bugün

entry'ler (232)

kavuşmak

hasret gidermek için yolu uzatmaktır.

istanbul'a kavuşmak denizin kokusunu almaktır. haydarpaşa da trenden indikten sonra yolu uzatıp eminönü üstünden şişli ye gitmenin mantıklı olduğunu düşünmek kavuşmanı mantıksızlığını yeterince anlatır.

biranın yanına en çok yakışan çerez

(bkz: çerezza sinema)

sözlük benim her şeyim diyen insan

acilen arkadaşlarını toparlayıp sokağa çıkması gereken insandır, herşeyiymiş, daha neler...

hülya avşar ın zeki olduğu sanrısı

bi zamanlar nerdeyse bi ulusu etkisi altına alma eğilimindeydi.

altıncı nesil cadı ve büyücülerden oluşmuştur

eee yani, hakaret mi övgü mü şimdi bu? diye düşündüren laf.

dünyanın en güzel şehri

mutlu anıların olduğu şehirdir.

homesick

"a song for someone who needs somewhere to long for"
"homesick cause i no longer know where home is..."

bu sözleri şahane gitar sesiyle birlikte duyup da kings of convenience sevmeyecek insan olamaz.

sevgilinin söylediği unutulmayan sözler

-ben seni hep beklerim!

know how

ta en başında
"is history recorded?
does someone have a tape?" diye başlayıp finalini;
"what is there to know?
all this is what it is
you and me alone
sheer simplicity"
diye yapan, her dinlediğimde hüzünleneyim mi çok mu beğeneyim karar veremediğim şarkı.

sözlükçülerin formspring sayfaları

beni bile merak ettirdiniz yahu... buyrunuz;
`http://www.formspring.me/jaminajar`

unutulmaz roman karakterleri

phoebe "weatherfield" caulfield

behlül gibi yakışıklı olmak

(kısa saçlı) behlül gibi yakışıklı olmak.

istanbul dan başka bir yerde yaşayamam diyen insan

sevdikleri, anıları, hayatı istanbul'da olan insandır, başka bi yerde yaşayamayacak kadar istanbul'u doldurmuştur.

evet, bir zamanlar bendim bu. hayatım henüz yolunda giderken, etrafımdaki herkesin kazığını yemeden az önce bile hala bendim. sevdiklerim tarafından terk edilmeden az önce hala bendim. hayatım rayından çıkarılmadan, hayallerim birer birer en sevdiklerim tarafından kırılmadan önceki halim o işte.

şimdi ise geride bıraktığım için üzüleceklerimin sayısı bir elin parmaklarını geçmez. deniz'i özlerim heralde en çok (ve eski haliyle), galata kulesini, ekspres inegöl köftecisini, moda'yı... evimi. 3 gün sonra artık kendi yatağımda yatmıyor olucam. yazın güneş yüzüme perdenin hiç kapanamayan kısmından süzülüp de gelmeyecek ama her sabah beni "tek tek"le uyandıran sevimli üst kat komşularım da olmayacak tabi( ve inanın bu iyi birşey...).

başucumdaki resimleri bile almicam yanıma, sadece kitaplarım, onların bile hepsi değil, çok hatırası olanlar ağır gelir bana. hani bir kaç kez okuyup da beğendiklerim, hafif hafif nasıl da güzel taşınır. anılarım ağır yükler oldu sadece, geride bırakmasam olmaz. yepyeni bir sayfayı eski anılardan kalmış mürekkepli parmaklarımla kirletmek istemiyorum.

safra atıp hızlanarak giden bi gemi olmak istiyorum kendi denizimde. küskün giden ama en azından hızlı giden bir gemi, çok büyük oldu o, bir kayık.

doğduğum yeri doyduğum yer yapmaya gidiyorum, dedi eskiden istanbul'dan başka yerde yaşayamam diyen insan.

eski sevgiliye edilen beddualar

ismail yk şarkısına konu ol inşallah.

sevgilisine çikolata bile almayan erkek

sevgilinin en çok sevdiği yiyecek maddesi cikolatayken almıyorsa hele, terk edilesi erkektir.
sevgili neden kendisi almıyor onu bilemedim ama. kimseden bişey beklemiceksin bu devirde.

birine bağlanmak

umutlarınla beraber kalbini başka birinin ellerine bırakmak.

tüm bir yılı özetleyen cümle

iyi bişeyler olmasını beklerken kötünün kötüsünü gördüğüm, beklemediğim anlarda karşıma çıkan şahane insanların yanıma kar kaldığı geçen giden.

yılbaşı yerine yılsonu kutlamak

iğrenç bir yılın bitiyor olmasına sevinmektir.

kilolu kızın terazide kilosunu görünce ilk sözü

(bkz: hassiktir diyoruz hassiktir)

sözlük yazarlarının itirafları

asla olduğumu iddia ettiğim bencil insan olamicam.