bugün

kod yazmak

sonunda nereden başlayacağımı buldum ve epey de mesafe kat ettim. başlangıç için hiç öyle kitap kurcalamaya, dandik sitelerle uğraşmaya gerek yokmuş. edx.org üzerinde cs50 diye bir ders var, harvard'ın introduction to computer science dersi. daha önce hiçbir konuda adam gibi ders almamışım lan ben. adam öyle güzel anlatıyor, problem setleriyle de size öyle güzel program yazdırıyor ki hayran kalıyorsunuz. harvard'ın neden harvard olduğunu anlamak için bu dersi almak yeterli. verilen ders direkt olarak harvard'daki orijinal ders, ödevler de oradaki öğrencilerin yaptığı ödevler. bu ders sayesinde şu an c, php, html, css biliyorum. biliyorum dediysem uzmanı değilim elbette ama artık programlamanın nasıl yapıldığına hangi dilin nerede kullanıldığına falan yabancı değilim. orta düzey programlar yazabiliyorum, bundan sonrası bana kalmış. temeli güzel aldığımı düşünüyorum, artık programlamanın derinliklerine dalıp kendimce bir şeyler yazabileceğim ve neyle karşılaşacağımı da gayet iyi biliyorum. c ödevi olarak breakout oyunu yazdım, spell checker yaptım, silinmiş resimleri bulup recovery yapacak bir kod yazdım, şifreleme yapacak bir program hazırladım, son olarak da php ile web programlamaya dalıp hisse senedi alıp satabileceğiniz bir site tasarladım. tüm kodları sıfırdan yazmıyorsunuz tabi ama ödevler bitince işi tam manasıyla anlamış oluyorsunuz. son olarak javascript'le alakalı dersler var, bakalım orada neler öğreneceğiz.

bu arada yaptığınız ödevler de notlanıyor ve dersi bitirdiğinizde harvard'tan sertifika almaya hak kazanıyorsunuz. tabi bunun için son olarak bir final projesi hazırlamanız lazım. benim son bir ödevim kaldı, ondan sonra final projeme başlayacağım ama ne yapacağımı henüz belirleyemedim, önerilere açığım hatta verirseniz minnettar kalırım.
güncel Önemli Başlıklar