bugün

ilmi dileyene parayı dilediğine vermesi gerçeğini hatırlatıcıdır.
doğrudur.Allah bütün duaları kabul eder içten olduğu müddetçe .içten olup ta kabul edilmediğini düşündüğümüz dualar bile kabul olur, tabii biz onun, bizim için hayırlı olduğunu görünce anlarız...

bu başlık aslında umut vâdedicidir.
imkansız bir olaydır , çünkü Bir kişinin dileği diğerininkiyle çelişebilir ve ikisinide kabul etmek mümkün görünmemektedir. Tabi Tanrının işine akıl sır erdirilmez çünkü o esirgeyen ve bağışlayandır herşey mümkündür onun için...

Hatta bu yüzden hergün sokaklarda bombalar patlıyo insanlar ölüyor..Dünya ne güzel çiçekler falan, herkes mutlu dimi ?
görsel
Zorlu dünya hayatını çok daha zevkli yapacaktır. Keşke başlıkta ki gibi olsa diyemem. Allah daha iyi bilir.
kader yazmasının saçmalığını gösterir. bütün duaları kabul edecek olursa o zaman kaderin anlamı nedir? bir şeye ol dedi mi olan zamandan mekandan bağımsız allah, çoktan ol demiştir, biz kendi zaman mefhumumuza göre yaşıyoruz. o zaman dua etmenin kendisinin hiçbir anlamı yoktur. çünkü bir şeyleri değiştirirse saat gibi tıkır tıkır işleyen kainat dengesi bozulur.

ayrıca, aynı oyuncağı iki çocuk aynı anda isterse iki çocuğun duası da kabul olacak mıdır? iki masum çocuk. her duası kabul olan iki sabi. işyerinde aynı mevkiiyi isteyen iki çalışkan insan. tek kalmış çantayı isteyen iki kadın. aynı kıza aşık iki delikanlı. vs. o yüzden bütün duaları kabul etmesi imkansız. iş işten geçtikten sonra kabul olup da "hayırlısı böyleymiş" demek de gariban avuntusu. aynı nehirde iki kez yıkanılmaz. kimse iphone 1 istemiyor artık. küçükken istediğim tamagochi de kalsın bir zahmet.

işte size biri hiçbir duayı kabul etmediği, diğeri yüzde elli oranında kabul etmediği iki örnek. ne kadar iyi olursanız olun. ha dualarınız kabul olmadı mı? sizin için dualarınızın gerçekleşeceği bir cennet her zaman var. eğer 30 dakika içinde dua ederseniz irem bahçelerinden ağaç da hediye.
nihat hatipoğluna sorulan bi soruyu aklıma takmıstır.

diyo ki adam yada kadın ben birini seviyorum bana nasip olsun diye dua ediyorum sevdigimde baskasini seviyo onun icin dua ediyo simdi hangimizin duasi kabul olur.

paradoks gibi lan.
(bkz: duanın 6 ay kabul olmama sebepleri)

edit: 11. ayın sonundayım hiç bir kıpırdama yok.

ayrıca (bkz: ben nerde hata yaptım)
ufak bir çocuğun hastalıktan ölmesi ne kadar hayırlı olabilir diye düşündürmüştür.
Teorik olarak mümkün değildir.
Dualar çatışabilir.
Mesela adamın biri zengin olmak için dua ediyor.
Bu adamın düşmanı da bu adam zengin olmasın diye dua ediyor.
Ne olacak şimdi ?

Al çürüttüm götür bu iddiayı burdan !
Bruce Almighty (Aman tanrım) filminde jim carrey'in böyle bir sahnesi vardı. Herkesin duasını aynı anda kabul etmişti.

sonuç: sayısal loto herkese birden çıkmış yatırdıklarından az bi para ödül sahibi olmuşlardı ve insanlar kaos içinde kalmıştı.

ufak bi örnek olabilir bize.
rabbim bize şah damarımızdan daha yakındır. o yaratmıştır şüphesiz. bizi bizden daha iyi bilir. biz nefsen ve zaruri her zaman dua ederiz etmeliyiz de duaya her zaman muhtacız çünkü. ama herkesin her duası her an kabul olmaz olamaz. rabbim hayırlı olanı her zaman vermiştir ve şüphesiz verecektir. ama hayırlı olanı.
şehir gta vice city'e döner.
Olması durumunda Sözlüğü bile alırım.