bugün

yeni istanbul havalimanı ve kuşlar

hayırlı uçuşlar arkadaşlar.

bu konu başlığımızda da reisimizin icadı olan 3. havalimanı ve onbinlerce yıldır 3. havalimanı civarında uçan kuşları işleyeceğiz.

evet istanbul boğazı ve çevresi dünyanın en önemli 3 göçmen kuş rotasından biridir.
bu yeni bir şey değil.
daha insanoğlu mağara duvarlarına resim yapmayı bilmiyorken bile kuşlar bu güzergahı kullanıp göç ediyorlardı.

ayrıca, istanbul'un büyümesi ile birlikte lokal kuşlarımız da oldu.
istanbul ile yaşayan milyonlarca kuş var. bu istanbullu kuşların da yaşam alanlarından birisi bu 3. havalimanı civarı.

şöyle ki 3. havalimanı yakınlarındaki odayeri çöplüğü istanbullu kuşların beslenme mekanıdır.

--- spoiler ---
martılar, yiyeceklerini odayeri çöplüğü’nden buluyor. sonra da su içmeye 3. havalimanı’nın yakınındaki terkos gölü’ne gidiyor. martılar sonrasında karadeniz’e yıkanmaya geçiyor. dinlenme alanları da 3. havalimanı. bu bilgiler, onlarca martıya takılan özel gps sinyallerinden elde edildi.
--- spoiler ---

şimdi hem onbinlerce yıllık göçmen kuş rotası, hem de son 50 yılın istanbullu kuşların beslenme ve dinlenme yeri.
sen bir gece yatıyorsun, rüyanda görüyorsun, kalkıp buraya 3. havalimanı yapmaya başlıyorsun.
olacak iş mi?

hadi bir şekilde çöplüğü oradan kaldırırsın, istanbullu kuşları başka çöplüğe yönlendirirsin de, her sene şubat-mart aylarında bu göç yolunu kullanan milyonlarca kuşun onbinlerce yıllık rotasını nasıl değiştireceksin?

bakın şu harita göçmen kuşlar rotası, göç yoğunluğuna bağlı olarak siyah renk kuvvetleniyor;
görsel

bu haritaya göre istanbul'un ne denli önemli bir güzergah olduğu belli.

şu haritada da 3. havalimanının yerinin tam da bu göç rotasının göbeği olduğunu görebilirsiniz.
görsel

şimdi mazallah, böyle bir facia yaşanması durumunda ne diyeceksin?
"kader" mi? yoksa "fıtrat" mı?

bakın misal lufthansa henüz 3. havalimanına inmeyi kabul etmemiş.
sebep kuş tehlikesi.
ama biz ne yapıyoruz?
lufthansa'nın bu kararını "almanya bizi kıskanıyor" diyerek duyuruyoruz.

lufthansa aptal bir firma değil.
bile bile şirketlerini ve yolcularını tehlikeye atmaz.
adamlar en az 2 sene gözlem yapar, sonra inerler o havalimanına.

ha bir de bir cihaz varmış.
bu kuş hareketlerini anlık olarak bildiren.
5-6 milyon dolar kadarmış fiyatı.
ama devlet hava meydanları işletmesi bu cihazı zorunlu tutmuyormuş şartnamesinde.

eh, zorunlu değilse bizimkiler takmaz bunu zaten.

ben bu yazımı tarihe not düştüm.
umarım bir olumsuzluk yaşanmaz da arşivden çıkarmayız.

tabi ki olumsuzluk yaşanmaz.
çünkü bir yetkilimiz; "kuşları eğitiriz, başka yerden uçarlar" açıklaması yapmıştı.
ben ona güveniyorum(!).
sonuçta 16 senede 14 defa milli eğitimi sil baştan değiştiren bir hükümet son buzul çağından beri o bölgede uçan kuşları da sil baştan(!) eğitebilir.

ha bir de bu kuşlar için bir başka çare olarak da, yırtıcı kuş beslemeyi düşünüyorlarmış.
yani havada leylek gördükleri zaman, şahinleri, kartalları salacaklarmış, onlar da bu kuşları avlayıp hava sahasını temizleyeceklermiş. bu da tam bir arap zihniyeti işte.
araplar da bayılır yırtıcı kuş beslemeye biliyorsunuz.

vatandaşı olmasak eğlenceli ülke vesselam...