bugün

türkiye neden üretemiyor

Türkiye üretmiyor değil, üretiyor.
Ama neden gelişmiyor demek istiyorsan, içimizde aşağıdaki yazıyı yazacak kadar cahiller (en iyi ihtimalle), art niyetli yandaşlar (en kötü ihtimalle) olduğu için.
Bu art niyetli zihniyet ülkenin başta eğitim olmak üzere gelişmesini istemiyor ki, cahil ve fakir halk başta din olmak üzere her konuda daha kolay kullanılabilinsin, sırtına binip çıkar sağlasın.
Bu yüzden ülkenin içindeki bataklığa bakılmadan "almanya bizi kıskanıııyy " komedisi yaşanıyor.

Aşağıdaki saçmalığı yazan kardeş,2002 de 30 milyar rekor falan değildi, 2002 de ihracat 34 milyar 684 milyon dolardı.
Anlıyorum yalan sizin için bir yaşam biçimi ama google amca sevmiyor yalanı.
Ama bundan önemlisi ithalat 46 milyar 411 milyon dolardı.

Aynı türkiyede 2018 yılında 168.1 milyar dolarlık ihracata rağmen 223.1 milyarlık ithal yapılmıştır.

Umarım matematiğin ithal ihraç arasındaki farkı hesaplayıp ülkenin iki sene arasında yurt dışına ne kadar daha fazla para çıktığını, yani ülkenin ne kadar daha fazla fakirleştiğini anlamaya yetecek kadar vardır.

-spoiler--
üretemiyor derken? üretim olmasa 2018'de 168 milyar $ ihracat yapılabilir miydi?

yüksek teknoloji mi demek istedin...abd kadar üretmiyor mu...başka birşey mi...açıklarsan belki daha anlamlı olur.

2002'deki sosyal demokrat iktidarında 30 milyar$ rekor sayılıyordu. o zaman kimse üretim yok demiyordu.
bu insanlara n'oluyor kuzum? ölçekleri mi şaştı? yoksa beklentileri mi uçtu?

-spoiler--