bugün

hiç kitap okumamış adamın sözlükte yazar olması

kitap nedir, edebiyat nedir, yazım kuralı nedir bilmeyen bireyin sözlükte başlık açması, entry girmesidir.

adam dediğime bakma kadın da olabilir bu. şimdi şöyle bir sanrı var, belki de gerçeklik, onu bilemem: türk erkekleri kitap okumuyor efendim. türk kızlarının da neler yaptıklarını görüyoruz. o yüzden cinsiyet ayrımcılığı yapmaya gerek yok bana kalırsa.

buradaki asıl husus şu: bireyin ömrünce okuduğu kitap sayısı bir elin parmaklarını geçmez, çoğunluğu da ilköğretim döneminden kalma kitaplardır. devamında da ders kitapları gelir. tamam ilgini çekmedi, okumadın. kabul. e o zaman cümle kurmayı öğrenseydin en azından. hadi onu da öğrenemedin neden sözlük yazarı oluyorsun ki? başka işin mi yok, başka mecra mı bulamadın kendini ifade edebilecek?

gel de söyleme sözlükte gördüğün yazım yanlışlarını. kısa mesaj yazar gibi entry giren yazar mı ararsın, hala herkez yazan adam mı? şu -de ve -ki ekini bir türlü kafasına yerleştiremeyen yazar mı istersin? evet, hepsi mevcut buralarda.

şimdi çık bu başlıktan, dolaş biraz sözlükte. kaç tanesine denk geleceksin, kendi gözlerinle gör bakalım.

konuyla alakalı olarak;
(bkz: hiç kitap okumuyorum ama uludağ sözlük okuyorum)**