bugün

inglourious basterds

sabırla izlenmesine karşın insanı sıkmayan, upuzun diyaloglarına rağmen her saniyesinde heyecan barındıran bir tarantino başyapıtı.

--spoiler--

film yaşanılan zamanı karakterleri ve kişilikleriyle tam da istenildiği gibi lanse etmekte. üstelik aksanlarıyla birlikte herkesin kendi dilini konuşuyor olması da filme oldukça gerçekçi bir hava katıyor. ingilizce, almanca, fransızca, hatta bir bölümde italyanca * * geçen konuşmalar ve bunların aksanları üzerine yaratılan öyküler oldukça etkileyici. hatta almancayı aksanıyla konuşamamasından ötürü çatışmaya sebep olan bir asker öyküsü bile mevcut filmde.

çetenin kafa derisi yüzdüğü sahneler vahşet dolu olmasa dahi gerçekçi; hatta dozunun tam ayarlandığı bile söylenebilir. bir tarantino filmine göre daha az kan sıçramış perdeye, özellikle de kill bill serisine göre oldukça az. yine de finalde görülecekler bu beklentiyle * * koltuğa oturanları tatmin edebilecek seviyededir sanırım.

ayrıca beş bölümden oluşmakta inglourious basterds. teker teker incelemek gerekirse * ilk bölüm etkileyici, ikinci bölüm oldukça keyifli ve güzel, üçüncü bölüm bence gerektiğinden uzun, dördüncü bölüm sona hazırlayıcı, beşinci bölüm ise vurucu nitelikler taşıyor. oyunculuklar mükemmel, diyaloglar oldukça manidar ve son aslında hemen hemen herkesin istediği kadar vahşi ve gerçek.

kısacası alman olup bu filmi izlemek yürek ister.

--spoiler--