bugün

45 saniye süren 17 ağustos depremi

45 dakika gibi gelmiştir. ilk defa deprem görüyorsun ne oluyor neden oluyor bilemiyorsun. ben bir de kek gibi uyanık iken yakalandım sahilden eve geldim 2-3 dakika sonra deprem başladı tamamını yaşadım saniye saniye. evdekiler uyuyorlardı ilk 15-20 saniyeyi çok hissetmediler. uyandıktan sonra bir 10 saniyede ayılma süresi olsa onlar 15 saniyelik kısmını yaşadılar. ki onlara fazlası ile yetmişti o 15 saniye.

depremden hemen sonra deprem bölgelerine gittik yıkımı bire bir yerinde gördük. enkaz hala olduğu gibi duruyordu ayakta bina kalmamış neredeyse. kurtulanlar hala nefes alıyorlardı ama o nefesi her çektiklerinde ciğerleri kor kor yanıyordu belli. o günü canlı yaşayan her bir allahın kulu 45 saniye değil 45 dakika sürmüş gibi anlatır mutlaka. allah bir daha yaşatmasın diyeceğim ama yaşayacağız belli ki. depremle yaşamaya alışmalıyız diyenlerin ağzına uçan tekme atasım geliyor ne zaman gündeme gelse. neyine alışacaksın amk dünya ayaklarının altından kayıp gidiyor hiçbir şey yapamıyorsun. dünyanın en sakin insanı olsan deprem için en süper hazırlıkları yapmış olsan ne fayda doğup büyüdüğün her gün üzerine bastığın yer kabuğu seni sağa sola fırlatıyor. o çaresizliğe nasıl alışacaksın mümkün mü.