bugün

entry'ler (17)

gezgin sözlük

üzerinde 3 sene boyunca çalışılan gezgin temalı olmasının yanı sıra gündemi de barındıran yeni açılmış sözlük, başarılıdır.

ekşi sözlük

ekşiye niye giremiyorum diye cevabını bulmak için uludağa girip yüzsüzlük yaptığım sözlük. Uludağ'da candır.

Edit.: An itibariyle girilmektedir.

mhp nin terör olayları ile oyunu arttırması

terör olayları ile herkes kaybeder-kazanır.

kimisi akp iktidar olmadı der bak kaos var deyip oyunu ona verir
kimisi hdp ye hep suçu atıyorlar asıl akp yapıyor diye ona verir baraj için
kimisi hdp-akp bunları yapıyor chp yi iktidar yapalım der
kimisi hdp-akp de iş yok vatan elde kalmadı diyip mhp yi destekler

yani asıl taban değişmez, kararsızlar değişir

Zaten bireysel düşünceler olduğu için bir tarafın bir tarafa kayması normaldir ama normal olmayan bu kadar bilinmeyenli bir denklemi terör yaparak kurmaya çalışmak, oltayı atmak ve insanların birbirine yemesi, ölmesi ama aslı görememesidir.

kimse mükemmel değildir savunduğumuz düşünceler de mükemmel değildir en güzeli çeşitliliktir ama iletişimle olanı, kırmadan dökmeden, en güzeli birliktir, birinin piyonu kalabilmek ya da o dedi diye akıntıda sürüklenmek değildir.

yine ne olacak

sen o'cusun ben bu'cu. sen haklı ama ben haksız.

herkes oyun derdinde

oyun mu oy-un mu

o artmış bu azmış

peki insanlık nerede kalmış.

türkçe şarkılarda geçen mükemmel sözler

" belkide en güzeli böyle "

" hem yara bandım hem yaram "

" bugün, denize döktüm kendimi ucuza gitmeyeyim diye "

" Hiçbir şey diyen bir cümlenin
Ortasına terkedilmiş bir kelimeyim
Öznesiz,zamansız,zarfsız...
Mektupsuz,adressiz."

" aşk şarkısı değil bu geldi içimden
gülümse bir kez benim için, eğer duyuyorsan "

şebnem ferah

yeni klibi "ya hep ya hiç" e gelmiştir.

bkz : https://www.youtube.com/watch?v=ID6b1iiSG9Q

bahçeli nin bütün koalisyonlara kapıyı kapatması

Doğru tercihtir.

Çünkü kısa vadede aptallık gibi gözükse de uzun vadeli iktidari yatırım yapmaktadır.

AKP hadi bu seçimlerde azınlık ile mutabık kılındı diyelim.

Önünde güçlü bir muhalefet var, eminim bu süreçte zaten hem son demini yaşayacaktır hem de yapmak istediklerini kolay yapamayacaktır.

hdp nin isteklerine karşı bu seçimde artan mhp milletvekili ile mhp tam bir vatan kurtarıcısı olarak mecliste yer alacak, aynı zamanda koalisyon ile hdp veya chp ile düşünce anlamında bir olmadığını göstererek daha çok akp li seçmenin kendisine kaymasını sağlayacaktır. Aynı şekilde chp tabanından küçük bir kesim de olsa partilerinin politikalarından rahatsız olup yine destek verebileceklerdir.

Diğer türlü olası bir, AKP-CHP ( hiç ihtimal vermiyorum) ya da AKP-HDP koalisyonunda mhp daha ön plana çıkacak ve ikinci durum için bir çok açık yakalanıp oyları arttıracaktır. Aynı zamanda parti tabanından rahatsızlık sesleri muhakkak yükselecektir.

Diğer türlü erken seçim ile birlikte, duruşunu değiştirmemesi ve mecliste tehlike olduğunu düşünen akp ve chp ye kaymış milliyetçi kesim mhp ye güvenerekten yine oylarda artış olacaktır.

şimdi birileri diyebilir ne güzel koalisyon olacak kaçırmak manyaklık ama zaten hdp nin olduğu yer de hem mhp tabanı böyle bir şeyi kabul etmez hem de parti yapısına uymaz, chp-mhp koalisyonu zaten tek başına zor olan.

Tek, kimilerince ahmaklık olarak değerlendirilebilecek durum akp-mhp koalisyon olayıdır ama uzun vadede bunda da akp, hdp nin sandalye varlığı ile diğer dönemlere göre artacak muhalefet ve baskıyı mhp kimliği ve koalisyonuna yükleyerek sonraki seçimlerde milliyetçi kesimden mhp ye kayan oyları geri alarak yine akp tek başına iktidar olabilecektir.

