bugün

allah ın bütün duaları kabul etmesi

allah kalpten edilen bütün duaları kabul eder, (kalpten olma sebebi kendinin adam gibi istemedigi bir şeyi karşındaki neden uysun degil mi?) bütün dualar kabul olur, kimisi gerçekleşir kimisinin ise sanki yapmış gibi sevabı verilir, tabi iyi dualar kabul edlir, bedduaların çogunlugunun kabul edilmedigi, allahın beddua edilmesinden hoşlanmadıgı gerçegi hep söylenir.

alemlerin efendisi peygamber efendimizin diger yepgamberlere göre üstün olmasının nedenlerinden bir tanesi, o kadar sıkıntıya katlanmış olmasına, cebrail i elçi kılarak allahın mekkeyi yerle bir etme sözüne ragmen, "içlerinden bir tanesinin kendisi ya da soyuından bir tanesi ilerde müslüman olabilecekken burada helak edilirse ben bunun yükünü kaldıramam" diyerek bunu istememesidir.

hz nuh un bütün müslümanla gemiye toplanırken müslüman olmamış olan aile fertleri için göz yaşı dökmesine allah tarafından sert bir şekilde nida edilmesine sebeb olur, arkana bakma, onlar senin ailen degil artık senin ailen gemideki insanlardır, başka bir yerde de, sen ailen için üzülüyorsun, o beddua ettigin insanları da ben yaratmıştım, nidası ile beddua yı sevmedigini anlıyorum yüce allah ın, yarattıgı bütün alemleri güzellikler ve güzel e dogru gelişmesi şeklinde koydugu kuralları ile yüce rabbimize şükürler olsun. adil olmayanaşşagılık insanların bile güç eline geçince nasıl yaşamı zorladıgını hatta çogu kişinin yaşamını hiçe sayacak eylemler yapıklarını, yaşını büyütüp henüz çocuk yaştaki insanlar asanları bildigimiz için allah a ne kadar şükretsek, onu nekadar ansak yine bir şey yapmış sayılmayız.