bugün

football manager 2010

beşiktaş'ı alacaklarla ilgili ilk sezon ve ikinci sezon başıyla alakalı olarak bir yazı yazmıştım. (bkz: #6421079) hafiften devam ettirelim sezonumuzu.

--spoiler--
söylediklerimi yaptıysanız, artık beşiktaş'la iyi bir takım olmaya başlayabilirsiniz. kaliteli bir kulübeniz, iyi bir ilk 11'iniz vardır. ancak şunu sakın unutmayın: galatasaray'ı yenme veya geçme ihtimaliniz yoktur. ligi 17 takımlı olarak düşünün.

şimdi, tüm bunları yaptıktan sonra şöyle devam ettim;

1. nistelrooy, palermo gibi futbolcularla sözleşme yenilemedim. takımı bir yere kadar getirdikleri için yaşlarından ötürü teşekkür edip gönderdim.
2. riquelme'yi 7 milyon euro gibi şahane bir fiyata sattım.
3. bunca forvetin gidişinin ardından nihat ve mehmet yıldız'dan başka forvetimiz kalmadı.
4. hemen welliton isimli spartak moskova'lı muhteşem brezilyalıyı transfer ettim.(11 peşin 11 vadeli toplam 22 milyon euro.) (ilk maçında 5 gol attı. önceki rekor palermo'nun tek maçta attığı 4 goldü.)
5. hala yeterli değil çünkü nihat yaşından ötürü özellik kaybediyor.
6. sercan yildirim'i istedim, 11 milyona verdiler, ancak kendisi bursa'dan ayrılmak istemedi. bekledim ve transfer sezonunun son 3 günü aynı teklifin düşüğünü gönderdim. hem kulüp hem oyuncu kabul etti.
7. wilshere'ı kiraladım.

not: burdan çıkarmanız gereken şey, artık kulübünüzün parası var. ve bu parayla 20 tane 1.5 milyon euroluk adam almak yerine, 3 tane yıldız almanız hepiniz açısından daha iyidir.

bu arada takımdaki olumlu gelişmeler:

1. diego bounnanetto (yanlış yazdım) artık takımı sırtlayan tam bir 10 numara oluyor. asist yapmadığı maç kalmıyor. muhtemelen 1-2 seneye barcelona isteyecektir.
2. sezer öztürk-hürriyet ve necip uysal orta sahada harikalar yaratıyor.
3. sağ açığınızda hem holosko hem wilshere var. muhteşem.
4. sol bekte ismail köybaşı dünya standartlarının üstünde oynuyor.
5. defansın göbeğinde ferrari-sivok-burdisso-sedat ve genç cemil aydın bulunuyor. alternatifiniz bol.
6. takım 4-3-3 4-4-2 4-5-1 gibi çeşitli varyosyanlarda zorlanmadan oynayabiliyor. artık büyük bir kulüpsünüz yani.
7. galatasarayı yenme ihtimaliniz hala yok.
--spoiler--

+caps: görsel