bugün

liboş

gülüyorum ben bu lafı birine diyen insana. neden mi? dur bekle geliyor;

bu lafı eden kimdir? sosyal demokrat, komünist, sosyalist vb.. siyasi görüşlere sahip kişiler.

peki bu kişilerin türkiye'de kendilerini ifade etme şekli nedir? her cümlelerinde kendileri hakkında söyledikleri sözcükler nedir?

modern, nezaket sahibi, özgürlük düşkünü, kültürlü, çok okuyan çok bilen, anti yobaz, anti bağnaz, saygı sahibi, aydın gibi şeyler. çoğaltabiliriz ama lüzmu yok.

bunların hepsinin de kendilerinde olduğunu düşünürler. bu süreç, solcu oldum denilen anda başlar zaten onların iç sesine göre.

buraya kadar her şeye okey. aslında değil de . neyse okey diyelim işte biz. hülasa yahu.

emin çölaşan kimdir?. benim babam dahil tüm sol geçmişi olan yahut o geçmişi hala sürdüren, yahut kemalist, atatürkçü düşünce yapısına sahip, bu sayededir ki kendinde diğer insanları aşağılama yetisi gören bireylerin sevdiği saydığı dilinden düşürmediği bir adam, insan, gazeteci.

bu liboş lafını çıkaran kendisidir. barla'a demişti sanırım. önemli olan kime dediği değil zaten.

-oş ekinin anlamı nedir peki bu ülkede. tdk bunu demese de, halk dilinde eşcinseller için kullanılır. topoş gibi. yani liboş kelimesi de o nedenle üretilmiştir. dönek manasında. yani ibne olan kişi de dönek ya bu sistematiğe göre. anladınız işte. bingo.

hani saygı. hani eşcinsellere verdiğiniz destek. hani modernlik bunun neresinde. hani hümanizm nerde göremiyorum ben.

hani insan hakları.

ki tüm bunları yıllarca benim tandansımda insanlar savunmadı. bunu solcular savundu. siz savundunuz bay çölaşan.

hani samimiyet. bırakın her biri birbirinden beyhude ideolojileri.

nerde samimiyet? göremiyorum ben.

sen düşünceye saygı diye yırtacaksın kendini. şiddete hayır düşünce özgürlüğüne evet diyeceksin. ki bence de doğrusu bu. ama senin yaptığın ne yahu.

yeşil fasulye derken bamya yapmış koymuşsun sen insanların masalarına.

neyse yahu. neyse. kahrolsun faşizm. kahrolsun emperyalizm.

ezber açısından.