bugün

türkiye nin ekonomik kurtuluşu kopyacılıktadır

pilotmont’u çok severim yeri bende çok ayrıdır..

ama kendisi için üzgünüm, mühendislik anlayışı lisans seviyesinde ve fazlasıyla geride..

bunu bu şekilde dile getirmek istemezdim ama kaç zamandır tutuyordum kendimi.. mecbur kaldım..

ama bir konuda haklı, türkiyede mühendislik sorunu en son dert edilecek şeydir..

çok daha büyük dertlerimiz olan finansman ve yönetim/zihniyet eksiği bizim en büyük eksiklerimizdir..

geçin uçağı, tankı, topu, tüfeği..

türkiyede kopyalamadan dahi üretebileceğimiz o kadar çok ürün var ki yapamamamızın asıl sebebi başımızdaki bu iktidardır..

en değerli iki üç şeyiniz var şu hayatta bir devlet, bir organizasyon olarak;

1. zaman

2. insan gücü

3. para

hah işte senin yöneticilerin 16 senedir bu üçünü de heba etti..

özel sektör yatırım yapacak güce sahip olmadı.. olamaz da zaten.. betona para gömen bir ülke ve buna iş diye bakan bir toplumdan bir bok bekleyemezsin çünkü..

yatırımı ve beraberinde her türlü desteği devlet verecek, karşılığında da destek verdiği kurum/kuruluş ve kişilerden karşılığını almak da devletin asli işi olacaktır..

hah işte şimdi geldik zurnanın zırt dediği yere.. bir devlet ilk ayağa kalkışını devletçi/komünist modelle yapabilir zaten..

özal tarzı satılmışlarla başka yöne kırılan dümenin ülkeyi getirdiği yer ortadadır.. 3-4 il dışında sanayi namına bir cacık yoktur.. bu kafayla olmayacaktır da..

lütfen ayrıca, bir uçak motoruna, bir uçağa, bir tank’a doblo muamelesi yapıp da işi ayağa düşürmeyin..