bugün

ismek

niyetim kimsenin ekmeğine laf etmek değil de 'aşçılık' adı altında eğitim veren öğretmenlerin çoğu boş. geçen sene cruise gemisinden haber beklerken 2 ay kadar boşa düştüm. sonra bi arkadaşım, deep, boş boş gezeceğine git bikaç şey katarsın kendine dedi. nasıl sevindim anlatamam. osmanlı mutfağı ve aşçı yardımcılığı kurslarına başvuru yaptım ikisi birden çıktı, bigün birine bigün birine gitmeye başladım. osmanlı mutfağının ilk dersi pizza idi. ben şok. hocam bi yanlışınız olmasın, pizza bizim kültürümüzde yok falan.. evladım öğretmen benim bak dalgana dedi susturdu beni. saygısızlıktan nefret ederim, edebimle gittim geldim 3 hafta. öğretmen izne çıkmış, aşçı yardımcılığına devam ediyorum, öğretmen 'dömi gılas' diye okuması gereken sosa 'dumu gılace' deyince attım önlüğü çıktım gidiyorum, birinci katta bi öğretmen yakaladı beni, nereye diye. ona döktüm içimi. dedim hocam böyle bi eğitim yok. öğretmenler çok yetersiz. sakin ol, al şu anahtarı çık falanca mutfağa gir bi pizza hamuru yap ben geliyorum dedi. hamuru beklemeye alıp, sosunu yaparken içeri girdi. tek bir kelime etmeden seni izleyeceğim, bana güzel bi pizza yap dedi. yaptım, konuşarak yedik, ve bidaha gitmedim. 21 gün sonra telefonuma mesaj, pizza yediğimiz öğretmen yazmış. deep, yarın akşam 17 de burada ol, ilk pizza öğretmenliğine çıkacaksın.. 4 hafta pizza öğretmenliği yaptım. ben iyi değilim, pizzayı herkes yapabilir. ama öğretmenleri gerçekten leş.