bugün

olsun aq ben euro kullanmiyorum ki.
herhalde bu önermeye şu an kimse imkansız diyemez.
muhtemel olan, olmaması için çabalanması gereken ve olursa muhtemelen sonucunda bir sıfır atılacak olan eylemdir.

Euro kullanılmaması telefonun, televizyonun arabanın fiyatının halen euro olduğu ve tl ye çevrildiğinde "bunu kim alıyor" denilecek fiyata çıkmasını engellemeyecek olan olaydır.

Bunun olmaması için:
-Ülkenin baskıları bırakıp iç ve dış yatırımcıya güven vermesi
-Fabrikaları satmayı bırakıp ihracaatı bu yolla sağlaması
-Telefon, araba gibi euro alımına sebep olan ithal maddelerde, ithal ürünlere vergiyi artırıp yerlilere düşürmesi, mesela monster casper gibi firmalara vergiyi düşürürken asus, lenovo gibi firmalara artırması, yerli telefon adımı atması
-Halka gelecek yıl çıkacak olan yerli arabayı ithal arabaların aksine düşük vergi ile satıp halka yerli arabaya karşı güven vermesi
-inşaat projelerini yurt dışına taşıyıp uzun vadede kazanılacak geri dönüşü yurt içine sokmayı hedeflemesi
-Silah sanayisindeki doğru adımları genişleterek sürdürmesi
-Avrupa birliği ile arayı düzeltip üye olma fikrini bırakıp ekonomik işbirliği aşamasında kalması.
gerekmektedir.

Arkadaşlar bu olay ciddi.

Gerçekten çok gereksiz satın alımlar yapıyoruz. Herkes her yıl araba telefon alıyor yurt dışında insanlar bunu kaç yılda bir yaparken. Bu ithal malların hepsi dolar artışı olarak dönüyor ülkeye. Türkiye'nin dışa satımının dıştan alımından az olması demek ülkedeki herkesin alım gücünün düşmesi, beni etkilemiyor diyen tüccarında müşterilerinin, kirasını alan adamın Türk olduğu için yine etkileneceğini bilmesi gerekmektedir.

Bir durup yetmiş milyon olarak düşünüp ithal mallardaki verginin kat kat artırılıp aynı malların yerlilerinin vergilerini düşürmemiz şart artık. Mega projeler için kendi halkımızın sırtına yüklenmeyi bırakmazsak sonumuz fena.
Çok iyi değil mi ya..

Düşünsene tam 1000 lira. Mükemmel.
Ne ara Euro 10 lira oldu yahu ? Olması muhtemel bir durum ama dua edelim de biraz geç olsun hepimiz için.
hesaplaması kolay olur, şahane.
olası görünüyor reserved.
Şaka bir yana olması hiç iyi değil. Olmaması için devletimizin, ihracatı arttırıcı, ithalatı kısıtlayıcı bir dizi önlemler alması lazım.

Köylere dönüş için, tarım ve hayvancılığın gelişmesi ve buna bağlı sanayinin gelişmesi için teşvikler ve destekler üzerinde bulunması lazım.

Ben şuna inanıyorum ki bizi kurtarsa kurtarsa tarım ve hayvancılık kurtarır. O zaman paramızın değeri de sabit kalır en azından.

Bir de enerjide ne yapıp edip, dışa bağımlılıktan kurtulmak da cabası.
bana farketmez, ben hep 50 liralık yüro alıyorum.