bugün

10dakikadan az olursa çiğ, 20 dakikadan fazla demlenirse haşlama olur acısı çıkar lezzeti kalmaz.
12 dk diye biliyorum. Kaynayan suyla değil, kaynamış ve bir miktar beklemiş suyla. Bir de mesela suyun üzerine çayı koymak gerek ki yavaş yavaş güzel güzel demlensin.

Gideyim çay koyayım.
Rengini alana kadardır. Küçük gözde kısık ateşte yavaşça demlenir. Lütfen arkamızı döndüğümüzde "boşa kaynıyor" deyip kapatmayın sizin yüzünüzden demlenmiyor. Kendinize başka bir uğraş bulabilirsiniz size güveniyorum.

(bkz: sinir eden aile bireyi hareketleri)

Edit: demin üstüne kaynar su dökmek yerine suyun üzerine dem dökmek daha iyi sonuç verir.
içilip bitinceye kadar kısık ateşte bırakılabilir.
10 dk yeterlidir. kısık ateşte aheste aheste demlenmeli.
10-15 dakika civarıdır.
Anne kişisi ne derse, doğrusu odur.
Bizim evde öyleydi.
Çay deyip geçmemek lazım önemli bir konudur bu. ideal demlenme süresi 15 dakikadır.
15 dakika.
bizdeki çayın demlenmesi 7 dakikada tamamlanır, ne yazık ki türkiye dışındaki çayı demlediğiniz zaman 3 dakikada tam demleniyor.
türkiyedeyken 'lan sallama çay ne boktan şey, çayın demi oturmadan içmek zorundasın yoksa buz gibi oluyor, çok saçma' derdim ama kaliteli çay 2 dakikada hoş oluyor 3 dakikadada tam demini alıyor, yani sallama çay uydurma bir şey değil.

her türlü çayda azami 25 dakikada tüketilmeli, yoksa mideyi mahveder.