoktan o b.kun içinde debelenmeye başlamışsınızdır bile.

17 yaşında olduğu için verdiği mücadele b.k sayılabilecek kadar yaşı küçük görülen ama aynı zamanda öldürülecek kadar büyük görünen, hayatı zorla bir sene uzatılmış olan ama senelerini yaşamasına izin verilmeyen çocuk.
acısının "x in idamı"ndan daha çok olmasının nedeni "x" ile erdal eren'in yaşları farkıdır. verilen bir çok örnekteki insanların yaşları ortalaması 55-60 iken erdal eren'in yaşı 17 dir.

edite edit: insanın her yaşta insan olduğu bir gerçektir, doğrudur. fakat belli bir yaşa gelmiş, artık çok şey görmüş geçirmiş olan bir insanın idamı vardır, bir de henüz bir tane sevgilisi bile olmamış bir insanın idamı vardır. haa, ikisine de karşı mıyız? karşıyız. fakat 17 yaşında idam edilen genç biraz daha üzüyor mu ne?

çoo..ook sonra: bahsi geçen entry silinmiş zaten.. neyse, anlaşılmış sanırsam..
17 yaşında mastürbatif düşüncelerimizle yatıp kalkan ya da kozmetik malzemelerini ezber etmekte olan gençlerimizi düşündükçe hayatı ne kadar boş gözlerle seyretmek istediğimizin kanıtı oluyor erdal eren. herkes sorgulamalı. ''ben 17 yaşında ne yapıyordum ?'' diye. bir de o adamın yaşadığı her olayı değerlendirmeye çalışmalı. gerçi ne kadar uğraşsak da o empati yapamayacağımız kadar büyük bir adam. günahsız bir adamdı hem. götü boklu o mahkemelerinin hakimlerine bile ''doğru olduğunu düşündüğüm şeyleri söylüyorum'' diyebilecek bir adamdı. bizim o yaşta aşık olduğumuz kızla konuşup götümüz titrerken. öğretmenlerimize ağzımızı açamazken.

17 yaşında bizler çocuktuk. o adamdı. erdal eren. adam!
bana tutkularını ver
bağlamalıyım kendimi
bir yusufçuğun kanadına
ölümleri ardıma bırakmalıyım
özgürlüğe uçmalıyım
bırakmalıyım esaret zincirlerimi
çiçekler toplamalıyım kırlarda
güneşe inanmalıyım
ve karşılıksız sevmeliyim yarını

bana düşlerini ver
bir köprü kurmalıyım uzaklara
bana ellerini ver
dikensiz bir gül uzatmalıyım sana
kavgamın adını taşıyan bir gülücük
bir öpücük kondurmalıyım alnına
düşünmiyelim şimdi kötü zamanları
çarmıha gerilen isayı
zehir içen sokratı
asılan küçük erdalı düşünmeyelim
sonra zafere koşan atların çığlıklarınıda
bir ölünün son sözlerinide düşünmeyelim..

--spoiler--
devrim şehitleri ölümsüzdür...
--spoiler--
aynı dönemde yüzlerce gencin katili olan zihniyetin ne kadar gaddarlaşabildiğinin örneği.
tanrıyla konusan hilmi bu idam için der ki;

Bir resim vardı onca görüntülü görüntü arasında aklımdan hiç çıkmayan. Hani bunu mutlaka anlatmalı birine dedirten cinsten. Nasılsa kaydedilmiş bir hayat parçası.

Orta yaşın hafif üstünde düzgün bir kadın, düzgün bir yolun ortasında, düzgün bir binanın önünde bağırıyordu. Ama yapmayın o daha bir çocuk!

Hala sırtına havlu koyasım var onun vakitsiz terlemelerde üşütmesin diye. Yapmayın o daha bir çocuk. Ama yapmayın diyordu kadın o daha bir çocuk!

Düzgün metallerle kaplanmış ve hiç penceresi olmayan bir cezaevi aracının içindeydi 16 yaşındaki çocuk. Yüzü görünmüyordu çocukların, sadece bir tanesinin eli..

Ama yapmayın diyordu kadın o daha bir çocuk...

Ama yapmayın diyordu Tanrı o daha bir çocuk...

(bkz: bana bir şeyhler oluyor)

(bkz: altan erkekli)