bugün

Diğer insanlara endekslenmiş bir yaşam, Crysis'in Ram belleğinizi tükettiği gibi özgüveninizi tüketir.
Okuduğun bölüm beş kuruş etmiyor zaten sen boşuna okuyorsun bi möööhendis apukat dıxtor olamiyorsan bırak bırak vs.
kesinlikle kalabalık yerlerde insanların hatalarını herkesin duyabileceği şekilde kişiye söylemektir. insanda bırak özgüven azalmasını, eksi bakiyeye geçip intihar ettirir.
(bkz: babanın azarlaması)
(bkz: bir işe kalkışıp göte kalmak)
(bkz: sevgilinin aldatması)

edit:
(bkz: toplum içinde rezil olmak)
sürekli hata yapmak, yapacağın işi her defasında yüzüne gözüne bulaştırmak.
toplum içinde dalganızın geçilmesi, birisi veya birden fazla kişi tarafından sizin duyulmasını istemediğiniz özelliklerinizin, yaptıklarınızın topluluğa yüksek sesle anlatılmasıdır.
tipsiz olmak.
Tipsiz olduğunu fark etmek.
Tipsiz olduğun gerçeğinin yüzüne vurulması.
100 kişiyle sorup tipsizliğinle ilgili tek popüler cevap almak.
Ben değil ya bi arkadaş...
insanların size beğenen gözlerle bakması, bu yüzden hata yapmaktan korkmak. acaba kalbini mi kırdım, yanlış anlaşılacak bir şey mi söyledim korkusu.
öz'üne dayanmamak.

kendini gerçekleştirmemek. zan benliğini yaşamak. yalandan bir karaktere bürünerek mutsuz bir biçimde ömür tüketmek. hiç yaşamamış olmak. zanlarla, hayallerle, hayatı kendine zehir etmek.

an yaşamamak. özünden güçlenmemek.

öz'üne dayanmamak.
temelleri çocukluk ve Gençlik döneminde atıldığı için küçükken ebeveynlerin 'sen yapamazsın, elini kesersin, kırarsın, bozarsın' şeklindeki yaklaşımlarıyla aslında yetersizliğin, eksik ve beceriksiz olmanın telkin edilmesi ve aynı tutumun ileri yaşlarda bile sürdürülmesidir.
hayal kırıklığı yaratan taze bitmiş efsane aşk.
okula 2 yıl gerdiden başlamaktır. 9 yaşınız olduğu halde 7 yaşındaki çocuklarlar beraber okursunuz. işte şahsımın başınada geldi bu talihsizlik, ama ne yaparsın, yapacak birşey yok, kader değip geçeceksin. Bu yüzden hep dalga geçerler, onada kader diyeceksin.
içinde bir boşluk taşıyacaksın, nedir o boşluk? Evet bildiniz, özgüven boşluğu, değilmi?
kendini hep başkalarıyla karşılaştırmak.
bir konu hakkında yeterli bilgi ve tecrübeye sahip olmamak. *
güzel bir bayan için kıskanç bir erkek.
babanın belkide seni güçlendirmesi için söylediği sözdür.
- senden bişey olmaz boşuna çalışma.
çirkinlik, yalnızlık, fakirlik olabilir.
sürekli hasta olmak. arkadaşların yılda birkez yatağa düşerken senin ayda bikez yatağa düşmen neticesinde, oluşan özgüven kaybı.
sabah dişini fırçalamadan okula gitmek.
(bkz: ağız kokusu). şahsen ben ağzım kokunca kimseye bakıp konuşuyorum hep başka yere bakarak konuşurum.
(bkz: özgüveni azaltan etkenler)
hayal kırıklığı.
sokakta iki-üç adamın arasından geçiyorsundur,birden aralarından biri bağırır:
-ahmet bak seninki geçiyo!
tamam lan bunu şişman kızlara yapmak allahın emri,ama neden çaktırıyorsunuz? belki benim özgüvenim sıfırda,manyağın tekiyim ve sırf bu yüzden intihar edeceğim? empati diye bir şey var bilmem farkında mısınız.hadi liseliler yapsa anlarım da bunlar bildiğin 20lerinin sonlarında birkaç adamdı.
-etrafınızdaki kendinizden daha iyi olduğunu düşündüğünüz kişileri görmeniz, onlarla kendinizi kıyaslamanız.
-yakışıklı, karizmatik olmayışınız
-akıcı, etkili bir biçimde konuşamayışınız.

aslında, "yakışıklı değilim" diye hayıflanıyoruz ama yüzünün büyük bir kısmı yangında yanmış birini unutuyoruz.
karizmatik değilim, diye hayıflanıyoruz ta ki engelli bir vatandaşımızın çektiği sınıtıları görene kadar...
10 kilo fazlalık.