Görüldüğü gibi en mantıklı tercihtir.

mhp ye oy verdiğim için gurur duyuyorum

erken seçim olursa daha fazla kişinin gurur duyacağı, arkasında olacağı bir parti olacak, hdp nin kitlesi münasebetiyle.

her zaman savunduğu değerlerin arkasında durup birilerine yaptığı politikalar yüzünden ülkeyi bölünebilme eşiğine getirmemiştir.

minyatür şef

Skullmapping’den Filip Sterckx ve Antoon Verbeeck tarafından tasarlanmış “Le Petit Chef” projeksiyon yansıtma (projection mapping) gösterisinde, üç boyutlu animasyon ve hareket yakalama (motion capture) teknikleri bir arada kullanılarak, çok keyifli bir masa başında yemek hazırlayan minyatür şef konsepti yapılmıştır.

http://bigumigu.com/haber...-ustunde-bir-minyatur-sef

murphy yasaları

Hayatta nasıl kanunlar varsa fizik, kimya'da olduğu gibi çekiminde bunlar arasında olduğuna inandığım yasalardan biri.

Hiçbir şey gelişi-güzel değil ve herşeyin bir nizamı olduğu kadar neden-sonuç ilişkisi kendi içinde var. Yaşadığımız alan o kadar kompleks ki ve içinde o ince muhtevayı barındırdığından, bunun bir parçası olan bu yasayı da yadırgamamak gerek.

şuan yalnız olan yazarlar

yalnızlığım ile iyi geçinebiliyorum, beni beklenmedik yalnızlıklar korkutuyor.

ekşi sözlük çaylak onay sırası

sırasını beklemeden yazar olmuştum 4 sene önce, umarım uludağ sözlükte de benim için uygun olan kısa bir süreçle çaylaklıktan kurtulurum.

hayatta hep bir mucize olacak gibi hissetmek

atina-istanbul dönüşü.

elde bütün euro ne varsa hediyelere yatırılmış. türk olmayan bir uçak firması ile uçularak türkiye'ye dönülecek.

havalimanına gelmişsin check-in yapıp iş bitecek. amanımda firma ne diyor bavul ölçüleriniz uymuyor ekstra 35 euro ödemeni gerek ve düşünün ki sizin ancak 8 euronuz kalmış.

üst merci ile konuşun adamın tek dediği ne yapmamı bekliyorsunuz ben mi ödeyim parasını (bir de beni düşünse)

kredi kartı yok, para yok

20 dk sonra bagaj alımı bitiyor

görevlinin dediği ya 35 euro vereceksiniz bavulla uçacaksınız ya da bavulsuz uçacaksınız ya da burada kalacaksınız

gerilimli dakikalar...

tabi bunların hepsi ingilizce üzerinden, speakingim kötü değil ama o gerginlikte bir de ingilizce konuşmaya çalışarak anlaşmak (!)

ben dedim ufaktan bavulu boşaltayım mı ya da ne yapayım

dedim birisine sorayım belki yardım eder.

ve sorduğum, arap asıllı amerika-miami de yaşayan ailesi ile tatile gelmiş bayan sanki bana borcu varmış gibi kabul etti, 50 euro verdi.

hiç unutamam hayatın bize durduk yere ne sürprizler çıkarıp aksilikler yaşattığı ve nihayetinde bazen önümüze çok kısıtlı bir süre içinde yarışırken bu tarz hediyeler sunduğu...

kadına parayı göndermek istedim, e-mail adresini aldım ama hiç bir şekilde kabul etmedi malesef bende istanbul'a gelmesi halinde ailesine yardımcı olmaktan zevk duyacağımı ilettim.

aynı gün atina'da dolanırken evsizlere kurabiye dağıtmıştım belkide birisinin duasını aldım da bavulsuz uçmaktan kurtuldum.

sözlük yazarlarının itirafları

genç yaşıma rağmen, sharapova'dan, teoman'a, şebnem'den, adriana'ya kadar birçok ünlü ile tanışmış olmam gerçeği ve bu ünlüler faslının haricinde kendimce başarılarım ile hayatta ne istersen aslında gerçekleştirebileceğinin farkında olmam.

edit: hiç bir şekilde atmasyon değil.

ölüm yok oluştur

ölüm, bir geçiş formudur. her yok oluş başka bir var oluşa gebedir.

öyle ki bir insan öldüğü zaman farklı bir boyuta geçerken bedenin durduğu dünya da ise yaşamından farklı bir şekilde can buluyordur.

kitap olsanız son cümleniz

"sonu anlamak için başından başla."

sondan okumayı sevenler için de olabilir bu söz ya da felsefik bir cümle de.

öğretmenin öğretmenle evlenmesi

Olabilecek denklikte bir evliliktir.

Düşünelim ki kızımız doktor oğlumuz fırıncı, gönüller bir olunca olur da algı da pek öyle olmaz.

Öğretmen-öğretmen şeklinde gerçekleşecekse tercih branş dışı olmasıdır ki branşının aynı olması üniversite dönemi alt-üst sınıf muhabbeti olma olasılığını daha güçlendirir.

şebnem ferah

Yıllarımı konserleri ile geçirdiğim sanatçı. Bu camiadan bir çok müzisyen ve arkadaş edindim. zamanla sözlükte, hakkında en gerçek en tarafsız ve en kaliteli bilinmeyen haberleri ile sizleri haberdar edeceğim.

Edit: ilk entryim. Bre bism...