#Beşiktaş115Yaşında

• (bkz: galatasaray/#39095479)

şu entry'sindeki bir çok yanlış bilgiyi görünce kimdir? nedir? diye bir okuyayım dedim.

--spoiler--
    1903 yılında semt takımı olarak kurulan; şanlı, şerefli tarihiyle ve başarılarıyla dünya kulübü beşiktaş 115 yaşında,gururlan

#beşiktaş115yaşında
    --spoiler--

(bkz: beşiktaş/#39082149)

şöyle bir entry girmiş. nickinden ve yazdıklarına bakınca beşiktaş'lı olduğunu düşünmek istiyorum ama kendi kulübünden bu kadar bir haber insanın, beşiktaş'lı olacağına ihtimal veremiyorum.

beşiktaş 1903 yılında semt takımı olarak değil, osmanlı'nın ilk spor kulübü olarak kuruldu. hatta ilk adı da Bereket Jimnastik Kulübü'dür.. 1911 yılında Beyoğlu Mutasarrıfı Muhittin Bey'in teşvikiyle Beşiktaş Osmanlı Jimnastik Kulübü, adıyla tescil edilen ilk Türk spor kulübü'dür.

futbol takımı, yani entry'de bahsi geçen futbol takımı 1911'e kadar yoktur.
    hani semt takımı olarak 1903'te kurulmuştur ya.. ondan bahsediyorum. ilk atletleri, bir kaç kez hapse düşmüştür. fakat padişah'ın yanındaki yaverler atletlerin beden sağlığına iyi gelen sporlar yaptıklarını ve o dönem haram kabul edilen futbol oynamadıkları için padişah'tan alınan özel izinle faaliyetlerini sürdürdüler.

1911'de kurulan futbol takımıyla birlikte spor kulübü olan ilk türk kulübüdür.

çok yaşa beşiktaş..

yazar notu : umarım yazar, tuttuğu takımın tarihini doğru öğrenir.
  • şikayet et
  • 39096602
  • beşiktaş

16128.
  • Muhteşem insanların Beşiktaşlı olması tesadüf olamaz.
    #Beşiktaş115Yaşında
  • şikayet et
  • 39082702
  • Gündemdeki Haberler
    güncel Önemli Başlıklar